Ўзбекистон ва Корея ишбилармонлари ўртасида бизнес учрашув бўлиб ўтди
2019 йил 24 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси томонидан Ўзбекистон-Корея ишбилармон доира вакилларининг «В2В» форматидаги кооперация биржаси ўтказилди.
Асосий мақсад - савдо-иқтисодий, сармоявий, транспорт-коммуникация ва ахборот технологиялари соҳаларида ҳамкорликни янада кенгайтириш масалаларини муҳокама қилишдан иборат.
Корея делегацияси таркибидан қурилиш, соғлиқни сақлаш, туризм, логистика ва АКТ соҳасида фаолият юритаётган 50 та етакчи компаниялар вакиллари ўрин олган.
Делегация вакиллари, Корея Ўзбекистонни минтақадаги асосий ҳамкор сифатида кўриб чиқаётганини ва самарали ҳамкорликни янада кенгайтиришдан манфаатдор эканини таъкидлади.
Хусусан, Ўзбекистондаги иқтисодий ўсиш суръатлари, бизнес алоқаларни ривожлантириш учун яхши асос бўлиб хизмат қилиши эътироф этилди. Корея ишбилармон доиралари делегациясининг ташрифининг асосий вазифалари савдо-иқтисодий ҳамкорликнинг истиқболли йўналишларини аниқлаш ва потенциал имкониятларни биргаликда кўриб чиқишдан иборат экани қайд этилди.
Икки мамлакат ишбилармон доира вакиллари иштирокидаги «В2В» кооперация биржаси давомида икки мамлакатнинг иқтисодий салоҳияти, инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш имкониятлари, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик, савдо, транспорт ва логистика соҳаларида ҳамкорликни ривожлантириш бўйича таклифлар тақдим этилди.
Музокараларда мамлакатимизда фаолият юритувчи 100 га яқин тадбиркорлик субъектлари иштирок этди. Унда Ўзбекистон-Корея савдо-иқтисодий ҳамкорликни янада ривожлантириш истиқболлари, жумладан, Ўзбекистон ва Корея корхоналари ўртасида шериклик муносабатларини чуқурлаштириш бўйича фикр алмашиш масалалари хам муҳокама қилинди.

Tashkent hosted a cooperation exchange in the "B2B" format with business circles of Uzbekistan and Korea
2019-09-25 | Economics
On September 24, 2019, the Chamber of Commerce and Industry of the Republic of Uzbekistan organized a cooperation exchange in the "B2B" format with business circles of Uzbekistan and Korea.
The goal is to discuss issues of further expanding cooperation in the trade, economic, investment, transport, communication and information technology spheres.
The Korean delegation included the heads of 50 leading companies in the construction, healthcare, pharmaceuticals, tourism, ICT, and marketing sectors.
Representatives of the delegation emphasized that the Korean side considers Uzbekistan as a key partner in the region and is interested in further expanding fruitful cooperation. Particularly noted are the impressive rates of economic growth in Uzbekistan, which lay a good foundation for the development of business contacts..
The main objectives of the visit of the delegation of Korean business circles are the joint consideration of potential opportunities and the identification of specific promising areas of trade and economic cooperation.