2019 йилнинг 10 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири ўринбосари Дилшод Ахатов Ўмон Султонлигининг Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Аҳмад бин Саид бин Умар ал-Касирий билан учрашди.
Мулоқот чоғида икки томонлама муносабатларнинг асосий масалалари, сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестиция, транспорт-коммуникация, маданий-гуманитар ва бошқа соҳаларда ҳамкорликни янада ривожлантириш истиқболлари юзасидан фикр алмашилди.
Учрашувда 21 октябрь куни Ўзбекистон халқаро ислом академиясида “Бағрикенглик, ўзаро англашув, бирдамлик ва тотувлик: Ўмон ислом рисоласи" номли кўргазма очилишининг амалий жиҳатларига алоҳида эътибор қаратилди.

10 октября 2019 года заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Дилшод Ахатов встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Султаната Оман Ахмадом бин Саидом бин Умаром ал-Касирий.
В состоявшейся беседе стороны обменялись мнениями по ключевым вопросам двусторонних отношений, перспективам дальнейшего развития сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-коммуникационной, культурно-гуманитарной и других сферах.
На встрече отдельное внимание было уделено практическим аспектам открытия 21 октября выставки в Международной исламской академии «Толерантность, взаимопонимание, солидарность и согласия: Исламское послания Омана».