Бизнес-форум: ҳамкорлик, истиқбол ва самара
Наманганда 1-2 октябрь кунлари Наманган вилояти ва Саудия Арабистони ишбилармон доиралари иштирокида бизнес-форум бўлиб ўтди.
Саудия Арабистони Бош инвестиция бошқармаси бошлиғи Бадир Муҳаммад Алмуфгай бошчилигидаги “Ajlan & Bros Holding Group”, “Awad Group”, “ELM”, “Al Shanawani”, “Gulf Pioneers” каби ўндан зиёд йирик компаниялар раҳбарлари ҳамда Саудия Арабистони Молия, Савдо ва инвестициялар ҳамда Атроф-муҳит, сув ресурслари ва қишлоқ хўжалиги вазирликларининг юқори мартабали вакилларидан иборат араб делегацияси Наманганга келди.
Ташрифнинг биринчи кунида делегация аъзолари вилоятдаги бир қатор қишлоқ хўжалиги, енгил саноат ва хизмат кўрсатиш корхоналарида бўлиб, мазкур объектлар фаолияти, эришаётган натижалари мисолида унинг ижтимоий-иқтисодий салоҳияти, чет эл сармоясини киритиш учун мавжуд имконият ва шароитлар билан бевосита танишди.
Форумнинг асосий тадбирлари Тўрақўрғон тумани маданият саройида бўлиб ўтди. Анжуман аввалида меҳмонлар маданият саройи фойесида “Наманганда ишлаб чиқарилган” номи остида ташкил этилган саноат ва қишлоқ хўжалик маҳсулотлари кўргазмаси билан танишиб, маҳаллий тадбиркор ва ишбилармонлар билан мулоқотда бўлди.
Бизнес-форум аввалида вилоят ҳокими Х.Бозоров хорижлик меҳмонларга мамлакатимизда амалга оширилаётган иқтисодий ислоҳотларнинг мазмун-моҳияти, жумладан, чет эл сармоядорлари учун яратилаётган қулай инвестиция муҳити, хорижий инвестиция жалб қилиш борасида вилоятда эришилаётган натижалар ҳамда вилоятнинг ижтимоий-иқтисодий ресурслари ҳақида батафсил маълумот берди.
– Қулай инвестиция муҳитини яратиш бўйича олиб борилаётган ишлар самарасини қуйидаги рақамларда ҳам кўриш мумкин, – деди Х.Бозоров. – Вилоятимизга 2017 йилда 7 миллион доллар чет эл сармояси киритилган бўлса, бу рақам ўтган йили 74 миллион долларни ташкил этди. Жорий йилнинг 9 ойида эса бу кўрсаткич 200 миллион доллардан ошди. Кейинги йилларда жами 1 миллиард 100 миллион доллардан зиёд чет эл сармояси киритилиб, ўнлаб йирик лойиҳалар амалга оширилди.
– Ушбу форум Ўзбекистонда очиқ иқтисодий сиёсат олиб борилаётганининг ёрқин ифодасидир, – деди Саудия Арабистони Бош инвестиция бошқармаси бошлиғи Бадир Муҳаммад Алмуфгай. – Биз бу анжуманда ҳар икки томон учун манфаатли бўлган кўплаб шартномалар имзоланишига ҳамда Ўзбекистон ва Саудия Арабистони ўртасидаги савдо-иқтисодий алоқалар кенгайишига ишонамиз.
Форум доирасида Наманган вилояти ва Саудия Арабистони ишбилармонлари ўртасида B2B ва B2G форматида бўлиб ўтган учрашув якунига кўра, араб ишбилармонлари билан қатор инвестиция шартномалари ва келишувлар имзоланиши кутилмоқда.
Меҳмонлар анжумандан сўнг Ибрат хотира-меъмориал мажмуаси, Султон Увайс Қароний зиёратгоҳини зиёрат қилди.

Бизнес-форум: сотрудничество, перспективы, результат​
В Намангане 1-2 октября состоялся бизнес-форум с участием деловых кругов Наманганской области и Королевства Саудовская Аравия.
В Наманган прибыла арабская делегация во главе с начальником Главного инвестиционного управления Саудовской Аравии Бадиром Мухаммадом Алмуфгаем, в составе которой руководители более десяти крупных компаний, таких как “Ajlan & Bros Holding Group”, “Awad Group”, “ELM”, “Al Shanawani”, “Gulf Pioneers”, а также высокопоставленные представители министерств финансов, торговли и инвестиций, окружающей среды и водных ресурсов, сельского хозяйства Саудовской Аравии.
В первый день визита члены делегации посетили ряд областных предприятий сельского хозяйства, легкой промышленности и услуг, ознакомились с их экономическим потенциалом, условиями и возможностями для иностранных инвесторов.
Основные мероприятия форума проводились во Дворце культуры Туракурганского района. До начала мероприятия гости ознакомились с организованной выставкой промышленной и сельскохозяйственной продукции "Произведено в Намангане", побеседовали с местными предпринимателями.
Хоким области Х. Бозоров представил зарубежным гостям подробную информацию о сути и значении проводимых в стране реформ, создаваемой для иностранных инвесторов привлекательной среде, успехах области в сфере привлечения иностранных инвестиций и экономических ресурсах.
– О созданной благоприятной инвестиционной среде говорят достигнутые успехи, - отметил Х. Бозоров. – В 2017 году в область привлечено 7 миллионов долларов иностранных инвестиций, в прошлом году этот показатель составил 74 миллиона долларов, в течение 9 месяцев текущего года - более 200 миллионов долларов. В последнее время в целом за счет 1 миллиарда 100 миллионов долларов иностранных инвестиций реализованы десятки крупных проектов.
– Этот форум - яркое проявление открытой экономической политики Узбекистана, - говорит начальник Главного инвестиционного управления Саудовской Аравии Бадир Мухаммад Алмуфгай. - Надеемся, что подпишем много взаимовыгодных соглашений, и убеждены в расширении торгово-экономических связей между Узбекистаном и Саудовской Аравией.
В рамках форума между деловыми кругами Наманганской области и Саудовской Аравии проводились встречи в формате B2B и B2G, по итогам которых предусмотрено подписание с арабскими предпринимателями ряда инвестиционных договоров и соглашений.
После мероприятия гости посетили мемориальный комплекс Ибрата, место поклонения Султон Увайс Карони.