Япония Халқаро Ҳамкорлик агентлиги (JICA) вице-президенти К.Кошикава билан учрашув
Жорий йилнинг 4 октябрь куни ҳукумат делегацияси ташрифининг якунида Ўзбекистон Инвестициялар ва ташқи савдо вазири Япония Халқаро Ҳамкорлик агентлиги (JICA) вице-президенти К.Кошикава билан учрашди. Мулоқот чоғида ҳамкорликдаги ташаббусларни амалга оширишнинг бориши ҳар томонлама кўриб чиқилди, айрим лойиҳалар бўйича шартлар қайта кўриб чиқилди ва JICA билан 1999 йилдан буён йўлга қўйилган ўзаро муносабатларнинг ривожланиш суръати таҳлил қилинди.
К.Кошикава Ўзбекистон иқтисодиётидаги ўзгаришларнинг юқори суръатини алоҳида таъкидлаб, ҳамкорликни ривожлантиришнинг келгуси истиқболларини ижобий баҳолади. Унинг сўзларига кўра, бу янги молиявий ресурслар ва грантларни жалб қилиш ҳамда уларни энергетика, технологиялар, мева-сабзавот, инфратузилмавий қурилиш, урбанизация, соғлиқни сақлаш ва таълим каби соҳаларда янги, кенг кўламли лойиҳаларни амалга оширишга йўналтириш учун қулай муҳит яратади.
Шунингдек, япониялик ҳамкорлар истиқболли лойиҳавий таклифларни тайёрлашга етакчи тадқиқот институтларини жалб қилиш ҳамда ишлаб чиқилаётган лойиҳаларни молиялаштириш учун муқобил механизмларни кўриб чиқишга тайёр эканликларини билдиришди.
Учрашув якунларига кўра, томонлар келгусидаги ҳамкорликнинг устивор йўналишларини белгилаб олдилар ва жадаллаштирилган қўшма саъй-ҳаракатлар юзасидан келишиб олдилар.

Встреча со старшим вице-президентом Японского агентства международного сотрудничества (JICA) К.Кошикава
2019-10-07 | Экономика
4 октября, завершая программу визита правительственной делегации, министр инвестиций и внешней торговли провел встречу со старшим вице-президентом Японского агентства международного сотрудничества (JICA) К.Кошикава. В ходе диалога был всесторонне рассмотрен ход реализации совместных инициатив, пересмотрены условия по отдельным проектам и проанализирована динамика развития взаимоотношений с JICA, запущенных в 1999 году.
К.Кошикава, оптимистично оценивая перспективы дальнейшего развития сотрудничества, подчеркнул высокий динамизм изменений в экономике Узбекистана, что, по его словам, создает благоприятные условия для привлечения новых финансовых ресурсов и грантов и направления их на реализацию новых масштабных проектов, в частности в сфере энергетики, технологий, плодоовощеводства, инфраструктурного строительства, урбанизации, здравоохранения и образования.
Также японские партнеры выразили готовность привлечь ведущие исследовательские институты для подготовки перспективных проектных предложений и рассмотреть альтернативные механизмы для финансирования прорабатываемых проектов.
По итогам встречи стороны согласовали приоритетные направления дальнейшего взаимодействия и договорились о совместной ускоренной работе.