Адлия вазири АҚШнинг халқаро эътиқод эркинлиги буйича комиссияси делегацияси билан учрашди
Жорий йилнинг 17 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлигида вазир Р. Давлетов АҚШнинг халқаро эътиқод эркинлиги бўйича комиссияси махсус вакили Н.Мэнза, тадқиқотлар ва сиёсат бўлими директори Э.Кэссиди, тадқиқотчи К.Баккенлар таркибидаги делегация билан учрашди.
АҚШ делегациясига Ўзбекистонда Ҳаракатлар стратегияси доирасида жамият ва давлатнинг барча соҳалари, жумладан дин соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар хусусида маълумот берилди. Хусусан, мулоқотда эътиқод эркинлиги, конфессиялараро бағрикенглик ва ҳамжиҳатликни таъминлаш, бу борадаги қонунчиликни такомиллаштиришга эътибор қаратилди.
Томонлар, шунингдек, Ўзбекистон ва Америка Қўшма Штатлари ўртасида эътиқод эркинлиги ва конфессиялараро бағрикенгликни мустаҳкамлаш соҳасидаги ўзаро ҳамкорликни кенгайтириш масалаларини ҳам муҳокама қилишди.

Министр юстиции встретился с делегацией Комиссии США по международной свободе вероисповедания
17 сентября текущего года в Министерстве юстиции Республики Узбекистан состоялась встреча министра юстиции Р. Давлетова с делегацией Комиссии США по международной свободе вероисповедания в составе специального уполномоченного комиссии Н. Мэнза, директора отдела исследований и политики Э. Кэссиди, исследователя К. Баккена.
Делегацию США проинформировали о реформах в Узбекистане, осуществляемых во всех областях жизни общества и государства в рамках Стратегии действий, включая религиозную сферу. В частности, акцент сделан на мерах по обеспечению свободы вероисповедания, межконфессиональной толерантности и согласия, совершенствованию законодательства в этом направлении.
Стороны также обсудили вопросы расширения взаимодействия между Республикой Узбекистан и Соединенными Штатами Америки в сфере укрепления свободы вероисповедания и межконфессиональной толерантности.