Боксчиларимиз ЖЧни 1-ўринда якунлади, Жалолов эса энг яхши бўлди
Россия Федерациясининг Екатеринбург шаҳри мезбонлик қилган бокс бўйича жаҳон чемпионатини ҳамюртларимиз юқори нотада якунлашди. Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги Матбуот хизмати бу ҳақида хабар берди.
Катталар ўртасидаги ХХ жаҳон чемпионати баҳслари саккизта вазн тоифасида ўтказилган бўлса, ушбу мусобақанинг ҳал қилувчи баҳсларига тўрт нафар боксчимиз етиб келгани ҳақида хабар бергандик.
Дастлаб -52 кг вазн тоифасида ўтказилган финал жангида Рио олимпиадаси чемпиони Шаҳобиддин Зоиров ҳиндистонлик Амитга қарши рингга кўтарилди. Уч раунд муросасиз кечган жангда ҳакамлар бир овоздан 5:0 ҳисобида Шаҳобиддин Зоировга ғалабани беришди ва мамлакатимиз чарм қўлқоп усталари дастлабки олтин медалга сазовор бўлишди.
-57 кг вазн тоифасидаги финал жангида ҳам омад ўзбекистонлик боксчига кулиб боқди. Ушбу вазн тоифасида ватанимиз шарафини ҳимоя қилишга бел боғлаган Миразизбек Мирзаҳалилов ҳал қилувчи баҳсда кубалик Лазаро Альварес Эстрадага қарши рингга кўтарилди. Муросасиз кечаётган жанг иккинчи раунддаёқ тўхтатилди, сабаби бу пайтга келиб кубалик боксчининг қоши ёрилиб кетганди. Натижада ҳакамлар томонидан ўша вақтгача бўлган очколар ҳисобланди ва унда Мирзаҳалиловнинг қўли баланд келди.
Афсуски улар бошлаб берган ғолибона одимни умидли боксчиларимиздан яна бири Дилшодбек Рўзметов муносиб давом эттира олмади. У финалда қозоғистонлик тажрибали чарм қўлқоп устаси Бекзад Нурдаулетовга қарши рингга кўтарилди ва уч раунд давом этган жангда номдор рақибига имкониятни бой берди. Шундай бўлса-да 20 ёшида ўзи учун дебют бўлган жаҳон чемпионатида кумуш медалга сазовор бўлиш – Дилшодбек Рўзметов учун ажойиб натижа ва уни олдинда порлоқ келажак кутиб турганига ишонгимиз келади.
Энг оғир, +91 кг вазн тоифасида рингга кўтарилган тажрибали боксчимиз Баҳодир Жалолов қозоғистонлик Қамшибек Конкабаевни ишончли тарзда мағлуб этди ва жамоамизга учинчи олтин медални тақдим этди. Бу билан Ўзбекистон терма жамоаси мазкур мусобақани норасмий умумжамоа ҳисобида 1-ўрин билан якунлади. Барча масала Жалоловнинг финал жангида ҳал бўлди. Чунки бунгача мезбон Россия терма жамоаси учта олтин медаль билан мусобақа пешқадамлигини қўлга олганди. Баҳодирнинг ажойиб ғалабаси вакилларимизни умумжамоа ҳисобида 1-ўринга олиб чиқди. Чунки терма жамоамизда учта олтин медалдан ташқари Дилшодбек Рўзметовнинг кумуш медали ҳам бор эди.
Дарвоқе, мусобақада ўзининг ажойиб жанглари билан мухлислар меҳрини қозонган Баҳодир Жалолов бир овоздан ХХ жаҳон чемпионатининг энг яхши боксчиси, деб топилди.
Яна бир гап, ўзбекистонлик боксчиларнинг жаҳон чемпионатларида қўлга киритган олтин медаллари сони 9та етди. Бу борада биздан яхшироқ кўрсаткични фақат Куба, Россия (СССР), АҚШ ҳамда Қозоғистон терма жамоалари қайд этиб туришибди.

Большие достижения боксеров на чемпионате мира
Как сообщает Пресс-служба Министерства физической культуры и спорта, нынешний, ХХ, чемпионат мира среди взрослых проводился в восьми весовых категориях, в четырех из них наши дошли до финала. Это более, чем достойный результат.
В легком весе - до 52 килограммов судьбу золотой медали решили победитель Олимпийских игр в Рио-де-Жанейро Шахобиддин Зоиров и индийский боксер Амит. По итогам полных трех раундов судьи безоговорочно обьъявили победителем нашего спортсмена, счет 5:0. И Шахобиддин Зоиров принес нам первое золото.
В следующей группе спортсменов, чей вес не превышал 57 килограммов, на высшую ступень пьедестала снова поднялся представитель Узбекистана. Миразизбек Мирзахалилов в финальном поединке не оставил шансов сильному кубинцу Лазаро Альваресу Эстраде. Во время второго раунда рефери на ринге остановил бой в связи с травмой соперника Миразиза. Стало ясно, что Эстрада не сможет продолжить борьбу. К этому времени по набранным очкам М. Мирзахалилов был впереди, и поэтому судья справедливо поднял руку нашего боксера. Вот и вторая золотая медаль.
Увы, третьему нашему финалисту, молодому Дилшодбеку Рузметову не удалось поддержать начатую традицию по завоеванию медалей. В трех финальных раундах он проиграл опытному Бекзаду Нурдаулетову из Казахстана. Но и стать в 20 лет серебряным призером чемпионата мира среди взрослых, согласитесь, большой успех. Надеемся, что у Дилшодбека Рузметова впереди ещё много побед.
В супертяжелом весе среди любителей (категория свыше 91 килограмма) опытный наш боксер Баходир Джалолов одержал уверенную победу над соперником из Казахстана Камшибеком Конкабаевым. И он подарил нашей команде третье золото. В заочном противостоянии со сборной хозяев все решилось именно в последний миг. Не закончив встречу в свою пользу, Джалолов оставил бы команду на второй строчке, ведь   до этого команда России уже имела трех чемпионов мира и лидировала по этому показателю. Прекрасная победа Баходира вывела наших вперед, потому что было ещё и серебро Дилшодбека Рузметова.
А ещё важно то, что и специалистам, и зрителям запомнился Баходир Джалолов, который единогласно признан самым лучшим боксером ХХ чемпионата мира.