13-14 сентябрь кунлари Наманганда халқаро тиббиёт ва фармацевтика форуми бўлиб ўтади
Жорий йил 13-14 сентябрь кунлари Наманган вилоятида “ХХI асрда тиббиёт ва фармацевтикани ривожлантиришда инвестиция ва инновациянинг роли” мавзусида халқаро тиббиёт ва фармацевтика форуми ўтказилади.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Наманган вилояти ҳокимлиги, Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги ҳамда Инновацион ривожланиш вазирлиги ҳамкорлигида ўтказилаётган мазкур форумда вилоят тиббиёти ва фармацевтика саноатининг салоҳияти намоёт этувчи кўргазма ташкил қилинади.
Форумда Россия, Туркия, Жанубий Корея, Япония, Германия, Буюк Британия, Франция, Италия, Ҳиндистон, Австрия, Венгрия, Польша, Уммон, Миср, Исроил, Сингапур, Словакия, Малайзия, Озарбайжон, Болгария, Эрон, Саудия Арабистони, Украина каби дунёнинг 30дан зиёд давлатидан 150 нафар хорижий компаниялар вакиллари ва олимлар қатнашиши кўзда тутилган.
Тадбирнинг очилиш маросими 13 сентябрь куни Тўрақўрғон туманидаги “Ширинлик” маданият саройида бўлиб ўтади. Унда Соғлиқни сақлаш вазири Алишер Шадманов, Наманган вилояти ҳокими Хайрулло Бозоров нутқ сўзлаши, шунингдек, қатор хорижий давлатларнинг етакчи олимлари, сармоядорлари ва мутахассислари маърузалар билан чиқиш қилишлари кутилмоқда.
Форум давомида бешта йўналиш – эндокринология, кардиология, жарроҳлик, оналик ва болалик муҳофазаси ҳамда фармацевтика бўйича секция йиғилишлари ташкил этилади.
Тадбир доирасида тиббиёт соҳасида таниқли шифокорлар иштирокида вилоят кўп тармоқли тиббиёт марказида, вилоят болалар кўп тармоқли тиббиёт марказида, вилоят перинатал марказида ва вилоят кардиология марказида ҳамда “Анамед” ва “Ойдин шифо” хусусий клиникаларида юқори технологик жарроҳлик амалиётлари ўтказилиши ҳам режалаштирилган.
Яна бир муҳим жиҳати, форум доирасида кўплаб хорижий тадбиркорлар билан фармацевтикага оид меморандумлар имзоланиши кўзда тутилган. Бундан ташқари, Россиянинг Урал давлат тиббиёт университети ҳамда Наманган давлат университети ҳамкорликда ташкил этилган қўшма тиббиёт факультетининг очилиш маросими ҳам ўтказилади.

13-14 сентября в Намангане пройдет международный медико-фармацевтический форум
13-14 сентября нынешнего года в Наманганской области состоится Международный медико-фармацевтический форум на тему “Роль инвестиций и инновации в развитии медицины и фармацевтики в XXI веке”.
В рамках данного форума, организуемого Министерством здравоохранения, Министерством инновационного развития, Агентством по развитию фармацевтической отрасли и хокимиятом Наманганской области, развернется выставка, посвященная потенциалу медицины и фармацевтической промышленности региона.
Предусмотрено участие сотни ученых и представителей зарубежных компаний из более 30 государств, как Россия, Турция, Южная Корея, Япония, Германия, Великобритания, Франция, Италия, Индия, Австрия, Венгрия, Польша, Египет, Израиль, Сингапур, Словакия, Малайзия, Азербайджан, Болгария, Иран, Оман, Саудовская Аравия, Украина и другие.
Церемония открытия мероприятия состоится 13 сентября во Дворце культуры “Ширинлик” Туракурганского района. Ожидаются выступления с речью министра здравоохранения Алишера Шадманова, хокима Наманганской области Хайрулло Бозорова, а также с докладом ряда иностранных ведущих ученых, инвесторов и специалистов.
В ходе форума будут организованы секционные заседания по пяти направлениям — эндокринология, кардиология, хиругия, охрана материнства и детства, фармацевтика.
В рамках мероприятия планируется провести с участием известных врачей высокотехнологичных хирургических операций в областном многопрофильном медицинском центре, областном детском многопрофильном медицинском центре, областном перинатальном центре, областном центре кардиологии, частных клиниках “Анамед” и “Ойдин шифо”.
Важно, что в рамках форума предусмотрено подписание с многими иностранными предпринимателями меморандумов в области фармацевтики. Кроме этого, состоится церемония открытия совместного медицинского факультета, организованного Уралским государственным медицинским университетом России и Наманганским государственным университетом.