Адлия вазирлиги вакиллари Шанхайнинг нотариал хизматлар кўрсатиш соҳасидаги тажрибасини ўрганмоқда
Адлия вазири ўринбосари Акбар Ташкулов бошчилигидаги Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги делегацияси Шанхайда бўлиб ўтаётган Шанхай Ҳамкорлик Ташкилоти(ШҲТ) маконида хуқуқий хизматлар бўйича форумда иштирок этмоқда. Тадбир Хитой Халқ Республикаси Адлия вазирлиги томонидан ўтказилмоқда.
Форум ШҲТга аъзо давлатлар адлия вазирларининг навбатдаги йиғилиши арафасида ўтазилмоқда. Бу ШҲТ давлатлари ўртасида хуқуқий хизматлар кўрсатиш соҳасидаги ҳамкорлик бўйича янги ташаббусларни муҳокама қилиш учун ажойиб имкониятдир.
Жорий йил 24 сентябрь куни ташриф доирасида Ўзбекистон делегацияси Хитой Халқ Республикасининг аҳолига нотариал хизматлар кўрсатиш, нотариат институти самарадорлигини оширишнинг янги усуллари ва соҳага ахборот-коммуникация технологияларини жорий этиш жараёнини ташкил қилиш бўйича тажрибасини ўрганиш мақсадида Шанхай шарқий нотариал органида бўлишди. Ушбу нотариал орган ҳар йили 120 мингга яқин нотариал ҳаракатларни амалга оширади. Маълум бўлишича, бу ерда 82 та нотариус фаолият олиб боради.
Мамлакатамиз мутахассислари чет эллик ҳамкасблар билан электрон нотариат тизимини жорий этиш бўйича тажриба алмашди. Ўзбекистон нотариат тизимидаги ўзгаришлар Хитой Халқ Республикаси вакилларида катта қизиқиш уйғотиб, улар ўзгаришларни юқори баҳолади.

Представители Министерства юстиции изучают опыт Шанхая в сфере предоставления нотариальных услуг
Делегация Министерства юстиции Республики Узбекистан во главе с заместителем министра юстиции Акбаром Ташкуловым принимает участие на Форуме по правовым услугам на пространстве Шанхайской Организации Сотрудничества (ШОС) в Шанхае. Мероприятие проводится Министерством юстиции Китайской Народной Республики.
Форум проводится в преддверии очередного Совещания министров юстиции стран-членов ШОС. Это уникальная возможность обсудить новые инициативы по сотрудничеству между странами ШОС в сфере правовых услуг.
24 сентября текущего года в рамках визита делегация Узбекистана посетила Шанхайский восточный нотариальный орган для изучения передового опыта КНР по организации процесса предоставления населению нотариальных услуг, новейших методов повышения эффективности института нотариата и внедрения в сферу информационно-коммуникационных технологий. Данный нотариальный орган ежегодно осуществляет около 120 тысяч нотариальных действий. Здесь работают 82 нотариуса.
Специалисты нашей страны обменялись опытом с коллегами, в том числе по внедрению системы электронного нотариата. Преобразования нотариата, осуществляемые в Узбекистане, вызвали большой интерес и получили высокую оценку у представителей КНР.