Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида Япония билан икки томонлама ҳамкорлик масалалари муҳокама этилди
2019-09-17 | Иқтисодиёт
Жорий йилнинг 16 сентябрь куни Инвестициялар ва ташқи савдо вазири С. Умурзаков раҳбарлигида видеоконференц алоқа шаклида муҳокама ўтказилди. Унда тегишли вазирлик ва идоралар, Фарғона вилояти ва Тошкент шаҳар ҳокимликларининг рахбарлари, шунингдек, Ўзбекистон Республикасининг Япониядаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси Г.Фозилов иштирок этдилар.
Музокара давомида япониялик ҳамкорлар билан инвестиция, молия-техник ва савдо-иқтисодий ҳамкорликнинг янги истиқболларини ишлаб чиқиш бўйича тадбирлар режаси муҳокама қилинди.
Япония технологияларининг ривожланиш даражаси ва иқтисодиётининг ўзига хос хусусиятлари Ўзбекистоннинг турли саноат соҳаларида ва қишлоқ хўжалиги йўналишидаги йирик юқори технологик лойиҳаларни япониялик эксперт ва мутахассисларнинг илғор тажрибаларини асосида амалга ошириш учун замин яратаётганлиги таъкидланди.
Муҳокама давомида истиқболли лойиҳа таклифлар ҳам кўриб чиқилди, вазирлик ва идоралар рахбарларининг хизмат сафарлари жадвали ишлаб чиқилди, салоҳиятли япониялик ҳамкорлар билан музокараларнинг устувор йўналишлари ва мавзулари белгилаб олинди.
Муҳокама натижасида идоралараро ишчи гуруҳ иштирокчилари Япония билан инвестиция, савдо-иқтисодий, молиявий ва техник ҳамкорликнинг асосий мувофиқлаштирувчиси бўлган Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигига янги лойиҳаларни ишлаб чиқишда эришилган натижалар тўғрисида доимий равишда маълумот бериб боришлари келишиб олинди.

В Министерстве инвестиций и внешней торговли обсуждены вопросы двустороннего сотрудничества с Японией
2019-09-17 | Экономика
16 сентября текущего года под руководством министра инвестиций и внешней торговли С.Умурзакова состоялось обсуждение в формате видеоконференции, в котором приняли участие руководители отраслевых министерств и ведомств, хокимиятов Ферганской области и города Ташкента, а также Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Узбекистан в Японии Г.Фазылов.
Обсуждение коснулось плана мероприятий по проработке новых перспектив инвестиционного, финансово-технического и торгово-экономического сотрудничества с японскими партнерами.
Отмечалось, что уровень развития технологий и специфика экономики Японии создают предпосылки для реализации крупных высокотехнологичных проектов в различных сферах промышленности и сельского хозяйства Узбекистана с заимствованием передового опыта японских специалистов и экспертов.
В процессе обсуждения также были рассмотрены перспективные проектные предложения, проработан график рабочих поездок руководителей министерств, ведомств и компаний, намечены приоритетные первоочередные задачи и тематика переговоров с потенциальными японскими партнерами.
По итогам обсуждения было обговорено, что участники межведомственной группы в оперативном порядке будут предоставлять информацию о достигнутом прогрессе в проработке новых проектов в Министерство инвестиций и внешней торговли, являющееся основным координатором инвестиционного, торгово-экономического и финансово-технического взаимодействия с Японией.