2019 йил 19 сентябрь куни парламент қуйи палатасида Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери Нурдинжон Исмоиловнинг БМТ Инсон ҳуқуқлари Кенгашининг судьялар ва адвокатлар мустақиллигига оид масалалар бўйича махсус маърузачиси Диего Гарсия-Саян билан учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашув аввалида меҳмонга Ўзбекистонда турли соҳаларда амалга оширилаётган ислоҳотлар ҳақида атрофлича маълумот берилди. Хусусан, давлат ва жамият қурилиши тизимини такомиллаштириш соҳасидаги янгиликлар, қонун устуворлигини таъминлаш ва суд-ҳуқуқ тизимини янада ислоҳ қилиш борасида амалга оширилаётган ишлар хусусида сўзлаб берилди. Иқтисодиётни ривожлантириш ва эркинлаштириш, хавфсизликни таъминлаш, миллатлараро тотувлик, диний бағрикенглик муҳитини таъминлаш, шунингдек, ўзаро манфаатли ва амалий руҳдаги, оқилона ташқи сиёсатни амалга ошириш жараёнлари тўғрисида ҳам алоҳида тўхталиб ўтилди.
Шу билан бирга, мамлакатимизда инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини ҳимоя қилиш, қонун устуворлиги таъминланаётгани, кучли ижтимоий сиёсат юритилаётгани, бу жараёнда парламентнинг роли тобора ошиб бораётгани қайд этилди. Бунда ислоҳотлар жараёнини ҳуқуқий жиҳатдан таъминлашга, Ҳаракатлар стратегияси асосида унинг қонунчилик базасини мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Конституциясига мувофиқ, халқ давлат ҳокимиятининг бирдан-бир манбаидир ва Ўзбекистон Республикаси фуқаролари томонидан ташаббус қилиб киритилган ҳар қандай ижтимоий аҳамиятга молик масалалар қўллаб-қувватланиши лозим. Шу муносабат билан республикада фуқаролар мурожаатларини кўриб чиқиш ташаббуси механизми муваффақиятли тарзда фаолият кўрсатмоқда, фуқароларни қўллаб-қувватлашни шакллантириш натижаларига кўра, ушбу мурожаатлар мамлакат парламенти томонидан мажбурий тартибда кўриб чиқилмоқда.
Шу билан бирга, ҳозирги вақтда Ўзбекистон Республикаси Президентининг «Ўзбекистон Республикаси ҳамда БМТ ва унинг тузилмалари, халқаро молия институтлари ва бошқа ташқи сиёсий шериклар билан ҳамкорлигини мустаҳкамлаш ва ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги Қарорига мувофиқ жазони ижро этиш муассасаларида жазони ўтаётган, қамоққа олинган ва ушлаб турилган, шунингдек, маъмурий қамоққа олинган шахсларнинг ҳуқуқ ва эркинликларига риоя қилиш устидан парламент назоратини амалга оширишга қаратилган миллий превентив механизмни яратиш масаласи кўриб чиқилмоқда.
Музокаралар чоғида Ўзбекистонда амалга оширилаётган ўзгаришу янгиланишлар, мамлакат томонидан олиб борилаётган ўзаро манфаатли ва амалий руҳдаги, оқилона ташқи сиёсат халқаро ҳамжамият томонидан қўллаб-қувватланаётгани алоҳида таъкидлаб ўтилди. Ўзбекистоннинг БМТ ва унинг тузилмалари билан жадал тарзда ривожланиб бораётган ҳамкорлиги, шу жумладан, парламентаризм соҳасидаги ҳамкорлиги парламентлараро мулоқотни чуқурлаштиришда томонларнинг ўзаро манфаатларига, амалий ҳамкорликни ривожлантиришга ҳамда турли соҳаларда тажриба алмашишга асослангани қайд этилди.

Встреча с спецдокладчиком ООН
19 сентября 2019 года в нижней палате парламента состоялась встреча Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Нурдинжона Исмоилова со Специальным докладчиком Совета ООН по правам человека по вопросу о независимости судей и адвокатов Диего Гарсия-Саян.
В ходе встречи, прежде всего гостю предоставлена информация об осуществляемых реформах в Узбекистане. В частности, подробно подчеркнут реализуемая работа приоритетных направлениях в сфере совершенствования системы государственного и общественного строительства, обеспечения верховенства закона и дальнейшего реформирования судебно-правовой системы. Также подчеркнут ход развития и либерализации экономики, обеспечения безопасности, межнационального согласия и религиозной толерантности, а также осуществления взвешенной, взаимовыгодной и конструктивной внешней политики.
Наряду с тем, отмечено, что в стране обеспечивается приоритет прав и основных свобод человека, верховенства закона и сильной социальной политики, усиливается роль парламента, расширяются права и возможности гражданского общества. При этом особое внимание уделяется правовому обеспечению процесса реформ, укреплению его законодательной базы на основе Стратегии действий.
Подчеркивалось, что согласно идеям Конституции страны, народ является единственным источником власти в республике и любые социально значимые вопросы инициированные гражданами Республики Узбекистан должны быть поддержаны. В связи с этим, в республике успешно функционирует механизм инициирования петиций граждан, по результатам формирования гражданской поддержки данные петиции в обязательном порядке рассматривается парламентом страны.
Вместе с тем, констатировалось, что в нынешнее время в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему укреплению и развитию сотрудничества Республики Узбекистан с ООН и ее структурами, международными финансовыми институтами и другими внешнеполитическими партнерами» рассматривается вопрос создания национально превентивного механизма, направленного на осуществление парламентского контроля за соблюдением прав и свобод лиц, отбывающих наказание в учреждениях по исполнению наказания, задержанных и содержащихся под стражей, а также подвергнутых административному аресту.
В ходе переговоров особо отмечалось, что преобразования, осуществляемые в Узбекистане, проводимая страной взвешенная, взаимовыгодная и конструктивная внешняя политика поддерживаются международным сообществом. Активно развивающееся сотрудничество Узбекистана с ООН и ее структурами, в том числе и в области парламентаризма основано на взаимной заинтересованности сторон в углублении диалога, развитии практического взаимодействия и обмена опытом в различных сферах.