Халқаро форум доирасида умумий қиймати 92,7 миллион АҚШ долларилик 22 та келишув имзоланди
Жорий йил 13-14 сентябрь кунлари Наманганда ташкил этилган халқаро тиббиёт ва фармацевтика форумида кўплаб манфаатли келишувларга эришилди.
Жумладан, Россия, Хитой, Ҳиндистон, Германия, Австрия, Исроил, Миср, Покистон, Словакия ва Украина компаниялари билан умумий қиймати 92,7 миллион АҚШ долларилик 22 та келишув имзоланди.
Жумладан, “Косонсой фарм” ЭИЗда фаолият юритувчи “Спринг фармацевтик” МЧЖ ҳамда Мисрнинг Pharco pharmaceuticals corporation компанияси ҳамкорлигида фармацевтика маҳсулотларини ишлаб чиқариш бўйича 30 миллион ҳамда Наманган вилоят соғлиқни сақлаш бошқармаси ҳамда Австриянинг AME International GmbH компанияси ўртасида вилоят кардиология марказини жиҳозлаш учун 10 миллион АҚШ доллари, “Мерримед Фарм” МЧЖ билан Германиянинг Textima Export Import компанияси ўртасида кўп тармоқли тиббиёт маркази ташкил этиш юзасидан 30 миллион евро миқдоридаги келишувларга эришилган.
Шу билан бирга, форум доирасида маҳаллий ва хорижлик малакали мутахассислар ҳамкорлигида юқори технологияга асосланган 40 га яқин мураккаб операциялар, жумладан, вилоят тарихида биринчи марта буйрак кўчириб ўтказиш амалиёти ҳам муваффақиятли ўтказилди.
Форум доирасида эришилган келишувлар ҳамда амалга оширилган юқори технологияли амалиётлар соҳа ривожида муҳим ўрин тутиши баробарида, аҳоли саломатлигини ҳимоялашда улкан аҳамият касб этади.

В рамках Международного форума подписано 22 соглашений на общую сумму 92,7 миллионов долларов США
Во время Международного медико-фармацевтического форума, организованного в Намангане 13-14 сентября нынешнего года, достигнуто подписание немалых взаимовыгодных соглашений.
С компаниями России, Китая, Индии, Германии, Австрии, Израиля, Египта, Пакистана, Словакии и Украины подписаны 22 соглашений на общую сумму 92,7 миллионов долларов США.
В частности, между действующим в СЭЗ “Косонсой фарм” ООО “Спринг фармацевтик” и компанией “Pharco pharmaceuticals corporation” Египта достигнуто соглашение по производсту фармацевтической продукции на сумму 30 миллионов долларов США, Наманганским областным управлением здравоохранения и компанией “AME International GmbH” Австрии — по оборудованию кардиологического центра на сумму 10 миллионов долларов США, ООО “Мерримед Фарм” и компанией “Textima Export Import” Германии — по организации многопрофильного медицинского центра на сумму 30 миллионов евро.
Вместе с этим, в рамках форума местные и иностранные квалифицированные специалисты в сотрудничестве выполнили около 40 высокотехнологичных сложных операций, в частности, впервые в истории области проведена практика по пересадке почки.
Достигнутые в рамках форума соглашения и осуществленные высокотехнологичные хирургические операции важны не только для развития сферы, но и для совершенствования службы охраны здоровья населения.