Ўзбекистон ва Корея ишбилармонлари ўртасида бизнес учрашув бўлиб ўтди
2019 йил 24 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси томонидан Ўзбекистон-Корея ишбилармон доира вакилларининг «В2В» форматидаги кооперация биржаси ўтказилди.
Асосий мақсад - савдо-иқтисодий, сармоявий, транспорт-коммуникация ва ахборот технологиялари соҳаларида ҳамкорликни янада кенгайтириш масалаларини муҳокама қилишдан иборат.
Корея делегацияси таркибидан қурилиш, соғлиқни сақлаш, туризм, логистика ва АКТ соҳасида фаолият юритаётган 50 та етакчи компаниялар вакиллари ўрин олган.
Делегация вакиллари, Корея Ўзбекистонни минтақадаги асосий ҳамкор сифатида кўриб чиқаётганини ва самарали ҳамкорликни янада кенгайтиришдан манфаатдор эканини таъкидлади.
Хусусан, Ўзбекистондаги иқтисодий ўсиш суръатлари, бизнес алоқаларни ривожлантириш учун яхши асос бўлиб хизмат қилиши эътироф этилди. Корея ишбилармон доиралари делегациясининг ташрифининг асосий вазифалари савдо-иқтисодий ҳамкорликнинг истиқболли йўналишларини аниқлаш ва потенциал имкониятларни биргаликда кўриб чиқишдан иборат экани қайд этилди.
Икки мамлакат ишбилармон доира вакиллари иштирокидаги «В2В» кооперация биржаси давомида икки мамлакатнинг иқтисодий салоҳияти, инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш имкониятлари, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик, савдо, транспорт ва логистика соҳаларида ҳамкорликни ривожлантириш бўйича таклифлар тақдим этилди.
Музокараларда мамлакатимизда фаолият юритувчи 100 га яқин тадбиркорлик субъектлари иштирок этди. Унда Ўзбекистон-Корея савдо-иқтисодий ҳамкорликни янада ривожлантириш истиқболлари, жумладан, Ўзбекистон ва Корея корхоналари ўртасида шериклик муносабатларини чуқурлаштириш бўйича фикр алмашиш масалалари хам муҳокама қилинди.

В Ташкенте состоялась бизнес-встреча с деловыми кругами Узбекистана и Кореи
24 сентября 2019 года Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан организована кооперационная биржа в формате «В2В» с деловыми кругами Узбекистана и Кореи.
Цель - обсуждение вопросов дальнейшего расширения сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-коммуникационной и информационно-технологической сферах.
В состав корейской делегации вошли руководители 50 ведущих компаний, занятые в сфере строительства, здравоохранения, фармацевтика, туризм, ИКТ, маркетинг.
Представители делегации подчеркнули, что корейская сторона рассматривает Узбекистан в качестве ключевого партнера в регионе и заинтересована в дальнейшем расширении плодотворного сотрудничества. Особо отмечены впечатляющие темпы экономического роста в Узбекистане, которые закладывают хорошую основу для развития деловых контактов.
В качестве основных целей визита делегации деловых кругов Кореи обозначены совместное рассмотрение потенциальных возможностей и определение конкретных перспективных направлений торгово-экономического сотрудничества.
Между деловыми кругами двух стран в формате «В2В» участие приняли свыше 100 субъектов предпринимательства нашей страны.
Основными темами переговоров стали развитие транспортного и логистического сотрудничества, проектов в области химической промышленности, информационных технологий и ряда других сфер.
Обсуждены перспективы дальнейшего развития Узбекско-Корейского торгово-экономического сотрудничества, в том числе состоялся обмен мнениями по активизации партнерских отношений между предприятиями Узбекистана и Кореи.
В рамках мероприятия были подписаны соглашения и меморандумы между узбекскими и корейскими компаниями.