Шанхайдаги форумда Ўзбекистонда юридик хизматларни тақдим этиш соҳасини такомиллаштиришга доир чора-тадбирлар намойиш этилди
2019-09-26 | ШҲТ
Адлия вазири ўринбосари Акбар Ташкулов бошчилигидаги Ўзбекистон делегацияси Шанхайда бўлиб ўтаётган Шанхай ҳамкорлик ташкилоти маконида ҳуқуқий хизматлар бўйича форумда иштирок этмоқда. Тадбир Хитой Халқ Республикаси Адлия вазирлиги томонидан ташкил этилган.
Форумнинг биринчи куни адлия вазири ўринбосари Акбар Ташкулов шўъба йиғилишида нутқ сўзлади. Хусусан, у иштирокчиларга юридик хизматлар йўналиши бўйича мамлакатимизда Ўзбекистон адлия органларининг юридик хизматлар кўрсатиш, жумладан нотариат, адвокатура, медиация, юридик кўмак соҳаларида ролини ошириш бўйича амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар тўғрисида сўзлаб берди.
Эслатиб ўтамиз, форум ШҲТ иштирокчи давлатлари адлия вазирларининг навбатдаги йиғилиши арафасида ўтказилмоқда. Бу эса ўз ШҲТ давлатлари ўртасида ҳуқуқий хизматлар кўрсатиш соҳасидаги ҳамкорликнинг янги ташаббусларини муҳокама қилиш учун ўзига хос имконият яратиб берди.

На форуме в Шанхае презентованы меры по совершенствованию сферы предоставления юридических услуг в Узбекистане
2019-09-26 | ШОС
Делегация Министерства юстиции Республики Узбекистан во главе с заместителем министра юстиции Акбаром Ташкуловым участвует на Форуме по правовым услугам на пространстве Шанхайской Организации Сотрудничества (ШОС) в Шанхае. Мероприятие проводится Министерством юстиции Китайской Народной Республики.
В первый день форума заместитель министра юстиции Акбар Ташкулов выступил на пленарном заседании. В частности, он проинформировал участников мероприятия о реализуемых масштабных реформах по повышению роли органов юстиции Узбекистана в области оказания юридических услуг, включая сферы нотариата, адвокатуры, медиации, юридической помощи.
Напомним, форум проводится в преддверии очередного Совещания министров юстиции стран-членов ШОС, что создает уникальную возможность обсудить новые инициативы сотрудничества между странами ШОС в сфере оказания правовых услуг.