Вазирлар Маҳкамаси фаолияти, ваколат доираларини белгиловчи қонун қабул қилинди
Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг 2019 йил 30 сентябрь куни ўтказилган навбатдаги мажлисида депутатлар мамлакат ижтимоий-сиёсий, социал-иқтисодий ҳаётининг турли соҳаларида амалга оширилаётган ислоҳотларни ҳуқуқий жиҳатдан таъминлашга, Ўзбекистоннинг халқаро майдондаги нуфузини янада яхшилашга қаратилган бир қатор қонун лойиҳаларини кўриб чиқдилар.
Хусусан, депутатлар ишни «Маданий ифодаларнинг турли хил шаклларини муҳофаза қилиш ва қўллаб-қувватлаш тўғрисидаги халқаро конвенцияни (Париж, 2005 йил 20 октябрь) ратификация қилиш ҳақида»ги қонун лойиҳасини муҳокама қилишдан бошладилар.
Таъкидланганидек, ҳозирги пайтда 145 мамлакат томонидан ратификация қилинган мазкур Конвенциянинг асосий мақсади маданий ўзликни намоён қилишнинг турли хил шаклларини сақлаш ва рағбатлантириш, ушбу соҳада халқаро ҳамкорлик, ҳамфикрликни мустаҳкамлаш асосида турфа маданиятларнинг эркин мулоқоти учун зарур шароитларни яратишдан иборатдир. Айни пайтда юртимизда ушбу Конвенциянинг асосий қоидаларига ҳар томонлама мос келадиган ишлар босқичма-босқич амалга ошириб келинмоқда. Анъанавий “Шарқ тароналари” мусиқий фестивали, Мақом санъати халқаро форуми, Халқаро бахшичилик санъати фестивали каби халқаро аҳамиятга молик тадбирлар шулар жумласидандир.
Ушбу Конвенциянинг ратификация қилиниши халқимизнинг узоқ ўтмишга эга азалий маданиятини асраб-авайлаш, янада кенг миқёсда тарғиб этиш ва ривожлантириш имкониятини кенгайтиришга кўмаклашади.
Мажлисда «Ўзбекистон Республикасида бўлиш қоидаларини бузганлик учун жавобгарлик либераллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартишлар киритиш тўғрисида»ги қонун лойиҳаси муҳокамаси ҳам тортишувларга бой бўлди.
Қайд этилганидек, қатор хорижий мамлакатларнинг жиноятчиликка доир қонун ҳужжатларини ўрганиш мамлакатда бўлиш қоидаларини бузганлик учун жиноий жавобгарлик йўқлигини кўрсатмоқда. Бу, ўз навбатида, Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 224-моддасини декриминализация қилиш зуруратини келтириб чиқармоқда. Шунингдек, миллий қонунчилигимиз таҳлили ва Ўзбекистон Республикасида бўлиш қоидаларини бузиш билан боғлиқ ҳуқуқбузарликлар статистикаси республикамиз фуқаролари, чет эл фуқаролари ҳамда фуқаролиги бўлмаган шахсларга маъмурий жавобгарлик чораларини дифференциация қилишни тақозо этяпти.
Шундан келиб чиқиб, мазкур қонун лойиҳаси билан Ўзбекистон Республикасининг Жиноят кодекси, Жиноят-процессуал ва Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексларига Ўзбекистонда бўлиш қоидаларини бузганлик учун жавобгарликни либераллаштиришга қаратилган тегишли ўзгартишлар киритилмоқда.
Депутатларнинг фикрича, мазкур қонун лойиҳасининг қабул қилиниши ваколатли давлат органлари томонидан мазкур тоифадаги ишларнинг тезкор кўриб чиқилишини таъминлашга, шунингдек, мамлакатимизнинг туристик салоҳиятини янада юксалтиришга қаратилган ислоҳотларни тўла-тўкис юритилишига ҳуқуқий кафолат яратади.
Мажлисда янги таҳрирдаги «Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида»ги қонун лойиҳасининг муҳокамаси қизғин кечди. Лойиҳада Ҳукуматнинг очиқ, шаффоф фаолият юритиши, унинг ваколатлари аниқ соҳа ва йўналишлар бўйича белгилаб берилмоқда. Бош вазир томонидан маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органлари, давлат бошқаруви ҳудудий органлари раҳбарлари, нодавлат нотижорат ташкилотлари вакиллари иштирокида ҳудудларда Ҳукуматнинг мавзули сайёр мажлислари ўтказилиши назарда тутиляпти. Шунингдек, Бош вазир, унинг биринчи ўринбосари ва ўринбосарлари, Бош вазир маслаҳатчилари, вазирлар, давлат қўмиталари раисларининг ваколатлари ҳамда жавобгарлиги белгилаб берилмоқда.
Эндиликда Ҳукуматнинг жисмоний ва юридик шахсларнинг давлат бошқаруви органларига, маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органларига келиб тушган мурожаатлари билан ишлаш мониторингини олиб бориш ҳамда таҳлилини юритиш ҳам қонун даражасида мустаҳкамлаб қўйилмоқда. Бундан ташқари, лойиҳада Вазирлар Маҳкамасининг қарорлари ва унинг мансабдор шахслари ҳаракати (ҳаракатсизлиги) устидан шикоят қилиниши мумкинлигига доир қонун нормаларида аниқ белгилаб берилмоқда.
Депутатларнинг фикрича, лойиҳада бу каби янги нормаларнинг акс эттирилиши ҳокимият тармоқларининг бўлиниш ва бир-бирини тийиб туриш ва мувозанатни сақлаш принципларига мувофиқ, Ҳукуматнинг ўз фаолиятини қонуний, шаффоф, демократик руҳда амалга оширишини таъминлашга ёрдам беради. Бир пайтнинг ўзида Ҳукуматнинг очиқ ва шаффоф фаолият юритиши, ижро этувчи ҳокимият фаолиятига самарали раҳбарликни амалга ошириш, инсон ҳуқуқ-эркинликлари муҳофазаси ҳамда халқ манфаати устуворлигини таъминлашнинг сифат жиҳатдан янги босқичга кўтарилишида мустаҳкам ҳуқуқий асос вазифасини ўтайди.
Кун тартибидаги навбатдаги масала — ветеринария ва чорвачилик соҳасида давлат бошқаруви тизимини тубдан такомиллаштиришга қаратилган «Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги қонун лойиҳаси бўлди. Президентимизнинг 2019 йил 28 мартдаги Фармонида белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш мақсадида ишлаб чиқилган мазкур лойиҳага кўра, ветеринария ва чорвачилик соҳасининг бошқарув тизими такомиллашгани муносабати билан унинг асосий вазифалари ва функциялари доираси кенгайтирилмоқда.
Парламент аъзолари ушбу қонун лойиҳасининг қабул қилиниши республикада наслчилик-селекция ишларини юритишнинг илмий асосланган инновацион услубларини жорий этиш, сермаҳсул ва наслдор молларни етиштириш, кўпайтириш ва сунъий урчитиш ишларини тизимли ташкил этиш, чорва молларининг наслини яхшилашга хизмат қилишини таъкидладилар.
Шундан сўнг депутатлар «Олий даражали «Дўстлик» орденини таъсис этиш тўғрисида»ги қонун лойиҳасини атрофлича муҳокама қилдилар.
Қайд этилганидек, лойиҳада Олий даражали “Дўстлик” ордени билан Ўзбекистон Республикасининг фуқаролари, алоҳида ҳолларда Ўзбекистон Республикаси фуқароси бўлмаган шахслар қардош халқлар ўртасидаги кўп асрлик дўстлик ва қўшничилик муносабатларини мустаҳкамлаш, халқлар якдиллигига эришишдаги алоҳида хизматлари, ҳар томонлама стратегик шерикликни ривожлантиришдаги сермаҳсул фаолияти, минтақалараро келишувга эришиш, шунингдек, халқлар ўртасида ўзаро ҳамжиҳатликни мустаҳкамлашдаги фаол иштироки учун мукофотланиши белгиланмоқда.
Қизғин баҳс-мунозара келтириб чиқарган навбатдаги масала — «Энергиядан оқилона фойдаланиш тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикасининг Қонунига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида»ги қонун лойиҳаси бўлди.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатларининг ташаббуси билан ишлаб чиқилган мазкур қонун лойиҳасининг мақсади энергетика тармоқларида ҳосил қилинаётган электр, иссиқлик энергияси, ёқилғи ва бошқа ноанъанавий энергия ресурсларидан иқтисодиёт тармоқлари, ижтимоий соҳада янада оқилона фойдаланиш, энергия ресурслари истеъмолининг самарадорлигини ва замонавий тежамкор технологияларини жорий этиш хизматларини кўрсатишнинг ҳуқуқий асосларини такомиллаштиришдан иборатдир.
Парламент вакилларининг фикрича, ушбу лойиҳанинг қабул қилиниши энергия ресурслари харажатларини оптималлаштириш, энергия ресурслари истеъмолининг самарадорлигини тизимли мониторинг қилиш, истеъмолдаги энергия ресурслари ҳажмини камайтириб, тежаш, мамлакатда барқарор иқтисодий ўсишни мустаҳкамлаш, бюджетга тушумларни кўпайтириш ҳамда аҳолининг реал даромадларини оширишга хизмат қилади.
Мажлис кун тартибига киритилган «Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги қонун лойиҳаси Президентимизнинг 2019 йил 5 февралдаги “Алкоголь ва тамаки маҳсулотларини ишлаб чиқариш ва уларнинг айланмасини давлат томонидан тартибга солишни такомиллаштириш ҳамда узумчилик ва виночиликни ривожлантиришга доир чора-тадбирлар тўғрисида”ги Фармони ижросини таъминлаш мақсадида ишлаб чиқилган.
Лойиҳа билан алкоголь ва тамаки маҳсулотларининг таълим, спорт ва диний муассасалардан тўғри чизиқ бўйича икки юз метрдан ортиқ радиусда жойлашган савдо объектларида, шунингдек, умумий савдо майдони минг квадрат метрдан ортиқ бўлган савдо мажмуалари (бозорлар), ярмарка павильонларида реализация қилишни тақиқлаш белгиланмоқда.
Бундан ташқари, республика ҳудудига алкоголь маҳсулотларини полиэтилен, полистирол ва бошқа полимер материаллардан тайёрланган полимер истеъмол идишларида олиб киришга тақиқ ва жавобгарликни ўрнатиш (пиво ва вино маҳсулотлари бундан мустасно) кўзда тутиляпти.
Амалиётдан маълумки, бирор бир корхона, тадбиркорлик субъектини ташкил қилиб, очишдан кўра, уни тугатиб, ёпиш анча мушкул, қийин иш. Айни шу сабабли ҳам кўплаб тадбиркорлар юридик шахс ташкил этмай, муайян фирмани давлат рўйхатидан ўтказмай фаолият юритишни афзал билади. Аслида юртимизда амалга оширилаётган ислоҳотлардан кўзланган мақсад тадбиркорлик субъектлари фаолиятини тугатиш жараёнларининг тартиб-таомилларини ҳам янада соддалаштириш, шаффофлигини ошириш орқали коррупция билан боғлиқ омилларнинг олдини олишга қаратилгандир.
Шу маънода, депутатларнинг «Тадбиркорлик субъектларини тугатиш тартиби такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги қонун лойиҳаси юзасидан баҳс-мунозараси қизғин тус олганини тушуниш мумкин.
Лойиҳа билан тадбиркорлик субъектларини тугатишни тартибга солувчи норматив-ҳуқуқий ҳужжатларга молия-хўжалик фаолиятини амалга оширмаётган деб ҳисоблаш учун асос бўладиган муддат тўққиз ойни ташкил этиши, молия-хўжалик фаолиятини амалга оширмаётган корхоналар давлат солиқ хизмати органининг тақдимномасига асосан рўйхатдан ўтказувчи орган томонидан Тадбиркорлик субъектларининг Ягона давлат реестридан уч йил муддатга ҳаракатсиз режимга ўтказилиши белгиланмоқда. Ҳаракатсиз режимига ўтказилган корхоналар фаолияти уч йил давомида тикланмаган тақдирда рўйхатдан ўтказувчи орган уларни тадбиркорлик субъектларининг Ягона давлат реестридан чиқаради. Шундан келиб чиқиб, тегишли қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритилмоқда.
Депутатларнинг қайд этишича, мазкур қонун лойиҳасининг қабул қилиниши тадбиркорлик субъектлари фаолиятини тугатиш жараёнларининг тартиб-таомилларини янада соддалаштириш, очиқлик ва шаффофлигини оширишни таъминлашда муҳим ҳуқуқий асос вазифасини ўтайди.
Мажлисда депутатлар томонидан Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси ваколатларига тааллуқли бошқа масалалар ҳам муҳокама этилиб, тегишли қарорлар қабул қилинди.

Принят закон, определяющий деятельность и полномочия Кабинета Министров
На очередном заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса 30 сентября 2019 года депутаты рассмотрели ряд законопроектов, направленных на правовое обеспечение реформ в различных сферах общественно-политической, социально-экономической жизни страны и дальнейшее укрепление имиджа Узбекистана на международной арене.
В частности, депутаты приступили к работе с рассмотрения проекта закона «О ратификации Международной конвенции об охране и поощрении разнообразия форм культурного самовыражения (Париж, 20 октября 2005 года)».
Отмечено, что главная цель Конвенции, которая в настоящее время ратифицирована 145 странами, заключается в сохранении и поощрении различных форм культурного самовыражения, создании необходимых условий для свободного общения различных культур посредством международного сотрудничества и солидарности в этой области.
В настоящее время в нашей стране ведется поэтапная работа в соответствии с основными положениями настоящей Конвенции. Это международные мероприятия, такие как традиционной музыкальный фестиваль «Шарк тароналари», Международный форум искусства мaком и Международный фестиваль искусства бахши.
Ратификация этой Конвенции поможет сохранить, продвинуть и более широко развить древнюю культуру нашего народа.
На заседании также активно обсужден проект закона «О внесении изменений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан, направленных на либерализацию ответственности за нарушения правил пребывания в Республике Узбекистан».
Как было подчеркнуто, изучение уголовного законодательства ряда зарубежных стран показывает, что за нарушение правил пребывания в стране уголовной ответственности нет. Это, в свою очередь, создает необходимость декриминализации статьи 224 Уголовного кодекса Республики Узбекистан. Также анализ национального законодательства и статистика нарушений, связанных с нарушениями правил пребывания в Республике Узбекистан, требуют дифференциации административной ответственности для граждан республики, иностранных граждан и лиц без гражданства.
Исходя из этого, законопроектом вносятся соответствующие поправки в  Уголовный, Уголовно-процессуальный кодексы Республики Узбекистан и Кодекс об административной ответственности, направленные на либерализацию ответственности за нарушение правил пребывания в Узбекистане.
По мнению депутатов, принятие законопроекта предоставит юридическую гарантию компетентным органам по обеспечению скорейшего рассмотрения данной категории деятельности, а также реформ, направленных на дальнейшее повышение туристического потенциала нашей страны.
Наряду с этим, на заседании обсужден законопроект «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О Кабинете Министров Республики Узбекистан» в новой редакции. Проект определяет открытое, прозрачное функционирование правительства, его полномочия в конкретных областях и направлениях. Ожидается проведение Премьер-министром целевых правительственных выездных встреч в регионах с участием глав местных органов исполнительной власти, руководителей территориальных органов государственного управления и представителей неправительственных некоммерческих организаций. Также определяются полномочия и ответственность Премьер-министра, его первого заместителя и заместителей, советников Премьер-министра, министров, председателей государственных комитетов.
Теперь мониторинг и анализ работы Правительства с обращениями, полученных от физических и юридических лиц в органы государственного управления и местные исполнительные органы, закрепляются на уровне закона. Кроме того, в законопроекте отмечается, что решения Кабинета Министров и действия (бездействие) его должностных лиц могут быть обжалованы.
По мнению депутатов, отражение таких новых норм в проекте позволит обеспечить законное, прозрачное и демократическое функционирование правительства в соответствии с принципами разделения и взаимозависимости ветвей власти. В то же время открытая и прозрачная работа правительства, эффективное управление исполнительной властью, а также обеспечение защиты прав и свобод человека послужат прочной правовой основой при обеспечении приоритетных интересов народа на качественно новом уровне.
Еще один вопрос на повестке дня – законопроект «О внесении изменений и дополнения в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан», направлен на кардинальное улучшение государственного управления в области ветеринарии и животноводства.
Этот проект, направленный на достижение целей, изложенных в Указе Президента Республики Узбекистан от 28 марта 2019 года, расширит круг ключевых задач и функций, в связи с совершенствованием системы управления сферы ветеринарии и животноводства.
Члены парламента отметили, что принятие законопроекта будет способствовать внедрению в республике научно обоснованных инновационных методов ведения селекционно-племенной работы, системной организации работы по увеличению поголовья племенного скота, искусственному осеменению, улучшению породистости скота.
Затем депутаты подробно обсудили законопроект «Об учреждении ордена «Дўстлик» высшей степени».
Как было отмечено, проектом закона устанавливается, что орденом «Дўстлик» высшей степени, награждаются граждане Республики Узбекистан. В отдельных случаях лица, не являющиеся гражданами Республики Узбекистан за особые заслуги в укреплении многовековых отношений дружбы и добрососедства между братскими народами, единства народов, плодотворную деятельность в развитии всестороннего стратегического партнерства, достижении межрегионального согласия, а также активное участие в укреплении взаимопонимания и доверия между народами.
Очередным вопросом, вызвавший активную полемику, стал законопроект «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О рациональном использовании энергии».
Целью настоящего проекта закона, разработанного по инициативе депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса, является совершенствование правовых основ рационального и эффективного использования электро- и теплоэнергии, топлива и других нетрадиционных энергоресурсов в отраслях экономики и социальной сфере, а также оказания услуг внедрения современных энергосберегающих технологий.
По мнению парламентариев, принятие этого проекта закона послужит оптимизации затрат на энергоресурсы, реализации системного мониторинга эффективности потребления энергоресурсов, осуществлению мер, направленных на уменьшение объема потребляемых энергоресурсов, укреплению стабильности и экономического роста, а также увеличению поступлений в бюджет и реальных доходов населения.
Законопроект, внесенный в повестку дня заседания «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан», разработан с целью исполнения Указа Президента Республики Узбекистан «О мерах по совершенствованию государственного регулирования производства и оборота алкогольной и табачной продукции, а также развития виноградарства и виноделия» от 5 февраля 2019 года.
Проектом закона определяется запрет на реализацию алкогольной и табачной продукции объектами торговли, расположенными в радиусе менее чем двухсот метров от образовательных, спортивных и религиозных учреждений, а также в торговых комплексах (на рынках) с общей торговой площадью более тысячи квадратных метров и ярмарочных павильонах.
Кроме того, устанавливается запрет и ответственность за ввоз на территорию республики алкогольной продукции (за исключением пивоваренной и винной продукции) в полимерной потребительской таре, изготовленной из полиэтилена, полистирола и иного полимерного материала.
Из практики известно, чем создать и открыть организацию, субъекта предпринимательства, труднее ликвидировать и закрыть его. Поэтому многие предприниматели предпочитают вести деятельность определенной фирмы, не создавая юридического лица, не регистрируя в государственный реестр. Так, целью осуществляемых реформ в стране является упрощение порядка в процессе ликвидации деятельности субъектов предпринимательства, предотвращение факторов, связанных с коррупцией путем повышения прозрачности.
В этом смысле, можно понять активное обсуждение депутатами проекта закона «О внесении изменений и дополнений в некоторых законодательные акты Республики Узбекистан в связи с совершенствованием порядка ликвидации субъектов предпринимательства».
Законопроектом определяется, что срок, являющийся основанием для признания предприятия не осуществляющим финансово-хозяйственную деятельность, составляет девять месяцев. По представлению органа государственной налоговой службы предприятия, не осуществляющие финансово-хозяйственную деятельность, переводятся регистрирующим органом на бездействующий режим сроком на три года из Единого государственного реестра субъектов предпринимательства. Регистрирующий орган исключает их из Единого государственного реестра субъектов предпринимательства, при не восстановлении деятельности предприятий, прошедшие на бездействующий режим в течение трех лет. Исходя из этого, вносятся изменения и дополнения в соответствующие законодательные акты.
Как подчеркивают депутаты, принятие данного законопроекта упростит и повысит прозрачность процедуры ликвидации субъектов предпринимательства.
На заседании депутатами также обсуждены и другие вопросы, входящие в полномочия Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, приняты соответствующие постановления.