БАА Энергетика ва саноат вазири билан музокаралар бўлиб ўтди
Ўзбекистон Республикаси ҳукумат делегациясининг Бирлашган Араб Амирликларига ташрифи доирасида БАА Энергетика ва саноат вазири Сухаил ал-Мазруи билан музокаралар бўлиб ўтди.
Музокаралар давомида нефт-газ, энергетика, кимё ва нефт-кимё соҳаларида амалга оширилаётган қатор лойиҳалар бўйича ҳамкорликнинг бориши муҳокама қилинди.
Амирлик шерикларининг фикрига кўра, ушбу тармоқлар катта сармоя талаб этиши боис узоқ муддатли истиқболда миллий иқтисодиётнинг ривожланишига сезиларли таъсир кўрсатади, шунинг учун давлатлараро мулоқот ва ушбу йўналишда биргаликдаги сай-ҳаракатлар сезиларли натижаларга олиб келиши керак.
Шу нуқтаи назардан, Суҳаил ал-Мазруи эришилган ютуқлар ва Ўзбекистон-Амирлик музокараларида ижобий динамикани қайд этди: бир қатор ташаббуслар бўйича томонлар келишувга эришиб техник ва ҳуқуқий тафсилотларни келишиш жараёнини бошладилар.
Музокаралар якунида томонлар қўшма лойиҳаларни амалга оширишни жадаллаштириш бўйича ишларни фаоллаштиришга доир ниятини билдирдилар.

Состоялись переговоры с министром энергетики и промышленности ОАЭ
В рамках визита правительственной делегации Республики Узбекистан в Объединенные Арабские Эмираты состоялись переговоры с министром энергетики и промышленности ОАЭ Сухайлем аль-Мазруи.
В ходе переговоров был обсужден ход сотрудничества по ряду реализуемых проектов в нефтегазовой, энергетической, химической и нефтехимической отраслях.
Данные сектора, по словам эмиратских партнёров, при своей капиталоемкости оказывают существенное влияние на развитие национальной экономики в долгосрочной перспективе, ввиду чего межстрановой диалог и совместные усилия по данному вектору должны принести ощутимые результаты.
В данном контексте Сухайль аль-Мазруи отметил достигнутый прогресс и положительную динамику продвижения в узбекско-эмиратских переговорах: по ряду инициатив стороны уже пришли к договоренностям и приступили к процессам согласования технических и юридических деталей.
По итогам переговоров были озвучены взаимные намерения сторон активизировать работу в целях ускорения реализации совместных проектов.