Экспорт салоҳиятини ривожлантириш бўйича Республика комиссияси Бухоро вилоятига ташриф буюрди
Жорий йилнинг 18 сентябрь куни Инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков бошчилигидаги Экспорт салоҳиятини ривожлантириш бўйича Республика комиссияси Бухоро вилоятининг туман ва шаҳарларига ташриф уюштирган ҳолда, ҳудуддаги экспортчи-тадбиркорлар фаолиятини ўрганди.
Тадбиркорлар билан бевосита мулоқот давомида корхоналарнинг долзарб масалалари аниқланди, ишлаб чиқариш қуватлари ва экспорт салоҳиятини ошириш истиқболлари кўриб чиқилди, идоралараро ҳамкорликда масалалар ечими ва қўллаб-қувватлаш механизмлари ишлаб чиқилди.
Амалга оширилган ишлар якунида Вобкент таманида Бухоро вилоятининг раҳбарияти иштирокида экспортерлар, уларга бириктирилган вазирликнинг марказий аппарати ходимлари ҳамда инвестициялар ва ташқи савдо соҳаси учун масъул бўлган шаҳар ва туман раҳбарлари иштирокида учрашув ўтказилиб, масъул ходимлар томонидан белгиланган кўрсаткичларнинг бажарилиши прогнози ва бу борада кўрилаётган чоралар ҳақида батафсил ахборот берилди.
Учрашувда инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш масалалари ва экспорти-корхоналарнинг муаммолари манзилли кўриб чиқилди. Комиссия раҳбари томонидан кўтарилган масалаларнинг ечими ҳамда тадбиркорлар, инвесторлар ва экспортчилар билан ишларни амалга ошириш юзасидан тегишли топшириқлар берилди.

Республиканская комиссия по развитию экспортного потенциала посетила Бухарскую область
18 сентября текущего года Республиканская комиссия по развитию экспортного потенциала под руководством министра инвестиций и внешней торговли С.Умурзакова изучила деятельность предпринимателей-экспортеров Бухарской области с выездом в районы и города региона.
В ходе непосредственного диалога с предпринимателями были выявлены текущие вопросы предприятий, рассмотрены перспективы увеличения производственных и экспортных мощностей и в тесной межведомственной кооперации выработаны пути решения и механизмы поддержки.
По итогам работы комиссии в Вобкентском районе Бухарской области была проведена встреча с экспортерами при участии закрепленных за ними сотрудников центрального аппарата Министерства и руководителей районов и городов региона, ответственных за сферу инвестиционной и внешнеторговой деятельности, в ходе которого ответственные сотрудники представили подробную информацию о прогнозе исполнения намеченных показателей и предпринимаемых в этой связи мерах.
По итогам встречи руководством комиссии были даны адресные поручения по дальнейшей работе с предпринимателями, инвесторами и экспортерами.