Британиялик мутахассислар Ўзбекистонда халқ таълими тизимини такомиллаштириш бўйича тавсиялар ишлаб чиқади
2019-09-20 | Таълим
Cambridge Assessment International Education компаниясининг етакчи мутахассислари Стив Кинг ва Доминик Слейд Британия Кенгаши лойиҳаси доирасида халқ таълими тизимини таҳлил қилди. Олинган маълумотларга асосланиб, мактабда таълимни янада такомиллаштириш бўйича тавсиялар ишлаб чиқилади.
Cambridge Assessment International Education вакиллари Стив Кинг ва Доминик Слейд юртимизга ташрифи давомида халқ таълими соҳасида фаолият юритувчи турли ташкилотлар билан учрашувлар ўтказди. Мутахассислар учрашув доирасида қатор мактаб директор ва ўқитувчилари, шунингдек, ўқувчи ҳамда уларнинг ота-оналари билан суҳбатлашди.
Хусусан, мазкур учрашувлар давомида британиялик мутахассислар халқ таълими тизимини ўрганишди. Натижаларга кўра, британиялик маслаҳатчилар томонидан халқ таълими тизимининг кучли ва заиф томонлари аниқланиб, дастлабки тавсиялар ишлаб чиқилди. Мазкур тавсиялар Халқ таълими вазирлиги раҳбариятига тақдим этилди.
Экспертларнинг таъкидлашича, Ўзбекистонда ўқитувчилар мавқеи тобора ўсиб бормоқда. Ўқувчилар ва уларнинг ота-оналари муаллимларни қадрлайди. Аҳамиятли жиҳати, мутахассислар томонидан ўқув дастури юқори баҳоланди.
Шу билан бирга, баъзи камчиликлар ҳам қайд этилди. Мутахассислар 10- ва 11-синф ўқувчиларига кириш имтиҳонларига тайёргарлик кўриш учун фанларни танлаш имконияти бериш кераклигини тавсия қилди. Миллий ўқув дастурини ишлаб чиқиш, компетенцияли ёндашув асосида ўқитишни енгиллаштириш учун дарсликларни қайта кўриб чиқиш таклифи берилди. Шунингдек, педагогик университетларга юқори билимга эга абитуриентларни жалб қилиш зарурлиги қайд этилди.
Британиялик мутахассислар мактаблар фаолиятини баҳоловчи ихтисослаштирилган ташкилот тузишни ва ўқитувчиларни сертификатлаш тизимини қайта кўриб чиқишни таклиф қилди. Шунингдек, экспертлар халқ таълими тизимида аниқланган муаммолар дунёнинг бошқа мамлакатларига ҳам хос эканлигини таъкидлади.
Халқ таълими вазирлиги раҳбарияти мутахассисларга тизим бўйича якуний ҳисоботни тайёрлашда яна нималарга эътибор қаратиш кераклиги борасида ўз тавсияларини берди.
Таъкидлаш жоизки, Cambridge Assessment International Education мутахассислари Стив Кинг и Доминик Слейд олинган маълумотларга асосланган ҳолда якуний ҳисобот тайёрлайди. Мазкур ҳисоботда халқ таълими тизимидаги кучли томонлар ва мавжуд муаммолар, шунингдек, тизимни такомиллаштириш бўйича тавсиялар кўрсатилади.
Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги британиялик мутахассисларнинг якуний ҳисоботини муҳокама учун нашр этишни режалаштирмоқда. Шундан сўнг, ушбу тавсиялар мамлакатимизда қўлланилиши мумкин.
Алоҳида таъкидлаш жоиз, британиялик мутахассислар ташрифи Буюк Британия Кенгаши томонидан Future English («Келажак учун инглиз тили») мактабларда инглиз тили ўқитишни такомиллаштириш лойиҳаси доирасида ташкил этилди.
Эслатиб ўтамиз, 2019 йилнинг 15 август куни Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазири Шерзод Шерматов ва Британия Кенгашининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси директори Рейчел Айленд инглиз тили ўқитилишини ислоҳ қилишга қаратилган ҳаракатлар режаси тўғрисидаги келишув хатини имзолади.
Future English лойиҳаси Британия Кенгашининг таълим тизимида инглиз тилини ўрганиш ва ўқитишда сифатни таъминлашга қаратилган глобал стратегик режасини қўллаб-қувватлашга қаратилган бўлиб, келгусидаги инновацияларни татбиқ этишга ҳамда ривожлантиришга туртки бўладиган тадқиқот ўтказишни кўзда тутади.
Лойиҳанинг асосий мақсади - меҳнат бозорига кириб бораётган ёки олий таълим олишга интилаётган мактаб битирувчиларининг инглиз тили даражаси бўйича кўтарилаётган ва қайта-қайта таъкидланаётган муаммоларни тадқиқ этиш ҳамда инглиз тилини ўқитишдаги миллий сиёсат ва муҳим стратегияларни яратишда қўл ееладиган, халқаро маълумотлар стандартлари билан таққосланиши мумкин бўлган ишончли маълумотлар танқислигини бартараф этишга қаратилган.
Мазкур лойиҳа мавжуд муаммоларни аниқ ва ишончли далиллар тўплаган ҳолда сифатли тадқиқот ўтказиш ҳамда натижалардан келиб чиқиб, ўқитувчиларнинг касбий ривожланиши ва малака оширишига кўмаклашиш орқали ҳал этишни кўзда тутган.  Future English лойиҳа йўналиши инглиз тилини ўқитиш сиёсатини янада самаралироқ ривожлантиришда фойдали бўлувчи маълумот ҳамда натижаларни глобал ва минтақавий даражада таққослаш имконини беради. Вақт ўтиши билан маълумотларнинг янгиланиб бориши энг сўнгги тенденцияларни аниқлаш имконини беради ҳамда миллий тараққиётда инглиз тилининг роли ва таъсирини яхшироқ тушунишга ёрдам беради.
Лойиҳанинг инглиз тилини ўқитишдаги эҳтиёжларни ўрганиш билан боғлиқ тадқиқот қисми ўқитувчиларнинг малакасини мақсадли ошириш миллий тизимини самарали ташкил этиш билан боғлиқ ислоҳотларда, айниқса, фойдали бўлиши кутилмоқда. Бу эса, ўз навбатида ўқитувчиларнинг тил ўргатиш маҳорати ва касбий малакаларини такомиллаштиришга ва унинг натижасида олий таълимга ҳамда меҳнат бозорига кириб бораётган битирувчиларнинг муҳим кўникмаларни эгаллашларига, халқаро мобиллик жараёнида фаол бўлишларига эришиш имконини беради.

Британские эксперты разработают рекомендации по совершенствованию школьного образования в Узбекистане
2019-09-20 | Образование
Ведущие эксперты из Cambridge Assessment International Education Стив Кинг и Доминик Слейд в рамках проекта Британского Совета провели анализ системы народного образования и на базе полученных данных подготовят отчет с рекомендациями по дальнейшему совершенствованию школьного образования.
Представители Cambridge Assessment International Education Стив Кинг и Доминик Слейд посетили Узбекистан на прошлой неделе и провели ряд встреч с различными организациями, которые функционируют в сфере народного образования. Они пообщались с директорами и учителями ряда школ, учениками и родителями.
В ходе этих встреч британские эксперты изучили систему народного образования. По итогам этих встреч консультанты из Великобритании определили сильные и слабые стороны системы народного образования, а также разработали предварительные рекомендации.
По итогам визита Стив Кинг и Доминик Слейд представили предварительные результаты своей работы руководству Министерства народного образования.
В ходе презентации эксперты отметили, что статус учителей в обществе растет. Ученики и их родители высоко ценят преподавателей. Также эксперты высоко оценили учебную программу.
При этом отмечено некоторые недостатки. Например, эксперты порекомендовали в 10 и 11-х классах предоставить ученикам возможность выбора предметов, чтобы они могли подготовиться к вступительным экзаменам.
Предложено разработать национальную учебную программу и пересмотреть учебники, чтобы способствовать преподаванию и обучению на основе подхода компетентности. Также отмечено, что необходимо привлекать абитуриентов высокого калибра в педагогический вузы.
Британские эксперты предложили создать специализированный орган по оценке деятельности школ, а также пересмотреть систему оценки и сертификации педагогов. При этом они отметили, что проблемы, выявленные в системе народного образования, характерны и для других стран мира.
В ходе встречи руководство Министерства народного образования дало свои рекомендации экспертам на какие еще вопросы они должны акцентировать внимания при подготовке итогового отчета по системе народного образования Узбекистана.
Отметим, что эксперты из Cambridge Assessment International Education Стив Кинг и Доминик Слейд на базе полученных данных подготовят итоговые отчет, где они укажут сильные стороны школьного образования и существующие проблемы, а также рекомендации по совершенствованию системы народного образования.
Министерство народного образования Узбекистана планирует опубликовать итоговый отчет британских экспертов для обсуждения. После этого данные рекомендации могут быть имплементированы в Узбекистане.
Отметим, что визит британских экспертов был организован представительством Британского Совета в Узбекистане в рамках проекта по реформированию изучения английского языка в школах Future English («Английский для будущего»).
15 августа 2019 года Министр народного образования Республики Узбекистан Шерзод Шерматов и Директор представительства Британского Совета в Узбекистане Рейчел Айленд подписали письмо-соглашение о плане действий по проекту, направленному на дальнейшее улучшение преподавания английского языка.
Проект Future English поддерживает глобальную стратегию Британского Совета по улучшению качества преподавания и изучения английского языка в системе образования и проведению исследований для развития дальнейших инновации в данной сфере.
Общая цель программы – найти наиболее эффективные пути повышения уровня владения английским языком у выпускников школ, которые вступают на рынок труда или поступают в высшие учебные заведения. Еще одним важным аспектом является отсутствие надежных, сопоставимых с международными стандартами данных об уровне владения английским языком в стране, необходимых для формирования национальной политики и стратегии преподавания английского языка.
Проект Future English призван содействовать в решении этих задач за счет проведения качественных исследований для получения надежных и точных данных, необходимых для определения решений, которые будут способствовать профессиональному развитию преподавателей английского языка с тем, чтобы они могли соответствовать ожиданиям своих учеников.
English Impact, который будет определен в рамках проекта, обеспечит возможность сравнения показателей на глобальном и региональном уровнях с тем, чтобы на основе этой информации более эффективно развивать стратегию в отношении изучения английского языка. С течением времени, регулярно проводимый сбор данных позволит определить тенденции и понять роль изучения английского языка в национальном развитии.
Направление анализа потребностей преподавателей в рамках программы исследований поможет определить меры, направленные на улучшение и развитие эффективных систем непрерывного повышения квалификации. Главная цель – улучшение навыков и методик преподавания в аудитории, что приведет к улучшению результатов обучения и позволит эффективней готовить студентов к учебе в вузах, сделать их более мобильными на международном уровне и улучшить их перспективы на рынке труда.