Япония давлат ташқи ишлар вазири К.Сузуки ва қишлоқ хўжалиги, ўрмон ва балиқчилик вазирининг ўринбосари Й. Кавано билан учрашувлар
2019-10-04 | Иқтисодиёт
Жорий йилнинг 3 октябрь куни Ўзбекистон ҳукумати делегацияси Япония расмий шахслари, жумладан, давлат ташқи ишлар вазири К.Сузуки ва қишлоқ хўжалиги, ўрмон ва балиқчилик вазирининг ўринбосари Й. Кавано билан учрашди.
Давлат ташқи ишлар вазири билан олиб борилган музокаралар икки томонлама муносабатлардаги бир қатор муҳим масалаларни: япониялик ишбилармон доираларни Ўзбекистоннинг хусусий сектори билан фаол ҳамкорлик қилишга ва тематик тадбирларни ташкил этишга кўмаклашиш, ўзаро сайёҳлик оқимини кўпайтириш бўйича биргаликда иш олиб бориш, Ўзбекистон Республикаси Президентининг Японияга бўлажак ташрифига тайёргарлик кўриш ва Орол ҳалокати оқибатларини бартараф этиш бўйича ҳукуматлараро ҳамкорликни муҳокама қилишга имкон берди.
Қишлоқ, ўрмон ва балиқчилик вазири ўринбосари билан бўлган учрашувда жорий йилнинг ноябр ойида қишлоқ хўжалигида ҳамкорликни кучайтириш бўйича қўшма ишчи гуруҳнинг навбатдаги йиғилишини ўтказиш имконияти ва тўғридан-тўғри алоқаларни ўрнатиш мақсадида қишлоқ хўжалигида ишлаб чиқарувчиларга йўналтирилган ҳамда ўзбекистонлик ва япониялик ишбилармонлар ва фермерлар ўртасида тажриба алмашиш тўғрисида Ўзбекистонда бизнес-семинарларни ташкил этиш ташаббуси кўриб чиқилди. Шунингдек, томонлар қишлоқ хўжалиги ва балиқчилик соҳасига илғор япон технологияларини жорий этиш ва экологик тоза маҳсулотлар ишлаб чиқариш мақсадида инновацион қишлоқ хўжалиги кластерларини яратиш истиқболларини муҳокама қилдилар.
Япония томони, икки мамлакат карантин назорати органларининг ўзаро ҳамкорлигини мувофиқлаштириш орқали, ҳўл ва қуритилган мева-сабзавот маҳсулотларининг импортини оширишга ҳам қизиқиш билдирди.
Музокаралар якунида фаол идоралараро алоқаларни йўлга қўйиш ҳамда илгари сурилган ташаббусларни амалга ошириш бўйича тезкор чора-тадбирлар дастурини ишлаб чиқиш орқали қайд этилган барча йўналишлар бўйича ҳамкорлик қилиш тўғрисида келишувларга эришилди.

Встречи с государственным министром иностранных дел К.Сузуки и заместителем министра сельского, лесного и рыбного хозяйства Й.Кавано
3 октября текущего года правительственная делегация Узбекистана провела встречи с официальными лицами Японии, в том числе с государственным министром иностранных дел К.Сузуки и заместителем министра сельского, лесного и рыбного хозяйства Й.Кавано.
Переговоры с государственным министром иностранных дел позволили обсудить ряд ключевых вопросов двусторонних отношений: содействие в привлечении деловых кругов Японии к активному сотрудничеству с частным сектором Узбекистана и организации тематических мероприятий, совместная работа по наращиванию взаимных туристических потоков, подготовка к предстоящему визиту Президента Республики Узбекистан в Японию и межправительственное партнёрство по устранению последствий Аральской катастрофы.
В ходе встречи с заместителем министра сельского, лесного и рыбного хозяйства рассматривалась возможность проведения очередного заседания совместной рабочей группы по укреплению взаимодействия в аграрном секторе в ноябре текущего года и инициатива по организации бизнес-семинаров в Узбекистане, ориентированных на производителей сельскохозяйственной продукции с целью налаживания прямых контактов и обмена опытом между узбекскими и японскими предпринимателями и фермерами. Также были обсуждены перспективы внедрения передовых японских технологий в области сельского и рыбного хозяйства и создания инновационных агрокластеров с целью выпуска экологически чистой продукции.
Японская сторона также выразила интерес в наращивании импорта свежей и сушеной плодоовощной продукции путем координации взаимодействия органов карантинного контроля обеих стран.
По итогам переговоров были достигнуты договоренности о сотрудничестве по всем обозначенным направлениям путём активного межведомственного взаимодействия и формирования программы оперативных мер по реализации намеченных инициатив.