Ўзбекистон мудофаа вазири “Марказ – 2019” ҳарбий машғулотини кузатиш учун Оренбургга етиб келди
19 сентябрь куни Ўзбекистон мудофаа вазири генерал-майор Баҳодир Қурбонов “Марказ – 2019” стратегик қўмондонлик-штаб ўқувларини кузатиш учун Россия Федерациясининг Оренбург шаҳрига етиб келди.
Ўзбекистон мудофаа вазирлиги ҳарбий самолёти Оренбург шаҳридаги ҳарбий аэродромга кеча кечқурун қўнди. Меҳмонни Россия Федерацияси Марказий ҳарбий округи қўшинлари қўмондонлиги кутиб олди.
Бу йилги “Марказ – 2019” стратегик қўмондонлик-штаб ўқувларида Ўзбекистон ҳарбий контингенти ҳам иштирок этмоқда. Ушбу машғулотда Марказий Осиё минтақасида халқаро терроризмга қарши курашиш вазифаларини ҳамкорликда бажариш бўйича комплекс машқлар амалга оширилади. Унда вакилларимиз Тожикистон ҳарбийлари билан биргаликда шартли равишда ўз миллий ҳудудларида ҳаракат қилади.
Эслатиб ўтамиз, ҳарбий машғулотларнинг асосий қисми бугун, 20 сентябрь куни Оренбург вилоятидаги “Донгуз” полигонида ўтказилади.

Министр обороны Узбекистана прибыл в Оренбург для наблюдения военных учений «Центр – 2019»
19 сентября министр обороны Узбекистана генерал-майор Баходир Курбанов прибыл в город Оренбург (Россия) для наблюдения за масштабными стратегическими командно-штабными учениями “Центр – 2019”.
Военный самолет Минобороны Узбекистана вчера вечером приземлился на базу военного аэродрома, расположенный в городе Оренбург. Гостей встретили командование войсками Центрального военного округа России.
Напомним, что в этом году на учении “Центр – 2019” принимает участие воинский контингент Узбекистана. На них, совместно будут проведены условные комплексные мероприятия по борьбе с международным терроризмом в Центрально-Азиатском регионе. Военнослужащие Узбекистана совместно с воинским контингентом Таджикистана условно будут выполнять действовия на национальных территориях своих государств.