Халқ таълими тизимидаги мактабдан ташқари таълим самарадорлигини тубдан ошириш чора-тадбирлари тўғрисида
2019-10-02 | Ҳужжатлар
Жисмонан соғлом, маънан етук, мустақил фикрлайдиган, чуқур билим ва замонавий дунёқарашга эга Ватанимизнинг тақдири ва келажаги учун масъулиятни ўз зиммасига олишга қодир бўлган баркамол ёш авлодни тарбиялаш ҳамда вояга етказиш учун мамлакатимизда кенг кўламли ишлар олиб борилмоқда.
Шу билан бирга, ёшлар таълим-тарбияси учун қўшимча шароитлар яратишга қаратилган комплекс чора-тадбирларни ўз ичига олган бешта ташаббусни амалиётга татбиқ этиш, республикамизда жадал суръатлар билан амалга оширилаётган ижтимоий-сиёсий, социал-иқтисодий ва бошқа соҳалардаги ислоҳотлар улғайиб келаётган ўспирин иқтидорини янада ривожлантириш, юқори малакали кадрларни тайёрлаш, юрт равнақи йўлида уларнинг фаол иштирокини таъминлашни бугунги куннинг устувор вазифаларидан бири этиб белгиламоқда.
Халқ таълими тизимидаги мактабдан ташқари таълим самарадорлигини янада ошириш, ўқувчи-ёшларда юксак маънавий фазилатларни камол топтириш, уларнинг бўш вақтларини мазмунли ташкил этиш, касб-ҳунарга йўналтириш орқали мустақил ҳаётга тайёрлаш, интеллектуал баркамол авлодни тарбиялаш мақсадида, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 5 сентябрдаги “Халқ таълими тизимига бошқарувнинг янги тамойилларини жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-3931-сон қарорига мувофиқ:
1. Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги, Молия вазирлиги, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликларининг:
Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги тасарруфидаги
техник ижодиёт, бадиий ижодиёт, ўлкашунослик ва экология бўйича “Баркамол авлод” республика болалар марказлари негизида Республика “Баркамол авлод” болалар мактабини;
“Баркамол авлод” туман (шаҳар) болалар марказлари, Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар “Баркамол авлод” болалар марказлари негизида “Баркамол авлод” болалар мактабларини;
Қорақалпоғистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги ва вилоятлар халқ таълими бошқармалари ҳузуридаги ахборот-ресурс марказлари негизида “Болалар кутубхоналари”ни;
2020-2023 йилларда Бухоро, Қашқадарё, Наманган, Самарқанд, Хоразм вилоятлари ва Тошкент шаҳрида тизимли равишда болалар туризмини ривожлантириш мақсадида “Баркамол авлод” болалар мактаблари ҳузурида 100-200 ўринли “Болалар сайёҳлик базалари”ни ташкил этиш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин.
“Болалар кутубхоналари” умумтаълим муассасалари кутубхоналарига амалий ва услубий ёрдам кўрсатиш, ўқувчиларнинг миллий ва жаҳон болалар бадиий адабиётлари дурдона асарларига бўлган эҳтиёжини аниқлаш, уларни китоб мутолааси ва китобхонлик маданиятини оширишга қаратилган тарғибот-ташвиқот ишларини амалга ошириш, маданий-маърифий тадбирларни (“Ёш китобхон”, “Китобхон мактаб”, “Энг яхши кутубхоначи” ва бошқалар) ташкил этишга кўмаклашиш;
“Болалар сайёҳлик базалари” “Баркамол авлод” болалар мактабларининг “ёш сайёҳ”, “ёш экскурсовод”, “ёш ўлкашунос” тўгарак аъзолари учун ўлкамиз тарихи, қадимий ва муқаддас қадамжолар, миллий урф-одатларимиз билан яқиндан таништириш, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва асраш, болалар ўртасида экология ҳамда саёҳат қилиш маданиятини юксалтириш мақсадида ташкил этилади.
3. Қуйидагилар Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлигининг мактабдан ташқари таълимни ривожлантириш бўйича асосий вазифалари этиб белгилансин:
ёш авлодни маънавий баркамол этиб тарбиялаш, уларнинг бўш вақтларини мазмунли ўтказишини таъминлаш, бунда уларнинг санъат, спорт, ахборот технологиялари, китоб ўқишга қизиқишини ошириш ҳамда қизларни ижтимоий фаол ҳаётга тайёрлашни ташкиллаштириш;
замонавий ахборот-коммуникация технологияларини кенг қўллаш орқали болаларни индивидуал ривожлантиришга қаратилган дастурлар ва услубий материалларни доимий такомиллаштириб бориш;
робототехника, мехатроника, муҳандислик ва компьютер дастурий таъминоти йўналишларидаги тўгаракларни доимий ривожлантириб бориш;
болалар ва таълим туризмларини ривожлантиришга қаратилган лойиҳаларни амалга ошириш;
ўқувчи-ёшларнинг ижодий ишларини оммалаштириш, шу жумладан, дунё бозорига миллий анъаналаримиз асосида “Баркамол авлод” болалар мактабларининг тўгарак аъзолари томонидан яратилган маҳсулотларни олиб чиқиш мақсадида “Art shop” электрон дўконларини ташкил этиш ва сотувини йўлга қўйиш;
мактабдан ташқари таълим муассасаларига ўқувчилар қамровини ошириш, ўқувчилар қизиқишларига кўра тўгаракларни ташкил этиш ва доимий фаолият олиб боришини таъминлаш;
болаларда касбни эгаллаш бўйича дастлабки билим ва кўникмаларни шакллантириш, тармоқ тўгараклари фаолиятини методик таъминлаш, китобхонлик маданиятини ошириш учун мактабдан ташқари таълим муассасалари фаолиятини замонавий таълим дастурлари орқали такомиллаштириш;
етакчи ташкилотлар ва олий таълим муассасалари билан биргаликда “Баркамол авлод” болалар мактабларида робототехника ва техник ижодиёт йўналишида фойдаланадиган хомашёлар рўйхатини шакллантириш ва янгилаб бориш;
болалар техник ижодкорлигини ривожлантириш учун хорижий давлатларнинг илғор тажрибалари асосида “Баркамол авлод” болалар мактабларида давлат-хусусий шериклик шартлари асосида “Болалар технопарки” лойиҳаларини ташкил этиш;
“Баркамол авлод” болалар мактаблари ва “Болалар кутубхоналари”нинг халқаро ҳамда республика танловлари ғолибларини муносиб рағбатлантириш механизмларини йўлга қўйиш;
тизимда илмий ва амалий тажриба алмашиш ишларини олиб бориш мақсадида хорижий мамлакатларда ходимларнинг малака ошириши ҳамда мақсадли хизмат сафарларини ташкил этиш;
болалар ўртасида китоб мутолааси ва китобхонлик маданиятини ривожлантириш, кўчма кутубхоналар фаолиятини йўлга қўйиш, болалар
ва мактаб кутубхоналарини бадиий адабиётлар билан таъминлаш тизимини такомиллаштириш;
мактабдан ташқари таълим муассасаларининг бўш турган бино ва ер майдонларидан самарали фойдаланишни таъминлаш учун давлат-хусусий шериклик шартлари асосида мақсадли лойиҳаларни амалга ошириш.
2019-2021 йилларда халқ таълими тизимидаги мактабдан ташқари таълим муассасалари фаолиятини самарали ташкил этиш бўйича “Йўл харитаси” (кейинги ўринларда – “Йўл харитаси”) 1-иловага мувофиқ;
2020-2024 йилларда янгидан қуриладиган, реконструкция қилинадиган ва мукаммал таъмирланадиган “Баркамол авлод” болалар мактабларининг асосий параметрлари 2-иловага мувофиқ;
2020-2023 йилларда янгидан қуриладиган, реконструкция қилинадиган ва мукаммал таъмирланадиган “Болалар кутубхоналари”нинг асосий параметрлари 3-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
“Баркамол авлод” болалар мактабларида 2020/2021 ўқув йилидан бошлаб “STEAM – таълим” (Science – табиий фанлар, Technology – технологиялар, Engineering – муҳандислик, Art – санъат, Mathematics – математика) дастури жорий этилади;
эксперимент тариқасида ҳар бир туманда битта умумий ўрта таълим мактабларида муассаса моддий-техник базасидан келиб чиқиб ҳамда ўқувчилар қизиқишига кўра “Баркамол авлод” болалар мактабларининг тармоқ тўгараклари ташкил этилади;
мазкур қарорнинг 4-бандида кўрсатилган “Баркамол авлод” болалар мактаблари ва “Болалар кутубхоналари”ни қуриш, реконструкция қилиш, мукаммал таъмирлаш, шунингдек, мазкур объектларни жиҳозлаш ишлари Ўзбекистон Республикасининг Инвестиция дастури доирасида назарда тутиладиган Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари ҳамда қонун ҳужжатлари билан тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан амалга оширилади;
2020 йил 1 январдан бошлаб “Баркамол авлод” болалар мактабларини махсус асбоб-ускуналар ва жиҳозлар билан таъминлаш ишлари Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети параметрларида “Таълим” соҳаси учун ажратилган маблағлар доирасида ва “Баркамол авлод” болалар мактабларининг бюджетдан ташқари маблағлари ҳисобидан амалга оширилади;
200 ўқувчига мўлжалланган “Баркамол авлод” болалар мактаблари, 100-200 ўринли “Болалар сайёҳлик базалари”, 100 ўқувчига мўлжалланган “Болалар кутубхоналари”ни янгидан қуриш ишлари белгиланган тартибда Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги ва Қурилиш вазирлиги билан келишилган якка тартибда тасдиқланган лойиҳаларга қатъий риоя қилинган ҳолда амалга оширилади;
Ўзбекистон Республикаси Қурилиш вазирлиги томонидан белгиланган тартибда қурилиш-монтаж ишларини бажаришда шаҳарсозлик норма ва қоидаларига риоя этилиши устидан назорат ўрнатилади.
6. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Халқ таълими вазирлиги:
Ўзбекистон Республикасининг Инвестиция дастури доирасида назарда тутиладиган Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан қурилиш манзилли дастурини шакллантиришда “Баркамол авлод” болалар мактаблари, “Болалар сайёҳлик базалари”, “Болалар кутубхоналари”нинг аниқ сони ва рўйхатини кўрсатган ҳолда, уларнинг янгиларини қуриш, реконструкция қилиш, мукаммал таъмирлаш, зарур хомашё ва инвентарлар билан жиҳозлаш учун зарур бўлган маблағлар ажратилишини таъминласин;
2020 йилда Ўзбекистон Республикасининг Инвестиция дастури доирасида назарда тутиладиган Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан манзилли дастурларни шакллантиришда Республика “Баркамол авлод” болалар мактаби жойлашган бино ва иншоотларни реконструкция қилиш орқали 200 ўринли “Болалар сайёҳлик базаси” қурилиши ҳамда зарур хомашё ва инвентарлар билан жиҳозлаш бўйича тасдиқланган лойиҳа-смета ҳужжатларига мувофиқ зарур бўлган капитал қўйилма лимитлари ажратилишини назарда тутсин.
7. Қуйидагиларни назарда тутувчи 2019-2024 йилларда Халқ таълими тизимидаги мактабдан ташқари таълим тизимини ривожлантиришнинг мақсадли кўрсаткичлари 4-иловага мувофиқ тасдиқлансин:
“Баркамол авлод” болалар мактабларини 2024 йилга қадар 50 фоиз олий маълумотли мутахассислар билан тўлдириш (жами тўгарак раҳбарлари сонига нисбатан);
ўқувчиларни “Баркамол авлод” болалар мактабларига қамраб олиш даражасини 10,5 фоизга етказиш (умумтаълим мактабларидаги ўқувчилар сонига нисбатан);
“Баркамол авлод” болалар мактабларида 2024 йилга қадар давлат-хусусий шериклик асосида робототехника ва муҳандислик тўгараклари улушини 10 фоизга етказиш (жами тўгараклар сонига нисбатан);
“Болалар кутубхоналари” ва мактаб кутубхоналари учун миллий ва жаҳон адабиёти дурдоналарига кирувчи асарларнинг аудиокитоб шаклини яратиш;
барча “Баркамол авлод” болалар мактаблари, “Болалар кутубхоналари” ва мактаб кутубхоналарини кенг полосали Интернет тармоғига улаш.
8. Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги:
икки ой муддатда “Баркамол авлод” болалар мактаблари ва “Болалар кутубхоналари” тўғрисидаги намунавий низомлар ҳамда уларнинг тузилмаларини белгиланган тартибда ишлаб чиқсин ва тасдиқлаш учун Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги, Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Қурилиш вазирлиги ва “Ўзстандарт” агентлиги билан биргаликда уч ой муддатда “Баркамол авлод” болалар мактаби ва “Болалар кутубхоналари”ни намунавий жиҳозлаш меъёрини ишлаб чиқсин ва тасдиқласин;
2020 йил 1 январдан бошлаб “Баркамол авлод” болалар мактабларида робототехника, мехатроника, муҳандислик, дастурлаш ва хорижий тилларни ўрганиш тўгаракларини давлат-хусусий шериклик шартлари асосида ташкил этиш чораларини кўрсин;
2020 йил 1 сентябрга қадар хорижий экспертларни жалб қилган ҳолда Республика “Баркамол авлод” болалар мактаби мисолида “Баркамол авлод” болалар мактаблари биноларига (шу жумладан кўринишига) ҳамда уларнинг ўқув-услубий ва таълим жараёнига бўлган талабларни ўз ичига олган концепцияни ишлаб чиқсин ва жорий этсин.
9. Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими тизимидаги мактабдан ташқари таълим муассасалари ходимлари ва тўгарак раҳбарларини тегишли мутахассислик йўналишида малака ошириш тизимини жорий этиш мақсадида 2020 йил 1 январдан бошлаб А.Авлоний номидаги Халқ таълими тизими раҳбар ва мутахассис ходимларини қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш институтида Мактабдан ташқари таълим тизими ходимларини қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш кафедраси (кейинги ўринларда – Кафедра) ташкил этилсин.
Замонавий таълим технологиялари асосида, шу жумладан, масофавий таълим технологияларини қўллаган ҳолда ихтисослаштирилган тўгараклар йўналишлари бўйича халқ таълими тизимидаги мактабдан ташқари таълим муассасалари ходимларини малака оширишнинг ва қайта тайёрлашнинг амалдаги нормаларига мувофиқ қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш Кафедранинг асосий вазифаси этиб белгилансин.
Кафедра фаолиятини молиялаштириш Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетидан халқ таълими ходимларини қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини оширишга йўналтириладиган маблағлар доирасида амалга оширилади;
Кафедра Тошкент шаҳри, Юнусобод тумани, Аҳмад Дониш кўчаси, 72-А уй манзилига бепул жойлаштирилади.
11. Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги, Молия вазирлиги ҳамда Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигининг “Баркамол авлод” болалар мактаблари ходимларининг базавий тариф ставкаларини 2020 йил 1 январдан:
директор ва директор ўринбосарлари учун 1,55 бараварга;
тўгарак раҳбари учун 1,5 бараварга ошириш;
инструктор-услубчилар ва услубчилар меҳнатига ҳақ тўлаш тартибини базавий тариф ставкаларидан келиб чиқиб амалга ошириш ва уларнинг базавий тариф ставкалари миқдорларини тўгарак раҳбарлари базавий тариф ставкалари миқдорига тенглаштириш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин.
12. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги:
“Баркамол авлод” болалар мактаблари ходимларининг базавий тариф ставкаларини ошириш билан боғлиқ харажатларни молиялаштириш учун зарур маблағларни 2020 йилдан бошлаб Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети харажатлари параметрларида назарда тутсин;
умумий ўрта таълим мактабларида ўқувчилар қизиқишига кўра “Баркамол авлод” болалар мактабларининг тармоқ тўгаракларини ташкил этиш учун зарур маблағлар манбаси юзасидан таклиф киритсин.
13. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари:
“Баркамол авлод” болалар мактаблари, “Болалар сайёҳлик базалари” ва “Болалар кутубхоналари”ни янгидан қуриш учун майдонларни танлашда тасдиқланган меъёр ва параметрларга мувофиқ, қоида тариқасида, туман ва шаҳарларнинг марказида, турар жой массивларида жойлаштирилишини ҳисобга олсин;
2020-2022 йилларда болалар ўртасида китоб мутолааси ва китобхонлик маданиятини ривожлантириш мақсадида кўчма кутубхоналар фаолиятини йўлга қўйиш чораларини кўрсин.
14. Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлиги Тошкент шаҳар ҳокимлиги, Халқ таълими вазирлиги билан биргаликда болаларнинг бўш вақтларини мазмунли ташкил этиш ва улар учун шарт-шароитлар яратиш бўйича шерик сармоядорлар ва тадбиркорларни жалб қилган ҳолда таълим лабораторияси, робот дунёси ва турли ижодкорлик йўналишларини қамраб олган “Kids makon” бизнес лойиҳасини амалга ошириш чораларини кўрсин.
15. Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Маданият вазирлиги, Инновацион ривожланиш вазирлиги, “Ҳунарманд” уюшмаси робототехника ва техник ижодиёт, бадиий ижодиёт ҳамда экология ва туризм йўналишлари бўйича “Баркамол авлод” болалар мактабларининг касбий йўналишларига оид фаолиятини ўқув-методик жиҳатдан қўллаб-қувватлашда амалий ёрдам кўрсатсин.
16. Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги ҳамда Молия вазирлиги билан биргаликда “Баркамол авлод” болалар мактаблари ва “Болалар кутубхоналари”ни ривожлантириш, моддий-техник базасини яхшилаш, шу жумладан, хомашёлар харид қилиш учун имтиёзли шартлар асосидаги хорижий кредитлар ва грантларни жалб этиш борасидаги ишларни фаоллаштирсин.
17. Қуйидагиларга:
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари А.А.Абдуҳакимовга – ушбу қарорда назарда тутилган чора-тадбирларнинг давлат органлари ва ташкилотлари томонидан самарали амалга оширилишини таъминлаш;
Ўзбекистон Республикаси халқ таълими вазири Ш.Х.Шерматовга – халқ таълими тизимидаги мактабдан ташқари таълимни ривожлантириш бўйича вазифаларни тўлақонли амалга ошириш, Кафедра фаолиятини самарали йўлга қўйиш, соҳага замонавий таълим технологияларини жорий қилиш, шу жумладан, янги тўгаракларни ташкил қилиш, “Баркамол авлод” болалар мактаблари ва “Болалар кутубхоналари”ни қуриш, реконструкция қилиш, мукаммал таъмирлаш, мазкур мактабларни жиҳозлаш ишлари ўз муддатларида амалга оширилишини таъминлаш ва давлат-хусусий шериклик лойиҳаларини кенг жорий қилиш юзасидан шахсий жавобгарлик юклансин.
18. Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлигининг Тошкент шаҳри, Учтепа тумани, Саккокий кўчаси, 3 а-уй манзилида жойлашган бино ва иншоотлари тегишли ҳудуди билан биргаликда Республика “Баркамол авлод” болалар мактабини жойлаштириш учун Халқ таълими вазирлигига оператив бошқарув ҳуқуқи асосида беғараз ўтказиб берилсин.
19. Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги ва Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси оммавий ахборот воситаларида мазкур қарорнинг мақсад ва вазифалари кенг ёритилишини ташкил этсин.
20. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 27 сентябрдаги ПҚ-3953-сон қарори билан тасдиқланган Давлат буюртмачилари томонидан тўғридан-тўғри шартномалар бўйича харид қилинадиган товарлар (ишлар, хизматлар) рўйхати қуйидаги мазмундаги 301-банд билан тўлдирилсин:
“301. Халқ таълими тизимидаги умумий ўрта ва мактабдан ташқари таълим муассасалари учун ўқувчиларнинг муҳандислик, робототехника, мехатроника ва дастурий таъминот йўналишлари бўйича ўқув машғулотларда фойдаланиш ҳамда инновацион ишланмаларни амалга ошириш юзасидан республикада ишлаб чиқарилмайдиган, хориждан олиб келинадиган хомашёлар ва жиҳозлар”.
21. Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги Адлия вазирлиги, манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
22. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси А.А.Абдувахитов ва Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари А.А.Абдуҳакимов зиммасига юклансин.

О мерах по кардинальному повышению эффективности внешкольного образования в системе народного образования
2019-10-02 | Документы
В стране проводится широкомасштабная работа по воспитанию и формированию физически здорового, духовно зрелого, самостоятельно мыслящего, глубоко образованного, гармонично развитого молодого поколения с современным мировоззрением, способного взять на себя ответственность за судьбу и будущее нашей Родины.
Вместе с тем реализация на практике пяти инициатив, включающих комплекс мер, направленных на создание дополнительных условий для образования и воспитания молодежи, а также ускоренно проводимые общественно-политические, социально-экономические реформы и в других отраслях республики, определяют дальнейшее развитие таланта подрастающего поколения, подготовку высококвалифицированных кадров, обеспечение их активного участия в развитии страны как одну из приоритетных задач сегодняшнего дня.
В целях дальнейшего повышения эффективности внешкольного образования в системе народного образования, утверждения у учащейся молодежи высоких духовных качеств, организации ее содержательного досуга, воспитания и подготовки интеллектуального, гармонично развитого молодого поколения к самостоятельной жизни путем профессиональной ориентации, а также в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 5 сентября 2018 года №ПП–3931 «О мерах по внедрению новых принципов управления в систему народного образования»:
1. Одобрить предложения Министерства народного образования, Министерства финансов, Государственного комитета по развитию туризма, Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента об образовании:
Республиканской детской школы «Баркамол авлод» на базе республиканских детских центров «Баркамол авлод» по техническому творчеству, художественному творчеству, краеведению и экологии при Министерстве народного образования Республики Узбекистан;
детских школ «Баркамол авлод» на базе районных (городских) детских центров «Баркамол авлод», детских центров «Баркамол авлод» Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента;
детских библиотек на базе информационно-ресурсных центров при Министерстве народного образования Республики Каракалпакстан и областных управлениях народного образования;
детских туристских баз на 100–200 мест при детских школах «Баркамол авлод» с целью системного развития детского туризма в Бухарской, Кашкадарьинской, Наманганской, Самаркандской, Хорезмской областях и городе Ташкенте в 2020–2023 годах.
детские библиотеки образуются с целью оказания практической и методической помощи библиотекам общеобразовательных учреждений, определения потребностей учащихся в шедеврах отечественной и мировой детской художественной литературы, проведения пропагандистско-агитационной работы, направленной на повышение культуры чтения и проведение среди учащихся духовно-просветительских мероприятий («Самый юный читатель», «Самая читающая школа», «Лучший библиотекарь» и другие);
детские туристские базы образуются с целью близкого ознакомления членов кружков «Юный турист», «Юный экскурсовод» и «Юный краевед» детских школ «Баркамол авлод» с историей нашего края, его историческими и священными местами, национальными традициями, а также защиты окружающей среды, повышения среди детей экологической культуры и культуры туризма.
3. Определить основными задачами Министерства народного образования Республики Узбекистан по развитию внешкольного образования:
воспитание духовно развитого молодого поколения, обеспечение его содержательного досуга, повышение при этом интереса молодежи к искусству, спорту, информационным технологиям и чтению книг, организация подготовки девушек к социально активной жизни;
непрерывное совершенствование программ и методических материалов, направленных на индивидуальное развитие детей путем широкого применения современных информационно-коммуникационных технологий;
непрерывное развитие кружков в области робототехники, мехатроники, инженерии и компьютерного программного обеспечения;
реализацию проектов, направленных на развитие детского и образовательного туризма;
популяризацию творческих работ учащейся молодежи, в том числе создание электронных магазинов «Art shop» для продвижения на мировые рынки и налаживания реализации продукции, созданной членами кружков детских школ «Баркамол авлод» на основе национальных традиций;
увеличение охвата учащихся внешкольными образовательными учреждениями, организацию и обеспечение регулярной деятельности кружков в зависимости от интересов учащихся;
совершенствование деятельности внешкольных образовательных учреждений посредством современных образовательных программ с целью формирования у детей начальных знаний и навыков по овладению профессиями, методического обеспечения деятельности отраслевых кружков, повышения культуры чтения;
формирование и обновление перечня сырья, используемого по направлению робототехники и технического творчества в детских школах «Баркамол авлод», совместно с ведущими организациями и высшими образовательными учреждениями;
организацию проектов «Детский технопарк» в детских школах «Баркамол авлод» на основе условий государственно-частного партнерства и передового опыта зарубежных государств для развития детского технического творчества;
налаживание механизмов достойного стимулирования победителей международных и республиканских конкурсов из числа детских школ «Баркамол авлод» и детских библиотек;
организацию повышения квалификации и целевых служебных командировок в зарубежные государства с целью обмена научным и практическим опытом в данной сфере;
развитие культуры чтения среди детей, налаживание передвижных библиотек, совершенствование системы обеспечения детских и школьных библиотек художественной литературой;
реализацию целевых проектов на основе условий государственно-частного партнерства для обеспечения эффективной эксплуатации пустующих зданий и земельных площадей внешкольных образовательных учреждений.
«Дорожную карту» по эффективной организации деятельности внешкольных образовательных учреждений системы народного образования в 2019–2021 годах (далее – «Дорожная карта») согласно приложению № 1;
основные параметры вновь строящихся, реконструируемых и подлежащих капитальному ремонту детских школ «Баркамол авлод» в 2020–2024 годах согласно приложению № 2;
основные параметры вновь строящихся, реконструируемых и подлежащих капитальному ремонту детских библиотек в 2020–2023 годах согласно приложению № 3.
начиная с 2020/2021 учебного года в детских школах «Баркамол авлод» внедряется программа «STEAM-образование» (Science – естественные науки, Technology – технологии, Engineering – инженерия, Art – искусство, Mathematics – математика);
в каждом районе в одной из средних общеобразовательных школ исходя из материально-технической базы учреждения и интересов учащихся в порядке эксперимента создаются сетевые кружки детских школ «Баркамол авлод»;
работы по строительству, реконструкции, капитальному ремонту и оснащению детских школ «Баркамол авлод» и детских библиотек, указанных в пункте 4 настоящего постановления, осуществляются за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан, предусматриваемых в рамках Инвестиционной программы Республики Узбекистан, и иных источников, не запрещенных законодательством;
начиная с 1 января 2020 года работы по оснащению детских школ «Баркамол авлод» специальной техникой и оборудованием осуществляются в рамках средств, выделенных на сферу «Образование» в параметрах Государственного бюджета Республики Узбекистан, а также за счет внебюджетных средств детских школ «Баркамол авлод»;
работы по строительству новых детских школ «Баркамол авлод» на 200 учащихся, детских туристских баз на 100–200 мест и детских библиотек на 100 учащихся проводятся со строгим соблюдением проектов, индивидуально утвержденных в установленном порядке по согласованию с Министерством народного образования и Министерством строительства Республики Узбекистан;
Министерство строительства Республики Узбекистан устанавливает контроль за соблюдением градостроительных норм и правил при проведении строительно-монтажных работ.
6. Министерству финансов, Министерству экономики и промышленности, Министерству инвестиций и внешней торговли, Министерству народного образования Республики Узбекистан:
обеспечить за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан, предусматриваемых в рамках Инвестиционной программы Республики Узбекистан, выделение необходимых средств на строительство, реконструкцию, капитальный ремонт, оснащение необходимым сырьем и инвентарем детских школ «Баркамол авлод», детских туристских баз и детских библиотек с указанием их конкретного количества и перечня при формировании программы адресного строительства;
предусмотреть при формировании адресных программ за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан, указываемых в Инвестиционной программе Республики Узбекистан, выделение необходимых лимитов капитальных вложений в соответствии с утвержденной проектно-сметной документацией для строительства детской туристской базы на 200 мест и обеспечение ее необходимым сырьем и оборудованием путем реконструкции зданий и сооружений Республиканской детской школы «Баркамол авлод».
7. Утвердить Целевые показатели развития системы внешкольного образования в системе народного образования в 2019–2024 годах согласно приложению № 4, предусматривающие:
укомплектование детских школ «Баркамол авлод» в срок до 2024 года на 50 процентов специалистами с высшим образованием (по отношению к общему количеству руководителей кружков);
доведение привлечения учащихся в детские школы «Баркамол авлод» до уровня 10,5 процента (по отношению к численности учащихся общеобразовательных школ);
доведение в срок до 2024 года доли кружков по робототехнике и инженерии в детских школах «Баркамол авлод» на условиях государственно-частного партнерства до 10 процентов (по отношению к общему количеству кружков);
создание произведений-шедевров национальной и мировой литературы в форме аудиокниги для школьных и детских библиотек;
подключение всех детских школ «Баркамол авлод», школьных и детских библиотек к широкополосной сети Интернет.
8. Министерству народного образования Республики Узбекистан:
в двухмесячный срок разработать и внести на утверждение в Кабинет Министров Республики Узбекистан в установленном порядке типовые положения и структуры детских школ «Баркамол авлод» и детских библиотек;
в трехмесячных срок совместно с Министерством финансов, Министерством здравоохранения, Министерством экономики и промышленности, Министерством строительства Республики Узбекистан и Агентством «Узстандарт» разработать и утвердить типовой норматив оснащения детских школ «Баркамол авлод» и детских библиотек;
начиная с 1 января 2020 года принять меры по созданию в детских школах «Баркамол авлод» кружков робототехники, мехатроники, инженерии, программирования и изучения иностранных языков на условиях государственно-частного партнерства;
в срок до 1 сентября 2020 года на примере Республиканской детской школы «Баркамол авлод» разработать и внедрить концепцию, включающую в себя требования к зданиям (внешнему виду) детских школ «Баркамол авлод», учебно-методическому и воспитательному процессу в них, с привлечением зарубежных экспертов.
9. Создать с 1 января 2020 года в Институте переподготовки и повышения квалификации руководителей и специалистов системы народного образования имени А.Авлони Кафедру по переподготовке и повышению квалификации работников системы внешкольного образования (далее – Кафедра) с целью внедрения системы повышения квалификации работников и руководителей кружков учреждений внешкольного образования в системе народного образования Республики Узбекистан по соответствующим направлениям их специальности.
Определить основной задачей Кафедры повышение квалификации и переподготовку работников учреждений внешкольного образования в системе народного образования на основе действующих норм повышения квалификации и переподготовки по направлениям специализированных кружков на основе современных образовательных технологий, в том числе с использованием технологий дистанционного обучения.
финансирование деятельности Кафедры осуществляется из Государственного бюджета Республики Узбекистан в пределах средств, направляемых на переподготовку и повышение квалификации работников народного образования;
Кафедра размещается по адресу: город Ташкент, Юнусабадский район, улица Ахмада Дониша, дом 72-А на безвозмездной основе.
11. Одобрить предложение Министерства народного образования, Министерства финансов и Министерства занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан о повышении с 1 января 2020 года базовых тарифных ставок работников детских школ «Баркамол авлод»:
директоров и заместителей директора – в 1,55 раза;
руководителей кружков – в 1,5 раза;
введении порядка оплаты труда инструкторов-методистов и методистов исходя из базовых тарифных ставок с приравниванием размера их базовых тарифных ставок к размеру базовых тарифных ставок руководителей кружков.
12. Министерству финансов Республики Узбекистан:
предусматривать, начиная с 2020 года, в параметрах Государственного бюджета Республики Узбекистан выделение необходимых средств для финансирования расходов, связанных с повышением базовых тарифных ставок работников детских школ «Баркамол авлод»;
внести предложения о выделении необходимых средств для организации в средних общеобразовательных школах сети кружков детских школ «Баркамол авлод» в соответствии с интересами учащихся.
учитывать при выборе площадей для строительства новых детских школ «Баркамол авлод», детских туристских баз и детских библиотек их размещение, как правило, в жилых массивах в центре районов и городов в соответствии с утвержденными нормами и параметрами;
принять меры по налаживанию деятельности передвижных библиотек с целью развития культуры чтения среди детей в 2020–2022 годах.
14. Министерству инновационного развития совместно с хокимиятом города Ташкента и Министерством народного образования Республики Узбекистан принять меры по реализации бизнес-проекта «Kids makon», охватывающего учебную лабораторию, робототехнику и различные творческие направления с привлечением инвестпартнеров и предпринимателей для организации содержательного досуга и созданию условий для детей.
15. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций, Министерству высшего и среднего специального образования, Министерству культуры, Министерству инновационного развития Республики Узбекистан и Ассоциации «Хунарманд» оказывать практическую помощь в учебно-методическом обеспечении таких профессиональных направлений деятельности детских школ «Баркамол авлод», как робототехника, техническое творчество, художественное творчество, экология и туризм.
16. Министерству народного образования совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли, Министерством экономики и промышленности, а также Министерством финансов Республики Узбекистан активизировать деятельность по развитию детских школ «Баркамол авлод» и детских библиотек, улучшению их материально-технической базы, в том числе привлечению зарубежных кредитов и грантов на льготных условиях для закупки сырья.
17. Возложить персональную ответственность на:
заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Абдухакимова А.А. – за обеспечение эффективной реализации государственными органами и организациями мер, предусмотренных в настоящем постановлении;
министра народного образования Республики Узбекистан Шерматова Ш.Х. – за полноценное исполнение задач по развитию внешкольного образования в системе народного образования, налаживание эффективной деятельности Кафедры, внедрение в сферу современных образовательных технологий, в том числе организацию новых кружков, строительство, реконструкцию и капитальный ремонт детских школ «Баркамол авлод» и детских библиотек, обеспечение своевременного оснащения данных школ и широкое внедрение проектов государственно-частного партнерства.
18. Передать на безвозмездной основе Министерству народного образования здания и сооружения Министерства культуры Республики Узбекистан, расположенные по адресу: город Ташкент, Учтепинский район, улица Саккокий, дом 3-а с прилегающей территорией с правом оперативного управления для размещения Республиканской детской школы «Баркамол авлод».
19. Национальному информационному агентству Узбекистана и Национальной телерадиокомпании Узбекистана организовать широкое освещение в средствах массовой информации целей и задач настоящего постановления.
20. Перечень товаров (работ, услуг), закупка которых осуществляется государственными заказчиками по прямым договорам, утвержденный постановлением Президента Республики Узбекистан от 27 сентября 2018 года № ПП–3953, дополнить пунктом 301 следующего содержания:
«301. Сырье и оборудование, не производимые в республике, ввозимые из-за рубежа для применения на учебных занятиях и реализации инновационных разработок в направлениях инженерии, робототехники, мехатроники и программного обеспечения для учащихся средних образовательных учреждений и внешкольного образования в системе народного образования».
21. Министерству народного образования совместно с Министерством юстиции, другими заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
22. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А.А. и заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Абдухакимова А.А.