Соғлиқни сақлаш вазири тажовузга учраган тез тиббий ёрдам ходими ҳолидан хабар олиб, Бош прокурорга мурожаат қилди
2019-10-04 | Соғлиқни сақлаш
Ижтимоий тармоқларда Тошкент шаҳридаги 6-подстанциянинг тез тиббий ёрдам ходими Жаҳонгир Хўжаевнинг ўзига нисбатан бемор яқинлари томонидан тажовуз қилингани ҳақидаги мурожаати эълон қилинган эди. Унда тиббиёт ходими беморнинг қариндошлари томонидан ҳақоратланиб, унга жароҳат етказилгани қайд этилади.
Соғлиқни сақлаш вазири Алишер Шадманов айни пайтда 7-клиник шифохонада даволанаётган Жаҳонгир Хўжаев ҳолидан хабар олди, унинг соғлиғи билан қизиқди. Республиканинг етакчи мутахассислари билан консилиум ўтказиб, Ж.Хўжаевнинг соғайиб кетиши учун лозим бўлган барча чора-тадбирларни кўриш юзасидан топшириқлар берди. Ва шу куннинг ўзида Ж.Хўжаевга ихтисослаштирилган тиббий ёрдам кўрсатиш мақсадида пойтахтимиздаги 7-клиник шифохонадан Республика Шошилинч тиббий ёрдам илмий марказига даволаниш учун кўчирилди.
Вазир, шунингдек, ўз ҳузур-ҳаловатидан кечиб, ўзгаларга шифо бахш этаётган, инсонлар дардига дармон бўлаётган шифокорларнинг ҳақ-ҳуқуқларини қатъий ҳимоя қилиш учун алоҳида ҳуқуқий ҳужжат қабул қилиш вақти аллақачон келганини, елкасига улкан масъулиятни олиб, инсон саломатлиги йўлида туну-кун хизмат қилаётган касб эгаларига нисбатан бўлаётган салбий муносабатларни ўзгартириш зарурлигига эътибор қаратди. Энг муҳими, ҳар бир тиббиёт ходими меҳнат фаолияти, ҳақ-ҳуқуқи вазирлик ҳимоясида эканини таъкидлади. Шунинг учун ҳам Соғлиқни сақлаш вазири Алишер Шадманов шифокорларга тажовуз килиш каби иллатни олдини олишнинг энг самарали йўлларидан бири сифатида тиббиёт ходимига нисбатан содир этилаётган ҳар бир ноқонуний хатти-ҳаракатлар учун қатъий жавобгарликни кучайтириш баробарида уни назоратга олиш кераклиги бўйича шу йилнинг 2 октябрида Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратурасига мурожаат килди.
Ўз навбатида Жаҳонгир Хўжаев тиббиёт ходимлари обрўсини юксалтириш йўлида ҳамиша ўз хиссасини қўшишини қатъий билдириб ўтди.

Министр здравоохранения справился о состоянии подвергнувшегося нападению медицинского работника скорой медицинской помощи и обратился к Генеральному прокурору
2019-10-04 | Здравоохранение
Ранее было опубликовано обращение о нападении со стороны близких больной по отношению к медработнику подстанции скорой медицинской помощи № 6 города Ташкента Жахонгиру Ходжиеву. В материале говорится о том, что родственники больной оскорбили медицинского работника и нанесли ему телесные повреждения.
В этот же день министр здравоохранения Алишер Шадманов приехал в клиническую больницу № 7, где лечится Жахонгир Ходжиев и справился о его состоянии. Был проведен консилиум с участием ведуших специалистов республики и даны поручения по применению всех необходимых мер для выздоровления Ж.Ходжиева. После этого сразу же с целью оказания специализированной медицинской помощи его перевели для лечения в Республиканский научный центр экстренной медицинской помощи.
Также министр обратил внимание на то, что давно наступило время принятия отдельного нормативного документа для защиты прав медицинских работников, заботящихся о здоровье людей, необходимо изменить в обществе негативное отношение к врачам, которые день и ночь служат на пути здоровья населения. Самое главное, он отметил, что трудовая деятельность, права каждого медицинского работника находится под защитой министерства. Министр здравоохранения Алишер Шадманов 2 октября нынешнего года обратился в Генеральную прокуратуру Республики Узбекистан с тем, что необходимо в качестве одного из самого эффективного пути предотвращения случаев нападения на врачей усилить ответственность за каждое незаконное действие по отношению к медицинскому работнику и вести четкий контроль за данными случаями.
В свою очередь Жахонгир Ходжиев отметил, что всегда будет вносить свой вклад повышению авторитета профессии медицинского работника и его статуса в обществе.