Инновацион ривожланиш вазирлигида янги турдаги, юқори самарадор қурилиш материаллари кўргазмаси ташкил этилди
2019-09-20 | Инновация
Жорий йилнинг 19 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлиги ва “Ўзсаноатқурилишматериаллари” уюшмаси қошидаги Қурилиш материаллари саноати илмий-техникавий кенгаши ҳамкорликда республикамиздаги қурилиш материаллари соҳасида мавжуд илмий ва инновацион, янги турдаги, юқори самарадор қурилиш материаллари, ишланмалар ва технологиялар кўргазмаси ташкил этилди .
Кўргазмада Қурилиш материаллари соҳасида илмий тадқиқотларни ривожлантириш ва уларнинг самарадорлигини ошириш бўйича чора-тадбирлар дастурида белгиланган илмий-тадқиқот ишлари бўйича умумий қиймати 7,6 млрд. сўмлик 10 та йўналишдаги инновацион лойиҳалар танловида иштирок этаётган олимларнинг ишланмалари намойиш қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Қурилиш материаллари саноатини жадал ривожлантиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорининг бажарилишини таъминлаш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси Қурилиш вазирлиги, “Ўзстандарт” агентлиги, “Ўзсаноатқурилишматериаллари” уюшмаси томонидан Қурилиш материаллари саноати илмий-техникавий кенгаши тузилган. Илмий-техник кенгаш – қурилиш материаллари саноати йўналиши бўйича уюшманинг илмий-техник сиёсатини ишлаб чиқиш ва амалга оширишга кўмаклашадиган, давлат илмий-техник дастурлари доирасида бажариладиган илмий-техник лойиҳаларни баҳолаш, экспертиза қилиш ва мониторингдан ўтказиш билан боғлиқ ишларни амалга оширади. Шунингдек, қурилиш материаллари саноатига инновацияларни жорий қилиш бўйича илғор хорижий тажрибалар ва технологик жараёнларни ҳар томонлама ўрганиб, юқори тижорат салоҳиятига эга ва рўёбга чиқаришга тайёр бўлган истиқболли стартап-лойиҳаларни танлайди ҳамда ҳар томонлама қўллаб- қувватлайди.
Айни пайтда Давлат илмий-техника дастурлари доирасида қурилиш йўналиши бўйича соҳа корхоналари буюртмаси бўйича 7 650,0 млн сўмлик 30 та амалий тадқиқотлар лойиҳалари бажарилмоқда.

В Министерстве инновационного развития состоялась выставка новых видов высокоэффективных строительных материалов
2019-09-20 | Инновация
19 сентября текущего года Министерством инновационного развития Республики Узбекистан совместно с Научно-техническим советом промышленности строительных материалов при Ассоциации «Узпромстройматериалы» организована выставка научных и инновационных высокоэффективных строительных материалов (разработок и технологий) в сфере строительных материалов республики.
На выставке продемонстрированы разработки ученых, принимающих участие в конкурсе инновационных проектов по 10 направлениям на общую сумму 7,6 млрд. сумов. Напомним, конкурс был объявлен в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан “О дополнительных мерах по ускоренному развитию промышленности строительных материалов”.
Информация о конкурсе была опубликована на официальном сайте министерства www.mininnovation.uz, а также в ряде местных СМИ. В рамках конкурса будут сформированы проекты по 10 направлениям для заполнения внутреннего рынка импортозамещающими и конкурентоспособными строительными материалами.
В соответствии с вышеуказанным постановлением Министерством инновационного развития, Министерством строительства, Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан, Агентством "Узстандарт" и Ассоциацией “Узпромстройматериалы” создан Научно-технический совет промышленности строительных материалов. Он ответственен за разработку предложений по совершенствованию строительных норм и правил с учетом современных инновационных разработок, обеспечение оперативного внедрения и применение на практике новых видов энергоэффективных и экологически безопасных строительных материалов.
НТС также рассматривает, проводит экспертизу научно-технических, опытно-конструкторских, инновационных и стартап-проектов, направленных на производство новых видов строительных материалов с высокой добавленной стоимостью. Научно-технический совет также осуществляет выбор и всестороннюю поддержку перспективных стартап-проектов, имеющих высокий коммерческий потенциал и готовых к реализации.
В настоящее время в рамках государственных научно-технических программ по заказу отраслевых предприятий реализуется 30 проектов прикладных исследований на 7 650,0 млн.