Тошкентда Марказий Осиё энергетика инвестицион форуми ("МОЭИФ-2019") ўз ишини якунлади
Тошкентда 20-21 сентябрь кунлари ўтказилган Марказий Осиё энергетика инвестицион форуми ("МОЭИФ-2019") якунланди.
У Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати томонидан Осиё тараққиёт банки ҳамда ҳамкорлик орқали ривожланишга кўмаклашиш мақсадида бирлашган 11 та мамлакат ва шериклар билан биргаликда МОЭИФ мақоми остида ташкил қилинди.
Форумнинг иккинчи куни, 21 сентябрда 2-сессияси мавзуси “Қандай қилиб Марказий Осиёда энергетик ўтишни (муқобил энергия манбаларига ўтишни) даромадли бизнесга айлантириш мумкин?” деб номланди. Ушбу мавзу бўйича ОТБнинг энергетик сектори бўйича гуруҳи, Германия Энергетика агентлиги маърузалари тингланди. Шунингдек, "Power China International Group Limited", «KB Global Investments», ACWA компаниялари раҳбарияти аъзолари, Вена шаҳри мэрининг собиқ ўринбосари иштирокида подиумли мунозара ўтказилди.
“Ўтиш даврида таваккалчиликлар ва даромадларн тенглаштириш” деб номланган учинчи сессияда эса АБТ ва газни экспорт қилувчи мамлакатлар форуми котибияти раҳбарияти аъзолари нутқлари тингланди.
Подиумли мунозаралар юристлар, банкирлар, халқаро молиявий ташкилотлари, суғурта компаниялари ва ҳукуматлар вакиллари иштирокида ўтказилди. Унда «Bayat Group», «Ghazanfar Group», «Самрук-Энерго», «Sapphire Group» компаниялари, Қозоғистон энергетика биржаси раҳбарияти аъзолари ўз фикр-мулоҳазаларини билдирди.
4- сессия «Келажакка марҳамат – энергетик секторда минтақавий стартаплар ва инновацион бизнес-моделлар” мавзуига бағишланди. Мавзу юзасидан «Power Ledger» ва «Next Kraftwerke GmbH» компаниялари раҳбарияти вакиллари сўзга чиқди.
Шунингдек, минтақавий стартапларнинг «TedTalk» форматидаги тақдимотлари, овоз бериш ва энг яхши стартаплар муаллифларини тақдирлаш маросими бўлиб ўтди.
“Биз қандай йўл тутамиз – Бизнес юритишнинг умумий минтақавий усуллари ва таомиллари” мавзуси 5-сессияда таҳлил этилди. Мавзу доирасида Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси вакиллари сўзга чиқди.
Сўнгра подиумли мунозарада турли Савдо палаталари вакиллари, тадбиркорлар иштирок этиб, Марказий Осиёда қандай қилиб муваффақиятли бизнесни йўлга қўйгани ҳақида сўзлаб берди. Улар орасида «General Electric» компаниясининг Марказий Осиё Озарбайжон минтақаси бўйича бош директори ҳамда “Америка савдо палатасининг” (AmCham) Қозоғистондаги ваколатхонаси ижрочи директори ҳам бор эди.
Форумнинг иккинчи кунига Ўзбекистон Ҳукумати вакили ва Осиё тараққиёт банкининг Марказий ва Ғарбий Осиё бўйича энергетика департаменти директори якун ясади.
Шуни қўшимча қилиш керакки, Марказий Осиё минтақавий иқтисодий ҳамкорлик (МОМИҲ) дастури 2001 йилда Осиё тараққиёт банки ташаббусига кўра ташкил қилинган.
МОМИҲ дастури ривожланиш бўйича бир қатор мамлакатлар ва шериклар ҳамкорлиги бўлиб, улар орқали ривожланишни илгари суриш мақсадида бирга иш олиб боради, жадал иқтисодий ривожланиш ва умумий фаровонликни оширишга хизмат қилади. Шерик мамлакатлар қаторига Озарбайжон, Афғонистон, Грузия, Қозоғистон, Қирғизистон, Монголия, Покистон, ХХР, Тожикистон, Туркманистон, Ўзбекистон ва Мўғулистон киради.

В Ташкенте завершил свою работу Центрально-азиатский энергетический инвестиционный форум («ЦАРЭС-2019»)
2019-09-23 | Экономика
В Ташкенте 20-21 сентября проходит Центрально-азиатский энергетический инвестиционный форум 2019.
Он организован Правительством Республики Узбекистан совместно с Азиатским банком развития под эгидой ЦАРЭС, партнерства из 11 стран и партнеров по развитию, работающих вместе для содействия развитию через сотрудничество.
Второй день форума, 21 сентября, открыла Сессия 2: «Как сделать энергетический переход (переход к альтернативным источникам энергии) прибыльным бизнесом в Центральной Азии?». В ней прозвучали выступления от Группы по энергетическому сектору АБР, Энергетического агентства Германии. Затем была проведена подиумная дискуссия с участием членов руководства компаний «Power China International Group Limited», «KB Global Investments», ACWA, а также бывшего заместителя мэра Вены.
На Сессии 3: «Уравновешивание рисков и доходов в переходном периоде» прозвучали презентации членов руководства АБР и Секретариата Форума стран-экспортеров газа. Проведение подиумной дискуссии состоялось с участием юристов, банкиров, представителей международных финансовых организаций, страховых компаний и правительств. Здесь в частности поделились своими мнениями члены руководства компаний «Bayat Group», «Ghazanfar Group», «Самрук-Энерго», «Sapphire Group», Казахстанской энергетической биржи.
Сессия 4 была посвящена теме: «Встречайте будущее – региональные стартапы и инновационные бизнес-модели в энергетическом секторе». По теме выступили представители руководства компаний «Power Ledger» и «Next Kraftwerke GmbH».
Затем состоялась презентации региональных стартапов в формате «TedTalk», голосование и церемония награждения авторов лучших стартапов.
На Сессии 5: «Вот как мы это делаем – Общие региональные методы и процедуры ведения бизнеса» прозвучало выступление от Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан.
Затем в подиумной дискуссии приняли участие представители различных Торговых палат, а также предприниматели, которые поделились своим опытом о том, как им удалось создать успешный бизнес в Центральной Азии. В их числе генеральный директор по региону Центральная Азия и Азербайджан компании «General Electric» и исполнительный директор Представительства «Американской торговой палаты» (AmCham) в Казахстане.
В завершение второго и заключительного дня форума итоги его работы подвели представитель Правительства Узбекистана и Директор Департамента энергетики Центральной и Западной Азии Азиатского банка развития.
Добавим, что Программа Центрально-азиатского регионального экономического сотрудничества (ЦАРЭС) создана по инициативе Азиатского банка развития в 2001 году.
Программа ЦАРЭС представляет собой партнерство ряда стран и партнеров по развитию, работающих вместе для продвижения развития через сотрудничество, ведущее к ускоренному экономическому росту и общему процветанию. В число стран-членов входят Азербайджан, Афганистан, Грузия, Казахстан, Кыргызстан, Монголия, Пакистан, КНР, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан и Монголия.