Хитой Халқ Республикаси тижорат вазирининг ўринбосари Юй Цзяньхуа билан учрашув
Шанхай Ҳамкорлик Ташкилотига (ШҲТ) аъзо давлатлар ташқи иқтисодий ва ташқи савдо фаолияти учун масъул вазирларнинг 18-йиғилиши доирасида Инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Хитой Халқ Республикаси тижорат вазирининг ўринбосари Юй Цзяньхуа билан учрашув ўтказилиб, қатор йўналишлардаги, шу жумладан, инвестиция, савдо, транспорт ва коммуникациялар йўналишларида ҳамкорлик динамикаси мониторинг қилинди.
Хусусан, давлатлар ўртасидаги қийматни ташкил этиш занжирини рағбатлантириш орқали эришиш мумкин бўлган, ташқи бозорларга йўналтирилган кенг турдаги маҳсулотларни биргаликда ишлаб чиқаришни кенгайтириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Геология, тўқимачилик, чарм ва озиқ-овқат саноати соҳаларидаги лойиҳалар бўйича мавжуд масалалар, тарифларни тартибга солишни ўзаро оптималлаштириш бўйича истиқболли таклифлар ҳамда ихтисослаштирилган тармоқ технопаркларини ташкил этишга инвестицияларни жалб қилиш услублари бўйича масалалар алоҳида кўтарилиб, муҳокама қилинди.
Учрашув якуни билан, эришилган келишувларни ва битимларни жадал амалга ошириш ва ўзаро муносабатларни янги механизмларини ўрганиш нуқтаи-назаридан, хамкорликни даражасини ошириш ва янада ривожлантириш босқичлари белгилаб олинди.

Встреча с заместителем министра коммерции Китайской Народной Республики Юй Цзяньхуа
На полях 18-го Совещания министров государств-членов Шанхайской организации сотрудничества, отвечающих за внешнеэкономическую и внешнеторговую деятельность, министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел встречу с заместителем министра коммерции Китайской Народной Республики Юй Цзяньхуа, с которым был проведен мониторинг динамики сотрудничества по ряду направлений, в том числе инвестиционному, торговому и транспортно-коммуникационному.
В частности, обсуждались перспективы наращивания совместных производств широкой номенклатуры выпуска с ориентированием на внешние рынки, что достижимо за счёт стимулирования цепочки создания стоимости между государствами.
Отдельно были подняты и обсуждены имеющиеся вопросы по проектам в сфере геологоразведочной, текстильной, кожевенной и пищевой отраслей, перспективные предложения по взаимной оптимизации тарифного регулирования, а также методы привлечения инвестиций в создание профильных отраслевых технопарков.
По итогам встречи были намечены точки дальнейшего роста и развития сотрудничества, имея в виду ускоренную реализацию достигнутых соглашений и договоренностей и изучение новых механизмов взаимодействия.