Сув ресурсларини бошқариш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида
Сўнгги йилларда мамлакатимизда амалга оширилаётган кенг қамровли институционал ислоҳотлар доирасида сув хўжалиги соҳасида давлат бошқаруви самарадорлигини ошириш, сув ресурсларини бошқариш тамойиллари ва тизимини такомиллаштириш борасида чора-тадбирлар амалга оширилди.
Суғориладиган ерларнинг мелиоратив ҳолатини яхшилаш, сув ресурсларидан фойдаланиш самарадорлигини ошириш, уларнинг ҳисобини юритиш тизимини такомиллаштириш, шунингдек, сув хўжалиги ташкилотларининг моддий-техник базасини мустаҳкамлаш бўйича ишлар изчил амалга оширилмоқда.
Шу билан бирга, қишлоқ хўжалигини ислоҳ қилиш ҳамда қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқаришини диверсификациялаш бўйича амалга оширилаётган чора-тадбирлар мазкур соҳада бошқарувнинг замонавий усулларини жорий этиш асосида сув хўжалиги инфратузилмасини янада яхшилашни талаб этмоқда.
Сув ресурсларини бошқариш ва сув хўжалиги объектларидан фойдаланиш тизимини янада такомиллаштириш, ирригация ва мелиорация лойиҳаларини амалга ошириш самарадорлигини таъминлаш, сув хўжалигини бошқариш соҳасида бозор тамойиллари ва механизмларини жорий этиш, шунингдек, ушбу соҳада илм-фанни ривожлантириш мақсадида:
1. 2022 йил охиригача Ўзбекистон Республикаси Сув хўжалиги вазирлиги раҳбарияти фаолиятининг қуйидаги устувор йўналишлари ва самарадорлигининг муҳим кўрсаткичлари белгилансин:
а) сув хўжалиги вазири қуйидагилар учун шахсан жавобгардир:
сув хўжалиги соҳасида олиб борилаётган ислоҳотлар самарадорлигини таъминлаш, сув ресурсларини бошқариш соҳасида халқаро алоқаларни кенгайтириш ва мустаҳкамлаш;
2020-2030 йилларда сув хўжалигини ривожлантириш концепциясини ўз вақтида ва сифатли ишлаб чиқиш;
2020 йилдан бошлаб сув хўжалиги ташкилотларининг сув етказиб бериш бўйича харажатларининг бир қисмини сув истеъмолчилари томонидан қоплаш механизмларини босқичма-босқич жорий этиш;
сув хўжалиги соҳасидаги истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш учун хорижий инвестициялар, қарзлар ва грантлар жалб қилишни кенгайтириш орқали сув хўжалиги объектларини қуриш, реконструкция ва модернизация қилиш харажатларининг жами ҳажмидаги бюджет маблағлари улушини босқичма-босқич камайтириш;
сув тежовчи суғориш технологияларини жорий этишда қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқарувчиларига фаол кўмаклашиш, замонавий суғориш тизимларини ишлаб чиқариш қувватларини хусусий инвестициялар жалб қилиш ҳисобига кенгайтириш орқали сув тежовчи технологияларни қўллаган ҳолда суғориладиган ерларнинг улушини суғориладиган ерлар умумий майдонининг камида 10 фоизигача етказиш;
б) вазирнинг биринчи ўринбосари қуйидагилар учун шахсан жавобгардир:
сув хўжалигини институционал, техник ва технологик ривожлантириш, ушбу соҳада фан ва ишлаб чиқаришни интеграциялаш;
сув хўжалиги объектларидаги қурилиш-монтаж ишларининг ўз вақтида ва сифатли бажарилишини, замонавий ишлаб чиқариш технологияларини жорий этиш ҳисобига уларнинг таннархи пасайтирилишини таъминлаш;
сув ресурсларини бошқариш соҳасида бозор механизмларини жорий этиш, сув хўжалиги соҳасида давлат-хусусий шерикликни ривожлантириш орқали фойдаланиш харажатларини камида 15 фоизга қисқартириш;
сув хўжалиги соҳасидаги илмий ва илмий-техник фаолиятнинг жадал ривожлантирилишини таъминлаш, сув ресурсларини бошқариш соҳасидаги мутахассисларни тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш тизимини такомиллаштириш ҳисобига сув хўжалиги соҳасидаги долзарб йўналишлар бўйича камида 10 та илмий ва инновацион ишланмани амалиётга жорий этиш;
в) вазирнинг ўринбосарлари қуйидагилар учун шахсан жавобгардир:
сув хўжалигини инновацион ривожлантириш, илмий ишланмалар натижаларини, сув хўжалигини бошқариш ва сув хўжалиги объектларидан фойдаланишнинг илғор усулларини амалиётга фаол жорий этиш;
замонавий технологияларни қўллаган ҳолда сув хўжалигининг суғориш тизимларини модернизация, реконструкция қилиш ва таъмирлашга қаратилган комплекс чора-тадбирларни амалга ошириш орқали суғориш тизимларининг фойдали иш коэффициентини ҳар йили республика бўйича ўртача камида 1 фоизга ошириш;
энергия тежовчи ва энергия самарадор технологияларни кенг жорий этиш, шунингдек, насос станциялари иш режимини тартибга солишнинг самарали усулларини жорий этиш ҳисобига сув хўжалиги объектларида электр энергияси истеъмолини камида 10 фоизга қисқартириш;
сув-туз балансини юритиш механизмларини такомиллаштириш, ер ости сувларини меъёрда ушлаб туриш, шунингдек, мелиорация ишлари самарадорлигини ошириш орқали шўрланган ер майдонлари улушини 45 фоизгача камайтириш;
сув хўжалиги объектларини бошқариш ва улардан фойдаланиш жараёнларига замонавий ахборот-коммуникация технологияларини жорий этиш ҳисобига 300 та сув хўжалиги иншооти ва гидроузелда сувни назорат қилиш ва унинг ҳисобини юритиш тизимини автоматлаштириш;
сув истеъмолчилари уюшмаларининг ҳуқуқий мақомини мустаҳкамлаш, сув ресурсларини бошқариш соҳасидаги ролини ошириш, шунингдек, улар фаолиятининг молиявий барқарорлигини таъминлашга кўмаклашиш орқали сув истеъмолчилари уюшмалари фаолиятини тубдан ривожлантириш.
2. Ўзбекистон Республикаси Сув хўжалиги вазирлиги, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Молия вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Давлат активларини бошқариш агентлигининг:
сув хўжалиги тизимини такомиллаштиришга қаратилган лойиҳаларни шакллантириш ва ишлаб чиқиш, шунингдек, уларни, шу жумладан, хорижий инвестициялар, халқаро молия институтлари ва хорижий ҳукумат молия ташкилотлари маблағларини жалб қилиш орқали амалга ошириш учун масъул бўлган Ўзбекистон Республикаси Сув хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Сув хўжалиги соҳасидаги лойиҳаларни амалга ошириш агентлигини (кейинги ўринларда – Лойиҳаларни амалга ошириш агентлиги) ташкил этиш;
Ўзбекистон Республикаси Сув хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги “Ўзсувқурилиштаъминот” республика бирлашмаси (кейинги ўринларда – “Ўзсувқурилиштаъминот” республика бирлашмаси) негизида “Ўзсувқурилиш” акциядорлик жамиятини (кейинги ўринларда – “Ўзсувқурилиш” АЖ) ташкил этиш, шунингдек, 1-иловага мувофиқ “Ўзсувқурилиштаъминот” республика бирлашмаси таркибига кирувчи давлат унитар корхоналарини масъулияти чекланган жамиятларга айлантириш;
Сув хўжалиги вазирлиги тизимидаги бюджет ташкилотларининг штатлар сонини 2019 йил 1 ноябрдан 10 фоизга, 2020 йил 1 январдан қўшимча равишда 10 фоизга, шу жумладан, бошқарув ходимлари сонини мазкур қарорга мувофиқ 83 бирликка босқичма-босқич мақбуллаштириш тўғрисидаги таклифларига розилик берилсин.
Лойиҳаларни амалга ошириш агентлигига Ўзбекистон Республикаси сув хўжалиги вазирининг тақдимномаси бўйича Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан лавозимга тайинланадиган ва лавозимидан озод қилинадиган директор бошчилик қилади;
Лойиҳаларни амалга ошириш агентлиги ходимларига Ўзбекистон Республикаси Сув хўжалиги вазирлиги марказий аппарати ходимлари учун белгиланган меҳнатга ҳақ тўлаш шартлари татбиқ этилади;
“Ўзсувқурилиш” АЖ “Ўзсувқурилиштаъминот” республика бирлашмасининг шартномалари, ҳуқуқлари ва мажбуриятлари бўйича ҳуқуқий ворис ҳисобланади;
ташкил этилаётган масъулияти чекланган жамиятлар ўзгартирилаётган тегишли давлат унитар корхоналарининг шартномалари, ҳуқуқлари ва мажбуриятлари бўйича ҳуқуқий ворис ҳисобланади;
ташкил этилаётган масъулияти чекланган жамиятлар устав капитали
1-иловада кўрсатилган ўзгартирилаётган давлат унитар корхоналарининг
мол-мулкларини қолдиқ қийматида ўтказиш ҳисобига шакллантирилади;
“Ўзсувқурилиш” АЖ устав капитали қайта ташкил этилаётган “Ўзсувқурилиштаъминот” республика бирлашмасининг мол-мулкларини қолдиқ қийматида, шунингдек, ташкил этилаётган масъулияти чекланган жамиятлардаги давлат улушини ўтказиш ҳисобига шакллантирилади;
“Ўзсувқурилиш” АЖ устав капиталидаги акциялар давлат пакети бўйича акциядор функцияларини Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги амалга оширади;
қайта ташкил этилаётган “Ўзсувқурилиштаъминот” республика бирлашмасининг Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети ҳисобидан молиялаштириладиган бошқарув ходимлари штатлар сони Сув хўжалиги вазирлиги тизимида сақланиб қолинади;
Ўзбекистон Республикаси Сув хўжалиги вазирлиги тизимининг штатлар сонини мазкур қарорга мувофиқ мақбуллаштиришдан бўшайдиган маблағлар Сув хўжалиги вазирлиги идора ва ташкилотлари ходимларининг базавий тариф ставкаларига 2019 йил 1 ноябрдан 1,1 ва 2020 йил 1 январдан 1,2 миқдорда тузатиш коэффициентини қўллаш ҳисобига уларнинг иш ҳақини оширишга йўналтирилади.
4. Лойиҳаларни амалга ошириш агентлиги бошқарув ходимларининг чекланган сони Ўзбекистон Республикаси Сув хўжалиги вазирлиги тизими бошқарув ходимларининг белгиланган умумий сони доирасида 26 бирлик этиб белгилансин.
а) Ўзбекистон Республикаси Сув хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Сув хўжалиги соҳасидаги лойиҳаларни амалга ошириш агентлигининг тузилмаси 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Ўзбекистон Республикаси сув хўжалиги вазирига, зарур ҳолларда, Лойиҳаларни амалга ошириш агентлиги тузилмасига бошқарув ходимларининг белгиланган сони ва меҳнатга ҳақ тўлаш жамғармаси доирасида ўзгартиришлар киритиш ҳуқуқи берилсин;
б) Ўзбекистон Республикаси Сув хўжалиги вазирлиги томонидан манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда ишлаб чиқилган Сув ресурсларини бошқариш тизимининг самарадорлигини ошириш бўйича “Йўл харитаси” 3-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Масъул вазирлик ва идоралар раҳбарларига ушбу кичик бандда назарда тутилган “Йўл харитаси”га киритилган тадбирларни ўз вақтида, тўлиқ ва сифатли амалга ошириш юзасидан шахсий жавобгарлик юклансин.
6. Белгилансинки, 2020 йил 1 январдан:
Қорақалпоғистон Республикаси Сув хўжалиги вазирлиги ҳамда ирригация тизимлари ҳавза бошқармалари ҳузуридаги насос станциялари ва энергетика бошқармаларини молиялаштириш Ўзбекистон Республикаси республика бюджетидан тегишинча Қорақалпоғистон Республикаси бюджети ва вилоятлар маҳаллий бюджетларига ўтказилади;
Қорақалпоғистон Республикаси Сув хўжалиги вазирлиги ҳамда ирригация тизимлари ҳавза бошқармалари ҳузуридаги насос станциялари ва энергетика бошқармаларининг белгиланган лимитдан ортиқча электр энергияси учун тўлов харажатлари Қорақалпоғистон Республикаси бюджети ва вилоятлар маҳаллий бюджетларининг қўшимча манбалари ҳисобидан қопланади;
Қорақалпоғистон Республикаси Сув хўжалиги вазирлиги ҳамда ирригация тизимлари ҳавза бошқармалари ҳузуридаги насос станциялари ва энергетика бошқармаларининг электр энергияси истеъмоли учун фойдаланилмаган лимитидан тежаб қолинган маблағлар Ўзбекистон Республикаси Сув хўжалиги вазирлиги билан келишилган ҳолда насос станциялари ва энергетика объектларини техник жиҳатдан ривожлантиришга йўналтирилади.
7. Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги,
Сув хўжалиги вазирлиги, Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги, Экология ва атроф муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси, шунингдек, ишлаб чиқариш ва фойдаланиш ташкилотларининг:
4-иловага мувофиқ ишлаб чиқариш ва фойдаланиш ташкилотлари негизида Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институти (кейинги ўринларда – Институт) соҳага оид кафедраларининг ихтисослаштирилган синфларини жойлаштириш;
илмий ва профессор-ўқитувчилар таркибидан, лойиҳа институтлари вакилларидан, шу жумладан, чет эл мутахассисларидан иборат бўлган, шунингдек, сув хўжалигида лойиҳалаштиришнинг замонавий усуллари
ва стандартларига амалиётда ўқитиш учун иқтидорли талабаларни жалб қилган ҳолда Институт ҳузурида ихтисослаштирилган лойиҳа гуруҳини ташкил этиш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин.
Қуйидагилар маълумот учун қабул қилинсин:
а) Институт соҳага оид кафедраларининг тегишли ишлаб чиқариш
ва фойдаланиш ташкилотлари негизида жойлаштирилаётган ихтисослаштирилган синфларида талабаларнинг амалий ва лаборатория машғулотларини, шунингдек, ўқув-ишлаб чиқариш амалиётини ўташи “ишлаб чиқаришда бир кунлик машғулот” тамойили бўйича амалга оширилади;
б) Институт ҳузуридаги ихтисослаштирилган лойиҳа гуруҳининг асосий вазифалари қуйидагилар ҳисобланади:
сув хўжалиги ва аҳоли пунктлари сув таъминоти объектлари қурилиши, реконструкция ва модернизация қилинишини лойиҳалаштириш;
сув хўжалиги ва сув таъминоти соҳасидаги лойиҳа-қидирув ишларини ва лойиҳалар амалга оширилишини илмий-техник жиҳатдан кузатиб бориш;
сув хўжалиги объектларидан фойдаланишнинг ишончлилиги ва хавфсизлигини, шунингдек, сув хўжалиги объектларининг атроф муҳитга таъсирини баҳолаш ва уларни ҳисоблаш асосларини ишлаб чиқиш.
8. 2020 йил 1 январдан:
халқаро молия институтлари ва хорижий ҳукумат молия ташкилотлари маблағларини жалб қилган ҳолда сув хўжалиги объектларини қуриш ва реконструкция қилиш бўйича янгидан амалга ошириладиган лойиҳаларга кадрларни тайёрлаш ва ўқитиш бўйича махсус компонент киритиш;
илмий ва илмий-техник фаолиятни қўллаб-қувватлаш мақсадида сув хўжалиги объектларини қуриш ва реконструкция қилиш бўйича лойиҳа-қидирув ишлари қийматининг ҳисоб-китобига лойиҳа-қидирув ишлари умумий қийматининг 10 фоизигача миқдорда қўшимча маблағлар киритиш амалиётга мажбурий жорий этилсин.
ушбу банднинг учинчи хатбошисида назарда тутилган маблағларнинг 50 фоизи лойиҳа-қидирув ишларини илмий-техник жиҳатдан кузатишни молиялаштиришга йўналтирилади, уларга фақат маҳаллий таълим ва илмий-тадқиқот муассасалари, шунингдек, алоҳида олимлар белгиланган тартибда жалб қилинади;
ушбу банднинг учинчи хатбошисида назарда тутилган маблағларнинг қолган 50 фоизи Ўзбекистон Республикаси Сув хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Сув хўжалигини ривожлантириш жамғармасига ўтказилади. Бунда мазкур маблағлар фақат сув хўжалиги соҳасидаги долзарб муаммолар бўйича илмий-тадқиқот ва тажриба-конструкторлик ишланмаларини молиялаштириш мақсадида республика таълим ва илмий-тадқиқот муассасаларига грантлар ажратиш учун сарфланади.
9. 2019 йил 1 ноябрдан бошлаб шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ сув хўжалиги ташкилотлари раҳбарлари ҳар чоракда тегишли туман халқ депутатлари Кенгашига сув ресурсларини бошқариш, сув хўжалиги объектларининг техник ҳолатини яхшилаш, шунингдек, ушбу туманда сув тежовчи суғориш технологияларини жорий этиш ҳолати тўғрисида ҳисобот киритади.
Вилоятлар ва туманлар халқ депутатлари Кенгашларига халқ депутатлари Кенгаши ва унинг доимий комиссиялари иш режаларини ишлаб чиқишда ижро этувчи ҳокимият органлари, корхоналар, муассасалар ва ташкилотлар раҳбарларининг сув хўжалиги соҳасидаги ишлар ҳолати тўғрисидаги ахборотини бир йилда камида икки марта эшитишни назарда тутиш тавсия этилсин.
10. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси:
бир ой муддатда сув истеъмолчилари уюшмалари фаолиятини ривожлантиришни, шу жумладан, бошқарув тизимини такомиллаштириш, сув истеъмолчилари уюшмаларининг молиявий барқарорлигини ва улар томонидан кўрсатилаётган хизматлар учун йиғимлар тўлиқ тушишини таъминлаш, шунингдек, сув истеъмолчилари уюшмалари жойлашувини ва улар томонидан хизмат кўрсатилаётган ҳудудлар чегараларини қайта кўриб чиқишни назарда тутувчи ҳукумат қарори қабул қилинишини;
икки ой муддатда 5-иловада кўрсатилган инвестиция лойиҳалари бўйича лойиҳаларни амалга ошириш гуруҳлари, шунингдек, ҳуқуқлар, мажбуриятлар ва шартномалар Лойиҳаларни амалга ошириш агентлигига ўтказилишини;
Ўзбекистон Республикаси номидан халқаро молия институтлари ва хорижий ҳукумат молия ташкилотлари манзилига Лойиҳаларни амалга ошириш агентлиги сув хўжалиги соҳасидаги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш бўйича ижрочи агентлик этиб белгиланганлиги тўғрисидаги хабарномалар юборилишини таъминласин.
11. Ўзбекистон Республикаси Сув хўжалиги вазирлиги:
а) бир ой муддатда Ўзбекистон Республикаси Сув хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Сув хўжалиги соҳасидаги лойиҳаларни амалга ошириш агентлиги фаолиятини ташкил этиш тўғрисидаги ҳукумат қарори лойиҳасини Вазирлар Маҳкамасига киритсин, унда:
Лойиҳаларни амалга ошириш агентлигини сақлаш Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети ва Ўзбекистон Республикаси Сув хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Сув хўжалигини ривожлантириш жамғармаси маблағлари ҳисобидан амалга оширилиши;
Лойиҳаларни амалга ошириш агентлигига ўтказилаётган лойиҳаларни амалга ошириш гуруҳлари белгиланган тартибда фаолияти 5-иловада кўрсатилган инвестиция лойиҳалари доирасида халқаро молия институтлари ва хорижий ҳукумат молия ташкилотлари маблағлари ҳисобидан молиялаштириладиган юридик шахсларга ўзгартирилиши назарда тутилсин;
б) Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Молия вазирлиги, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги билан биргаликда:
6-иловага мувофиқ сув хўжалиги объектларини қуриш ва модернизация қилиш бўйича устувор инвестиция лойиҳаларининг техник-иқтисодий асосларини ишлаб чиқиш чораларини кўрсин;
кўрсатилган лойиҳаларнинг техник-иқтисодий асослари ишлаб чиқилишига қараб, уларни амалга ошириш учун халқаро молия институтлари ва хорижий ҳукумат молия ташкилотлари маблағларини жалб қилиш юзасидан Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритиб борсин.
12. Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги Сув хўжалиги вазирлиги билан биргаликда мазкур қарорга мувофиқ Сув хўжалиги вазирлиги тизимининг штатлар сони мақбуллаштирилиши натижасида ишдан бўшатиладиган ходимларни иш билан таъминлаш ва ижтимоий муҳофаза қилиш бўйича чоралар кўрсин.
13. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 17 апрелдаги “Ўзбекистон Республикаси Сув хўжалиги вазирлиги фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-3672-сон қарорига 7-иловага мувофиқ ўзгартиришлар ва қўшимча киритилсин.
14. Ўзбекистон Республикаси Сув хўжалиги вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига мазкур қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
15. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси Р.А.Ғуломов зиммасига юклансин.

О мерах по дальнейшему совершенствованию системы управления водными ресурсами
За последние годы в рамках проводимых в стране масштабных институциональных реформ приняты меры по повышению эффективности государственного управления в сфере водного хозяйства, совершенствованию принципов и системы управления водными ресурсами.
Последовательно осуществляется работа по улучшению мелиоративного состояния орошаемых земель, повышению эффективности использования водных ресурсов, совершенствованию системы ведения их учета, а также укреплению материально-технической базы водохозяйственных организаций.
Вместе с тем реализуемые меры по реформированию сельского хозяйства и диверсификации сельскохозяйственного производства обуславливают необходимость дальнейшего улучшения водохозяйственной инфраструктуры на основе внедрения современных методов управления в данной области.
В целях дальнейшего совершенствования системы управления водными ресурсами и эксплуатации водохозяйственных объектов, обеспечения эффективности реализации проектов ирригации и мелиорации, внедрения рыночных принципов и механизмов в области управления водным хозяйством, а также развития науки в данной сфере:
1. Определить следующие приоритетные направления и ключевые показатели эффективности деятельности руководства Министерства водного хозяйства Республики Узбекистан до конца 2022 года:
а) министр водного хозяйства несет персональную ответственность за:
обеспечение эффективности реформ, проводимых в сфере водного хозяйства, расширение и укрепление международных связей в области управления водными ресурсами;
своевременную и качественную разработку Концепции развития водного хозяйства в 2020–2030 годах;
поэтапное внедрение, начиная с 2020 года, механизмов покрытия водопотребителями части расходов водохозяйственных организаций по доставке воды;
поэтапное снижение доли бюджетных средств в совокупном объеме расходов на строительство, реконструкцию и модернизацию водохозяйственных объектов путем расширения привлечения иностранных инвестиций, займов и грантов для реализации перспективных проектов в сфере водного хозяйства;
доведение доли земель, орошаемых с применением водосберегающих технологий, до не менее 10 процентов от общей площади орошаемых земель путем активного содействия производителям сельскохозяйственной продукции во внедрении водосберегающих технологий орошения, расширения производства современных систем орошения за счет привлечения частных инвестиций;
б) первый заместитель министра несет персональную ответственность за:
институциональное, техническое и технологическое развитие водного хозяйства, интеграцию науки с производством в данной сфере;
обеспечение своевременного и качественного выполнения строительно-монтажных работ на объектах водного хозяйства, снижения их себестоимости за счет внедрения современных производственных технологий;
сокращение не менее чем на 15 процентов эксплуатационных расходов путем внедрения рыночных механизмов в области управления водными ресурсами, развития государственно-частного партнерства в сфере водного хозяйства;
внедрение в практику не менее 10 научных и инновационных разработок по актуальным направлениям в сфере водного хозяйства за счет обеспечения ускоренного развития научной и научно-технической деятельности в данной сфере, совершенствования системы подготовки, переподготовки и повышения квалификации специалистов в области управления водными ресурсами;
в) заместители министра несут персональную ответственность за:
инновационное развитие водного хозяйства, активное внедрение в практику результатов научных разработок, передовых методов управления водным хозяйством и эксплуатации водохозяйственных объектов;
повышение коэффициента полезного действия оросительных систем ежегодно не менее чем на 1 процент в среднем по республике путем принятия комплексных мер, направленных на модернизацию, реконструкцию и ремонт оросительных систем водного хозяйства с применением современных технологий;
сокращение потребления электроэнергии на водохозяйственных объектах не менее чем на 10 процентов за счет широкого внедрения энергосберегающих и энергоэффективных технологий, а также внедрения эффективных методов регулирования режима работы насосных станций;
сокращение доли площадей засоленных земель до 45 процентов путем совершенствования механизмов ведения водно-солевого баланса, поддержания благоприятных уровней грунтовых вод, а также повышения эффективности мелиоративных работ;
автоматизацию системы контроля и учета воды на 300 сооружениях и гидроузлах водного хозяйства за счет внедрения современных информационно-коммуникационных технологий в процессы управления объектами водного хозяйства и эксплуатации;
коренное развитие деятельности ассоциаций водопотребителей путем усиления их правового статуса, повышения роли ассоциаций водопотребителей в области управления водными ресурсами, а также содействия в обеспечении финансовой стабильности их деятельности.
2. Согласиться с предложениями Министерства водного хозяйства, Министерства экономики и промышленности, Министерства финансов, Министерства инвестиций и внешней торговли, Агентства по управлению государственными активами Республики Узбекистан о:
создании Агентства по реализации проектов в сфере водного хозяйства при Министерстве водного хозяйства Республики Узбекистан (далее – Агентство по реализации проектов), ответственного за формирование и подготовку проектов, направленных на совершенствование системы водного хозяйства, а также их реализацию, в том числе путем привлечения иностранных инвестиций, средств международных финансовых институтов и иностранных правительственных финансовых организаций;
создании на базе Республиканского объединения «Узсувкурилиштаъминот» при Министерстве водного хозяйства Республики Узбекистан (далее – Республиканское объединение «Узсувкурилиштаъминот») акционерного общества «Узсувкурилиш» (далее – АО «Узсувкурилиш»), а также преобразовании государственных унитарных предприятий, входящих в состав Республиканского объединения «Узсувкурилиштаъминот», в общества с ограниченной ответственностью согласно приложению № 1;
поэтапной оптимизации штатной численности бюджетных организаций системы Министерства водного хозяйства с 1 ноября 2019 года на 10 процентов и с 1 января 2020 года – дополнительно на 10 процентов, в том числе численности управленческого персонала – на 83 единицы в соответствии с настоящим постановлением.
Агентство по реализации проектов возглавляет директор, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Кабинетом Министров Республики Узбекистан по представлению министра водного хозяйства Республики Узбекистан;
на работников Агентства по реализации проектов распространяются условия оплаты труда, установленные для работников центрального аппарата Министерства водного хозяйства Республики Узбекистан;
АО «Узсувкурилиш» является правопреемником по договорам, правам и обязательствам Республиканского объединения «Узсувкурилиштаъминот»;
создаваемые общества с ограниченной ответственностью являются правопреемниками по договорам, правам и обязательствам соответствующих преобразуемых государственных унитарных предприятий;
уставные капиталы создаваемых обществ с ограниченной ответственностью формируются за счет передачи по остаточной стоимости имущества преобразуемых государственных унитарных предприятий, указанных в приложении № 1;
уставный капитал АО «Узсувкурилиш» формируется за счет передачи по остаточной стоимости имущества реорганизуемого Республиканского объединения «Узсувкурилиштаъминот», а также государственных долей создаваемых обществ с ограниченной ответственностью;
функции акционера по государственному пакету акций в уставном капитале АО «Узсувкурилиш» осуществляет Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан;
штатная численность управленческого персонала реорганизуемого Республиканского объединения «Узсувкурилиштаъминот», финансируемая за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан, сохраняется в системе Министерства водного хозяйства;
средства, высвобождаемые от оптимизации штатной численности системы Министерства водного хозяйства Республики Узбекистан в соответствии с настоящим постановлением, направляются на повышение заработной платы работников органов и организаций Министерства водного хозяйства за счет применения к их базовым тарифным ставкам поправочного коэффициента с 1 ноября 2019 года в размере 1,1 и с 1 января 2020 года – 1,2.
4. Установить предельную численность управленческого персонала Агентства по реализации проектов в количестве 26 единиц в пределах установленной общей численности управленческого персонала системы Министерства водного хозяйства Республики Узбекистан.
а) структуру Агентства по реализации проектов в сфере водного хозяйства при Министерстве водного хозяйства Республики Узбекистан согласно приложению № 2.
Предоставить министру водного хозяйства Республики Узбекистан право вносить, при необходимости, изменения в структуру Агентства по реализации проектов в пределах установленной численности управленческого персонала и фонда оплаты труда;
б) разработанную Министерством водного хозяйства Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами «Дорожную карту» по повышению эффективности системы управления водными ресурсами согласно приложению № 3.
Возложить на руководителей ответственных министерств и ведомств персональную ответственность за своевременную, полную и качественную реализацию мероприятий, включенных в предусмотренную настоящим подпунктом «Дорожную карту».
6. Установить, что с 1 января 2020 года:
финансирование управлений насосных станций и энергетики при Министерстве водного хозяйства Республики Каракалпакстан и бассейновых управлениях ирригационных систем передается из республиканского бюджета Республики Узбекистан в бюджет Республики Каракалпакстан и местные бюджеты областей соответственно;
расходы на оплату электроэнергии управлений насосных станций и энергетики при Министерстве водного хозяйства Республики Каракалпакстан и бассейновых управлениях ирригационных систем сверх установленных лимитов покрываются за счет дополнительных источников бюджета Республики Каракалпакстан и местных бюджетов областей;
средства, сэкономленные от неиспользованных лимитов потребления электроэнергии управлений насосных станций и энергетики при Министерстве водного хозяйства Республики Каракалпакстан и бассейновых управлениях ирригационных систем, направляются на техническое развитие объектов насосных станций и энергетики по согласованию с Министерством водного хозяйства Республики Узбекистан.
7. Одобрить предложения Министерства высшего и среднего специального образования, Министерства водного хозяйства, Министерства жилищно-коммунального обслуживания, Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды Республики Узбекистан, а также производственных и эксплуатационных организаций о:
размещении специализированных классов профильных кафедр Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства (далее – Институт) на базе производственных и эксплуатационных организаций соответствующих ведомств согласно приложению № 4;
создании Специализированной проектной группы при Институте из числа научного и профессорско-преподавательского состава, представителей проектных институтов, в том числе зарубежных специалистов, а также с привлечением одаренных студентов для их обучения на практике современным методам и стандартам проектирования в сфере водного хозяйства.
Принять к сведению, что:
а) проведение практических и лабораторных занятий, а также учебно-производственной практики студентов в специализированных классах профильных кафедр Института, размещаемых на базе производственных и эксплуатационных организаций соответствующих ведомств, осуществляется по принципу «один день занятий на производстве»;
б) основными задачами Специализированной проектной группы при Институте являются:
проектирование строительства, реконструкции и модернизации объектов водного хозяйства и водоснабжения населенных пунктов;
научно-техническое сопровождение проектно-изыскательских работ и реализации проектов в сфере водного хозяйства и водоснабжения;
оценка и разработка расчетных обоснований надежности и безопасности эксплуатации объектов водного хозяйства, а также воздействия водохозяйственной деятельности на окружающую среду.
8. Ввести с 1 января 2020 года в обязательную практику:
включение во вновь реализуемые проекты по строительству и реконструкции объектов водного хозяйства с привлечением средств международных финансовых институтов и иностранных правительственных финансовых организаций специального компонента по подготовке и обучению кадров;
включение в расчет стоимости проектно-изыскательских работ по строительству и реконструкции объектов водного хозяйства дополнительных средств для поддержки научной и научно-технической деятельности в размере до 10 процентов от общей стоимости проектно-изыскательских работ.
50 процентов средств, предусмотренных в абзаце третьем настоящего пункта, направляются на финансирование научно-технического сопровождения проектно-изыскательских работ, к которым привлекаются исключительно отечественные образовательные и научно-исследовательские учреждения, а также отдельные ученые в установленном порядке;
оставшиеся 50 процентов средств, предусмотренных в абзаце третьем настоящего пункта, отчисляются в Фонд развития водного хозяйства при Министерстве водного хозяйства Республики Узбекистан. При этом данные средства расходуются исключительно на выделение грантов республиканским образовательным и научно-исследовательским учреждениям для финансирования научно-исследовательских и опытно-конструкторских разработок по актуальным проблемам в сфере водного хозяйства.
9. Внедрить с 1 ноября 2019 года порядок, в соответствии с которым руководители организаций водного хозяйства ежеквартально вносят в Кенгаш народных депутатов соответствующего района отчет о состоянии управления водными ресурсами, улучшении технического состояния водохозяйственных объектов, а также внедрении водосберегающих технологий орошения в данном районе.
Рекомендовать Кенгашам народных депутатов областей и районов при разработке планов работ Кенгаша народных депутатов и его постоянных комиссий предусматривать заслушивание информации руководителей органов исполнительной власти, предприятий, учреждений и организаций о состоянии работ в сфере водного хозяйства не реже двух раз в год.
10. Кабинету Министров Республики Узбекистан обеспечить:
в месячный срок принятие решения правительства по развитию деятельности ассоциаций водопотребителей, в том числе предусматривающего совершенствование системы управления, обеспечение финансовой стабильности ассоциаций водопотребителей и полноты поступлений сборов за оказываемые ими услуги, а также пересмотр расположения ассоциаций водопотребителей и границ обслуживаемых ими территорий;
в двухмесячный срок передачу Агентству по реализации проектов групп реализации проектов, а также прав, обязательств и договоров по инвестиционным проектам, указанным в приложении № 5;
направление от имени Республики Узбекистан уведомлений в адрес международных финансовых институтов и иностранных правительственных финансовых организаций об определении Агентства по реализации проектов исполнительным агентством по реализации проектов в сфере водного хозяйства.
11. Министерству водного хозяйства Республики Узбекистан:
а) в месячный срок внести в Кабинет Министров проект решения правительства об организации деятельности Агентства по реализации проектов в сфере водного хозяйства при Министерстве водного хозяйства Республики Узбекистан, предусмотрев:
осуществление содержания Агентства по реализации проектов за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан и Фонда развития водного хозяйства при Министерстве водного хозяйства Республики Узбекистан;
преобразование в установленном порядке групп реализации проектов, передаваемых Агентству по реализации проектов, в юридические лица, деятельность которых финансируется за счет средств международных финансовых институтов и иностранных правительственных финансовых организаций в рамках инвестиционных проектов, указанных в приложении № 5;
б) совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли, Министерством финансов, Министерством экономики и промышленности:
принять меры по разработке технико-экономических обоснований приоритетных инвестиционных проектов по строительству и модернизации водохозяйственных объектов согласно приложению № 6;
по мере разработки технико-экономических обоснований указанных проектов вносить в Кабинет Министров предложения по привлечению средств международных финансовых институтов и иностранных правительственных финансовых организаций для их реализации.
12. Министерству занятости и трудовых отношений совместно с Министерством водного хозяйства Республики Узбекистан принять меры по обеспечению трудоустройства и социальной защиты работников, высвобождаемых в результате оптимизации штатной численности системы Министерства водного хозяйства в соответствии с настоящим постановлением.
13. Внести изменения и дополнения в постановление Президента Республики Узбекистан от 17 апреля 2018 года № ПП–3672 «О мерах по организации деятельности Министерства водного хозяйства Республики Узбекистан» согласно приложению № 7.
14. Министерству водного хозяйства совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
15. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Президента Республики Узбекистан Гулямова Р.А.