2019-10-07 | Соғлиқни сақлаш
Бугунги кунда соғлиқни сақлаш тизимида учраб турган нохуш ҳолатлардан бири – бу беморлар ва уларнинг яқин қариндошлари томонидан тиббиёт ходимларига ғайриқонуний равишда тажовуз қилиниши ҳолатлари тез-тез учраётганидир. Олинган маълумотларга кўра, 2018-2019 йиллар давомида 400 дан ортиқ ҳолатларда тиббиёт ходимларига нисбатан зўравонлик қилиш, уларга тан жароҳатлари етказиш каби ноқонуний ҳаракатлар содир этилган.
Бугунги кундаги ҳақиқий ҳолат эса бундан ҳам аянчли аҳволга келиб қолган. Вазият шу даражага бориб етдики, тиббиётмуассасаларида, айниқса, шошилинч ва тез тиббий ёрдам кўрсатиш тизимида бу каби ҳолатлар кунда-кунора учраб турмоқда.
Таҳлиллар шуни кўрсатдики, амалдаги жиноят қонунчилигида хизмат вазифасини бажариб турган тиббиёт ходимларига нисбатан тажовуз қилиш, уларга бу жараёнда тан жароҳати етказиш учун жавобгарлик чоралари нисбатан енгил ҳисобланади. Бунинг оқибатида айрим пайтларда тиббиёт ходимларининг соғлиғига тиклаб бўлмайдиган даражада жароҳат етказган айбдор шахслар ҳам амалда ҳеч қандай жазо ўтамасдан қолиб кетмоқда. Кўриб турганингиздек, бундай иллатларнинг олдини олишда энг самарали йўл – бу каби ноқонуний хатти-ҳаракатлар учун жавобгарликни кучайтиришдир.
Шундан келиб чиқиб, Соғлиқни сақлаш вазирлиги ташаббуси билан Ўзбекистон Респуьбликаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси кўмагида “Ўзбекистон Республикасининг Жиноят кодексига қўшимча киритиш тўғрисида”ги қонун лойиҳаси ишлаб чиқилди.
Турли вазирлик ва идоралар билан келишишнинг ўта мураккаб жараёни узоқ ва машаққатли меҳнат талаб этган бўлса-да, бу жараён якунланиб, жорий йилнинг 4 октябрь куни қонун лойиҳаси белгиланган тартибда кўриб чиқиш учун Вазирлар Маҳкамасига киритилди.
Қонун лойиҳасининг қабул қилиниши билан бундай тажовузларни содир этган шахсларга нисбатан уч йилдан беш йилгача озодликни чеклаш ёхуд уч йилдан беш йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазосини қўллаш мумкин бўлади. Ўйлаймизки, бу ҳозирда қарийб ҳар куни содир бўладиган ҳодисага айланиб улгурган тажовузларнинг олдини олишда катта профилактик таъсир кучга эга бўлади.
Зеро, шифокор ҳеч қачон беморга ёмон бўлишини истаб ҳаракат қилмайди, у ҳамиша инсонга яхшилик қилишга интилади, кўмакка муҳтож беморга шифо бахш этиш, фавқулодда ҳолатларда инсон ҳаёти ва саломатлигини асраш учун бор куч-салоҳиятини бахш этади.
Шу боис, бундай фидойи касб соҳибларига, уларнинг ҳалол меҳнатига нисбатан адолатсизлик ва ноҳақликларнинг олдини олиш, улар самарали фаолият юритиши учун зарур шароит яратиш давлат ва жамият зиммасидаги муҳим вазифадир. Қонунчилигимизга киритиш таклиф этилаётган ўзгартиришлар ана шундай долзарб вазифалар ечими йўлида муҳим қадам бўлади, деган умиддамиз.

Ответственность за нападение на медицинского работника будет усилена
Сегодня одна из часто встречаемых неприятных случаев в системе здравоохранения — незаконные нападения на медицинских работников со стороны больных и их близких родственников. Согласно полученным данным, за 2018-2019 годы были совершены более 400 случаев незаконных действий, как применение силы по отношению к медицинским работникам, нанесение им телесных повреждений.
На сегодня реальное положение пришло в более плачевное состояние. Дошло до того, что в медицинских учреждениях, особенно в системе оказания экстренной и скорой медицинской помощи подобные случаи стали встречаться почти каждый день.
Анализы показывают, что в действующем уголовном законодательстве меры ответственности за нападение на выполняющих свои служебные обязанности медицинских работников, нанесение им в таких случаях телесных повреждений относительно легкие. В результате, иногда виновники, наносящие непоправимые повреждения здоровью медицинских работников, в действительности остаются абсолютно безнаказанными. Как видно, эффективный путь предотвращения таких случаев — усиление ответственности за подобные незаконные действия.
Исходя из этого, по инициативе Министерства здравоохранения при помощи Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан был разработан проект закона “О внесении дополнений в Уголовный кодекс Республики Узбекистан”.
Несмотря на то, что очень сложный процесс согласования с разными министерствами и ведомствами требовал долгого и тяжелого труда, этот процесс был завершен и 4 октября нынешнего года проект закона в установленном порядке был внесен для рассмотрения в Кабинет Министров.
С принятием проекта закона по отношению к лицам, совершившим подобные нападения, могут применяться меры наказания в виде ограничения свободы от трех до пяти лет или лишения свободы от трех до пяти лет. Думается, что данная мера будет иметь огромную профилактическую силу в предотвращении нападений, успевших превратиться на сегодня почти в ежедневные случаи.
Ибо врач никогда не будет действовать во вред больного, он всегда старается сделать человеку добро, применяет все силы, знания и способности для охраны здоровья нуждающегося в помощи пациента, спасения его жизни в чрезвычайных ситуациях.
Поэтому важной задачей государства и общества является предотвращение несправедливости и бесправия по отношению к самоотверженным представителям профессии и их честному труду, создание необходимых условий для их эффективной деятельности. Надеемся, что предлагаемое изменение в законодательство станет важным шагом на пути решения подобных актуальных задач.