2019 йил 2 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг Афғонистон бўйича Махсус вакили Исматулла Иргашев Япониянинг Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Ёшинори Фуджияма билан учрашди.
Суҳбат чоғида Ўзбекистон-Япония ҳамкорлиги, айниқса туризм ва таълим соҳаларидаги алоқаларни кенгайтириш борасидаги икки мамлакат саъй-ҳаракатлари муҳокама қилинди.
Элчи Ёшинори Фуджияма Япониядан туристлар оқимини кенгайтириш бўйича мавжуд имкониятлардан фойдаланиш зарурлиги ҳақидаги Ўзбекистон томонининг фикрини қўллаб-қувватлади.
Япония томонига Ўзбекистоннинг Афғонистондаги тинч сиёсий жараёнга кўмаклашиш борасидаги саъй-ҳаракатлари, шунингдек, ушбу мамлакатнинг ижтимоий-иқтисодий инфратузилмасини тиклашни асосий мақсад қилган турли иқтисодий лойиҳалар амалга оширилаётгани тўғрисида маълумот берилди.
Учрашувда Афғонистондаги вазият ва халқаро ҳамжамиятнинг можарони ҳал қилиш ва мамлакатда узоқ муддатли тинчликни ўрнатиш борасидаги саъй-ҳаракатлари тўғрисида фикр алмашилди.

2 октября 2019 года Специальный представитель Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматулла Иргашев встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Японии Ёшинори Фуджиямой.
В ходе состоявшейся беседы обсуждены усилия двух стран по расширению узбекско-японского взаимодействия, особенно в таких сферах, как туризм и образование.
Посол Ёшинори Фуджияма поддержал мнение узбекской стороны о необходимости задействования существующего потенциала по расширению туристического потока из Японии.
Японская сторона была проинформирована об усилиях Узбекистана по оказанию содействия мирному политическому процессу в Афганистане, а также реализации различных экономических проектов, главная цель которых – восстановление социально-экономической инфраструктуры этой страны.
Между сторонами состоялся обмен мнениями по ситуации в Афганистане и об усилиях международного сообщества в целях разрешения конфликта и установления долгосрочного мира в стране.