Давлат меҳнат инспекцияси Денов ва Когон туманларидаги ҳолат юзасидан ўрганиш олиб борди
Куни кеча маҳаллий интернет нашрларида Сурхондарё вилоятининг Денов туманида фуқароларнинг пахта теримига мажбурий тарзда йўналтирилгани ҳамда Бухоро вилоятининг Когон туманида айни жараёнга болаларнинг жалб этилаётгани хусусида хабарлар эълон қилинди. Журналистлар воқеа жойида бўлиб, одамлар билан мулоқот қилишди, фотоматериаллар тақдим қилишди. Воқеа иштирокчиларининг аксарияти ўз хоҳишига кўра пахта даласида эканини таъкидласада, Давлат меҳнат инспекциясининг ўрганишлари айни йўналишда қонунбузарлик ҳолатлари қайд этилганини кўрсатди.
Дастлаб Денов туманидаги ҳолат хусусида
Давлат меҳнат инспекциясининг Денов телекоммуникация боғланмасида ўтказган текширувларга кўра, унинг ишчилари: Х.Ботирова, Б.Қурбонов ва Д.Соатовалар пахта теримига мажбурий тарзда жалб этилган. Қонунчиликка зид ҳаракатлари сабаб ташкилот бошлиғи Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 51-моддаси 1-қисмида кўрсатилган миқдорда жаримага тортилди.
Денов тумани чорвачиликни ривожлантириш  ва ветеринария бўлими бошлиғи ҳам қўл остидаги ишчиларни пахта теримига жалб қилган. Шу сабабдан унга ҳам Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 51-моддаси 1-қисмида кўрсатилган миқдорда жарима белгиланган.
Давлат меҳнат инспекциясининг ўрганишлари Денов тумани Маданият бўлими ходимларининг пахта теримига жалб қилинмаганини кўрсатди. Маълум бўлишича, улар 30 сентябр куни “Ўқитувчи ва мураббийлар куни” муносабати билан теримчилар учун концерт дастурини уюштирган.
Шу куни Денов тумани Ободонлаштириш бошқармаси ходимлари ҳам пахта теримига жалб қилинмаган. 30 сентябр куни улар ўзига бириктирилган ҳудудда ўзига юклатилган вазифани бажарган.
Когондаги пахта теримига вояга етмаган болалар жалб этилганмиди?
Давлат меҳнат инспекциясининг ўрганишлари Когон тумани «Алиноз Шергирон» ва «Барно Баҳром» фермер хўжалигидаги пахта терими жараёнларига вояга етмаган мактаб ўқувчилари жалб қилинмаганини кўрсатди. Аниқланишича, болалар пахта далалари атрофида чорва моллари учун ўт терган, шунингдек ота-оналарига тушлик учун егулик олиб келган. Юртимиз қонунчилигида болалар меҳнатига йўл қўйилмаслиги қатъий белгиланган. Шунга қарамай мазкур вазиятга беэътибор бўлгани сабаб «Алиноз Шергирон» ва «Барно Баҳром» фермер хўжалиги раҳбарлари Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 49-моддаси 2-қисмига биноан жаримага тортилди.
Шунингдек Давлат меҳнат инспекцияси томонидан фермер хўжаликлари раҳбарлари, ота-оналар орасида юртимизда болалар меҳнатига чек қўйилгани, айни ҳолатлар учун қонунчиликда жазо чоралари белгилангани юзасидан тушунтириш ишлари олиб борилди.  Ўз навбатда улардан тушунтириш хатлари олинди.
Ҳолат юзасидан  Вояга етмаганлар ишлари бўйича комиссияга чора-тадбирлар кўриш ҳамда ота-оналар билан тушунтириш-профилактика ишларини олиб бориш бўйича тақдимнома киритилди.
Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги барча фуқароларимизни мажбурий меҳнатга қарши курашга чақиради.
Ҳурматли юртдошлар, Ўзбекистон Республикасида мажбурий меҳнатнинг ҳар қандай шакли қонунга хилофдир! Агар Сизни пахта терими ёки бошқа бирор ишга мажбурлашса ёки шундай ҳолатга дуч келсангиз, Давлат меҳнат инспекциясининг 1176 қисқа рақамларига, dmi.mehnat.uz сайти ёки https://t.me/mehnathuquqbot Телеграм ботига мурожаат қилинг!

Заключения Государственной трудовой инспекции по ситуациям в Денауском и Каганском районах
Недавно местные интернет-издания сообщили, что в Денауском районе Сурхандарьинской области в хлопкоуборочной страде были задействованы работники бюджетных организаций. А на полях Каганского района Бухарской области был использован детский труд. На месте побывали журналисты, общались с людьми, старались внести ясность гражданским обращениям. Хотя большинство людей заявили, что они добровольно были на хлопковых полях, исследование, проведенное Государственной инспекцией труда, показало, что были случаи правонарушений.
Ситуация в Денауском районе
Согласно проверкам, проведенным Государственной инспекцией труда выяснились, что сотрудники  телекоммуникационного узла Денау района Х. Ботирова, Б. Курбанов и Д.Соатова были привлечены к принудительному труду. Руководитель организации был оштрафован за нарушение положений части 1, статьи 51 Кодекса об административной ответственности.
Глава отдела ветеринарии Деновского района также привлекал своих сотрудников к сбору хлопка принудительно. По этой причине он был оштрафован по 1 части, статьи 51, Административного кодекса.
Исследование, проведенное Государственной инспекцией труда, показало, что работники Денауского районного управления культуры не участвовали в сборе хлопка. Как выяснилось, 30 сентября они организовали концерт для сборщиков, по празднованию Дня учителя и наставника.
30 сентября сотрудники отдела благоустройства района Денау не участвовали в сборе хлопка. В этот день они выполняли обязанности по назначенному участку.
Использовался ли детский труд в хлопкоуборочной кампании в Кагане?
Исследование, проведенное Государственной инспекцией труда, показало, что несовершеннолетние дети не участвовали в сборе хлопка на фермах «Алиноз Шергирон» и «Барно Бахром» в Каганском районе. Оказалось, что дети пасли скот на полях вокруг хлопковых полей и приносили родителям еду на обед. Национальное законодательство запрещает детский труд. За халатное отношение руководители хозяйств "Алиноз Шергирон" и "Барно Бахром" были оштрафованы в соответствии с частью 2, статьи 49, Кодекса административной ответственности.
Также Государственная инспекция труда провела разъяснительную работу среди руководителей фермерских хозяйств и родителей о прекращении использования детского труда в стране и о наказаниях за такие случаи. В свою очередь, от них были получены пояснительные письма.
В свою очередь Инспекция внесла поручительное письмо Комиссии по делам несовершеннолетних о необходимости проведения разъяснительно-профилактических работ с родителями.
Министерство занятости и трудовых отношений  призывает всех граждан нашей страны бороться с принудительным трудом!
Уважаемые сограждане, любая форма принудительного труда в Республике Узбекистан является незаконной! Если вас принуждают или вы стали очевидцем подобной ситуации звоните, по короткому номеру 1176 телефону доверия Государственной инспекции труда, обращайтесь по сайту dmi.mehnat.uz или через телеграм бот mehnathuquqbot.