Ҳиндистон Ташқи ишлар вазири билан учрашув
2019 йилнинг 24 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Нью-Йорк шаҳрида Ҳиндистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Субраҳманям Жаишанкар билан учрашди.
Икки мамлакат ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари сиёсат, савдо-иқтисодий, инвестиция, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги ҳамкорликнинг устувор масалалари бўйича фикр алмашдилар.
Ўзбекистон ва Ҳиндистон етакчиларининг мунтазам мулоқоти натижасида икки томонлама муносабатларда кузатилаётган янгича шиддат мамнуният билан қайд этилди.
Суҳбатда товарлар ва хизматларни ўзаро етказиб бериш номенклатурасини кенгайтириш, савдо айланмаси ҳажмларини ошириш, қўшма инвестиция лойиҳаларини амалга оширишга урғу берган ҳолда ҳамкорликнинг иқтисодий блоки масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Турли даражадаги бўлажак Ўзбекистон-Ҳиндистон учрашувларининг жадвали ва кун тартиби кўриб чиқилди.
Учрашувда халқаро ташкилотлар доирасидаги ҳамкорлик ҳамда халқаро ва минтақавий хавфсизликни таъминлаш соҳасидаги шерикчилик масалалари ҳам муҳокама қилинди.

2019-09-26 | Политика
24 сентября 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов в г.Нью-Йорке встретился с Министром иностранных дел Республики Индия Субрахманьямом Джайшанкаром.
Главы внешнеполитических ведомств двух стран обменялись мнениями по приоритетным вопросам сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной, культурно-гуманитарной и других сферах.
Стороны с удовлетворением отметили новую динамику в двусторонних отношениях, которая является результатом регулярного диалога лидеров Узбекистана и Индии.
Особое внимание в беседе было уделено вопросам экономического блока сотрудничества с акцентом на расширение номенклатуры взаимных поставок товаров и услуг и увеличение объемов товарооборота, реализацию совместных инвестиционных проектов.
Стороны рассмотрели график и повестку дня предстоящих узбекско-индийских контактов на различных уровнях.
На встрече также обсуждены вопросы сотрудничества в рамках международных организаций, а также взаимодействия в сфере обеспечения международной и региональной безопасности.