Корея Республикаси Миллий мудофаа университети ўқитувчилари Ўзбекистон Қуролли Кучлари академиясига ташриф буюрди
2019-09-19 | Таълим
Корея Республикаси Миллий мудофаа университети делегацияси Ўзбекистон Қуролли Кучлари академиясига ташриф буюрди. Делегацияга университет декани профессор Квон Тэ-Вук бошчилик қилди.
Қуролли Кучлар академияси бошлиғининг ўринбосари полковник Руфтулло Неъматов учрашув давомида мамлакатларимиз узоқ вақт давомида синалган стратегик ҳамкор эканлигини таъкидлаб ўтди. Икки мамлакат раҳбарларининг юқори даражадаги тизимли алоқалари Ўзбекистон – Корея Республикаси ўртасидаги ҳарбий муносабатларни янги даражага олиб чиқди.
Мазкур йўналишда Қуролли Кучлар академияси ва Корея Республикаси Миллий мудофаа университети ўртасида имзоланган меморандум алоҳида аҳамият касб этди. Ўзбекистон Мудофаа вазирлигининг 20 нафардан ортиқ офицерлари турли йўналишларда тажриба алмашиш мақсадида Корея Республикаси Қуролли Кучларининг ҳарбий таълим муассасаларида тайёргарлик ўтаб қайтди.
Тадбир якунида Корея Республикаси Миллий мудофаа университети ўқитувчилари академияда яратилган шароитлар, унинг инфратузилмаси билан яқинда танишиб, ўқув хоналарида курсантлар билан суҳбатлашдилар.
Эслатиб ўтамиз, жорий йилнинг 4-6 сентябрь кунлари Ўзбекистон мудофаа вазирининг тарбиявий ва мафкуравий ишлар бўйича ўринбосари генерал-майор Азизбек Икрамов бошчилигидаги Мудофаа вазирлиги ҳарбий делегацияси хавфсизлик ва мудофаа масалалари бўйича Корея Республикасида ўтказилган “Сеул мулоқоти – 2019” форумида иштирок этган эди. Тадбирлар давомида генерал-майор Азизбек Икрамов Корея Республикаси Миллий мудофаа вазири ўринбосари Пак Чже Мин билан икки томонлама учрашув ўтказган.

Преподаватели Республики Кореи посетили Академию Вооруженных Сил
Академию Вооруженных Сил Республики Узбекистан посетили преподаватели и слушатели Университета национальной обороны Республики Корея во главе с деканом университета профессором Квон Тэ-Вуком.
В ходе круглого стола заместитель начальника АВС РУ полковник Руфтилло Неъматов отметил, что наши страны – проверенные временем стратегические партнеры. Систематические контакты на высшем уровне между руководителями наших государств подняли двусторонние отношения в военной сфере на качественно новый уровень. Важным шагом в этом направлении послужило подписание Меморандума о сотрудничестве между Академией Вооруженных Сил Республики Узбекистан и Университетом национальной обороны Республики Корея. В целях обмена опытом по различным направлениям, более двадцати офицеров МО РУ прошли подготовку в военно-образовательных учреждениях Вооруженных Сил Республики Корея.
В завершении мероприятия, преподавательский состав УНО РК поближе ознакомились с инфраструктурой академии. Провели беседу с курсантами в тематическом классе.
Следует напомнить, что в период с 4 по 6 сентября 2019 года делегация Министерства обороны Республики Узбекистан во главе с заместителем министра обороны по воспитательной и идеологической работе генерал-майором Азизбеком Икрамовым принимала участие в г. Сеул в международном форуме по обороне и безопасности «Сеульский диалог – 2019», организованном Министерством национальной обороны Республики Корея.
В ходе мероприятия также была организована двусторонняя встреча с заместителем министра национальной обороны Республики Корея Пак Чже Мином, в котором стороны обсуждали вопросы региональной безопасности, а также текущее состояние и перспективы дальнейшего сотрудничества в военной сфере.