Халқ таълими тизимидаги мактабдан ташқари таълим самарадорлиги тубдан такомиллаштирилади
Мамлакатимизда Халқ таълими тизимидаги мактабдан ташқари таълим самарадорлигини янада ошириш, ўқувчи-ёшларда юксак маънавий фазилатларни камол топтириш, уларнинг бўш вақтларини мазмунли ташкил этиш, касб-ҳунарга йўналтириш орқали мустақил ҳаётга тайёрлаш, интеллектуал баркамол авлодни тарбиялашга катта эътибор қаратилмоқда.
Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев “Халқ таълими тизимидаги мактабдан ташқари таълим самарадорлигини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорга имзо чекди.
Қарорга мувофиқ, Халқ таълими вазирлиги тасарруфидаги техник ижодкорлик, бадиий ижодиёт, ўлкашунослик ва экология бўйича “Баркамол авлод” Республика болалар марказлари негизида Республика “Баркамол авлод” болалар мактаби, Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳамда туман (шаҳар) “Баркамол авлод” болалар марказлари негизида “Баркамол авлод” болалар мактабларини ташкил этиш белгиланди.
Шу билан бирга, Қорақалпоғистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги ва вилоят халқ таълими бошқармалари ҳузуридаги ахборот-ресурс марказлари негизида “Болалар кутубхоналари” ташкил этилади.
Бундан ташқари, болалар туризмини тизимли ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилиб, 2020–2023 йилларда Бухоро, Қашқадарё, Наманган, Самарқанд, Хоразм вилоятлари ва Тошкент шаҳридаги “Баркамол авлод” болалар мактаблари ҳузурида 100–200 ўринли “Болалар сайёҳлик базалари” ташкил этилади.
Қарорнинг яна бир муҳим жиҳати шундаки, унда Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлигининг мактабдан ташқари таълимни ривожлантириш бўйича асосий вазифалари билан бирга 2019–2021 йилларда халқ таълими тизимидаги мактабдан ташқари таълим муассасалари фаолиятини самарали ташкил этиш бўйича “Йўл харитаси”, 2020–2024 йилларда янгидан қуриладиган, реконструкция қилинадиган ва мукаммал таъмирланадиган “Баркамол авлод” болалар мактаблари ҳамда 2020–2023 йилларда янгидан қуриладиган, реконструкция қилинадиган ва мукаммал таъмирланадиган “Болалар кутубхоналари”нинг асосий параметрлари тасдиқланди.
Қарорга кўра, 2020-2021 ўқув йилидан бошлаб, барча “Баркамол авлод” мактабларида “STEAM – таълим” (Science – табиий фанлар, Technology – технологиялар, Engineering – муҳандислик, Art – санъат, Mathematics – математика) дастури жорий этилиб, умумий ўрта таълим мактабларида ўқувчилар қизиқишига кўра “Баркамол авлод” болалар мактабларининг тармоқ тўгараклари ташкил этилади.
“Баркамол авлод” болалар мактаблари ходимларини ижтимоий ҳолатини яхшилаш, уларнинг самарали меҳнат қилишлари учун шарт-шароит яратиш мақсадида, 2020 йил 1 январдан бошлаб директор ва директор ўринбосарларининг иш ҳақи 1,55 бараварга, тўгарак раҳбарларининг иш ҳақи 1,5 бараварга оширилади. Инструктор-услубчилар ва услубчилар иш ҳақи тўгарак раҳбарлари базавий тариф ставкалари миқдорига тенглаштирилади.
Ўқувчиларни “Баркамол авлод” болалар мактабларига қамраб олиш даражаси (умумтаълим мактаблардаги ўқувчилар сонига нисбатан) 10,5 фоизга ҳамда 2024 йилга қадар давлат-хусусий шериклик асосида робототехника ва инженерлик тўгараклари улуши (жами тўгараклар сонига нисбатан) 10 фоизга етказилади. Шунингдек, “Болалар кутубхоналари” ва мактаб кутубхоналари учун жаҳон ва миллий адабиёти дурдоналарига кирувчи асарларнинг аудиокитоб шакли яратилади.

Утверждены меры по повышению эффективности внешкольного образования
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев подписал постановление «О мерах по кардинальному повышению эффективности внешкольного образования в системе народного образования».
Документ принят в целях дальнейшего повышения эффективности внешкольного образования в системе народного образования, развития у учащихся духовных качеств, организации их досуга, подготовки их к самостоятельной жизни через образование.
Согласно документу, в Узбекистане создается Республиканская детская школа «Баркамол авлод» на базе Республиканских детских центров технического творчества, художественного творчества, краеведении и экологии «Баркамол авлод» при Министерстве народного образования Республики Узбекистан.
Также создаются детские школы «Баркамол авлод» на базе районных (городских) детских центров «Баркамол авлод», детских центров «Баркамол авлод» Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента.
На базе информационно-ресурсных центров при Министерстве народного образования Республики Каракалпакстан и областных управлениях народного образования создаются «Детские библиотеки».
Для систематического развития детского туризма в Бухарской, Кашкадарьинской, Наманганской, Самаркандской, Хорезмской областях и городе Ташкенте в 2020–2023 годах при детских школ «Баркамол авлод» будут сформированы «Детские туристские базы» на 100–200 мест.
В документе подчеркивается, что «Детские библиотеки» оказывают практическую и методическую помощь библиотекам общеобразовательных учреждений, выявлять потребности учащихся в шедеврах отечественной и мировой детской художественной литературы, содействовать им в повышении чтения книг и развитии читательства, содействовать в организации культурно-просветительских мероприятий («Молодой читатель», «Школьный читатель», «Лучший библиотекарь» и т. д.);
Библиотеки будут содействовать ознакомлению учащихся с историей, древними и священными местами, национальными традициями страны, сохранению и защите окружающей среды, повышению культуры экологии и путешествовать среди детей «Детских туристских баз» для юных участников детских школ «Баркамол авлод», кружков «юный турист», «юный турист», «молодой краевед».
В детских школах «Баркамол авлод» будут организованы «Детские технопаркы» на условиях государственно-частного партнерства на основе лучших мировых практик по развитию детского технического творчества.
Программа «STEAM - образование» (Science - естественные науки, Technology - технология, Engineering - инженерное искусство, Art - творчество, Mathematics - Математика) будет реализовываться детских школах «Баркамол авлод», начиная с 2020/2021 учебного года.
В общеобразовательных школах по интересам учащихся будут созданы сетевые кружки детских школ «Баркамол авлод».
Постановлением Президента утверждены «Дорожная карта» по эффективной организации деятельности внешкольных образовательных учреждений системы народного образования в 2019—2024 годах, основные параметры нового строительства, реконструкции и капитального ремонта детских школ «Баркамол авлод» на 2020—2024 годы и основные параметры нового строительства, реконструкции и капитального ремонта «Детских библиотек» на 2020—2023 годы.
Глава Узбекистана поручил увеличить число учащихся в детских школах «Баркамол Авлод» на 10,5% (по отношению к числу учащихся в общеобразовательных школах). Также будет увеличена доля робототехнических и инженерных кружков в детских школах «Баркамол авлод» на основе государственно-частного партнерства на 10% (по отношению к общему количеству кружков) к 2024 году.
Президент поручил принять меры по созданию произведений-шедевров национальной и мировой литературы в виде аудиокниг для «Детских библиотек» и школьных библиотек.
Постановлением Президента повышаются базовые тарифные ставки сотрудников детских школ «Баркамол авлод» с 1 января 2020 года. Базовые тарифные ставки директора и заместителя директора школы «Баркамол авлод» вырастут в 1,55 раза и руководителей кружков – в 1,5 раза.
Базовые тарифные ставки инструкторов-методистов и методистов будут приравнены к базовым тарифным ставкам руководителей кружков.