2019 йилнинг 12 сентябрь куни Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси ва Малайзия ташқи ишлар вазирликлари ўртасидаги сиёсий маслаҳатлашувларнинг тўртинчи раунди бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирининг ўринбосари Дилшод Ахатов ва Малайзия ТИВнинг икки томонлар муносабатлар бўйича Бош котиби ўринбосари Дато Амран Муҳаммед Зин делегацияларга бошчилик қилдилар.
Маслаҳатлашувлар чоғида икки томонлама муносабатлар сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестицион, туризм, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги ҳамкорликни янада ривожлантириш истиқболларига урғу берган ҳолда батафсил кўриб чиқилди.
Турли даражадаги ташрифлар билан алмашиш орқали сиёсий мулоқотни чуқурлаштиришнинг ва парламентлараро алоқаларни фаоллаштиришнинг муҳим аҳамияти таъкидланди.
Ўзаро савдонинг изчил ўсиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди. Унинг умумий ҳажмлари 2018 йилда 78 млн. АҚШ долларидан ошиб, аввалги йилнинг айни кўрсатгишидан 20% дан кўпроқни ташкил этди. Шу билан бирга томонларда ўзаро савдо айланмасини кўпайтириш учун улкан салоҳият борлиги эътироф этилди. Шу нуқтайи назардан 10 йиллик танаффусдан сўнг Савдо бўйича қўшма қўмита йиғилишини қайта тиклаш масаласи кўтарилди.
Музокараларда икки томонлама инвестицион ҳамкорлик ва туристик алмашинувлар, айниқса зиёрат-туризм соҳасидаги алоқаларни янада кенгайтиришнинг зарурлиги ҳам айтиб ўтилди, ўзаро манфаат асосида тегишли қўшма лойиҳаларни рўёбга чиқаришнинг амалий жиҳатлари муҳокама қилинди.
Маданий-гуманитар ҳамкорликни, жумладан таълим, ахборот-коммуникация технологиялари ва спорт соҳаларидаги муносабатларни фаоллаштириш истиқболларига муҳим эътибор қаратилди.
Ўзбекистон - Малайзия шерикчилигининг шартнома-ҳуқуқий базасини кенгайтириш масалалари алоҳида кўриб чиқилди.
Маслаҳатлашувларда халқаро ташкилотлар доирасидаги ҳамкорлик масалалари, минтақавий ва халқаро муаммолар юзасидан ҳам фикр алмашилди.

О встрече с делегацией МИД Малайзии
12 сентября 2019 года в г.Ташкенте состоялся четвертый раунд политических консультаций между министерствами иностранных дел Республики Узбекистан и Малайзии.
Делегации возглавляли заместитель Министра иностранных дел Узбекистана Дилшод Ахатов и заместитель Генерального секретаря по двусторонним отношениям МИД Малайзии Дато Амран Мухаммед Зин.
В ходе консультаций проведен обстоятельный обзор двусторонних отношений с акцентом на перспективы дальнейшего развития сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной, туристической, культурно-гуманитарной и других сферах.
Подчеркнуто важное значение углубления политического диалога и активизации межпарламентских связей путем обмена визитами на различных уровнях.
Стороны с удовлетворением констатировали поступательный рост взаимной торговли, общий объем которой в 2018 году превысил 78 млн. долл. США, что почти на 20% больше аналогичного показателя предыдущего года. Вместе с тем, как отмечалось, стороны обладают значительным потенциалом для увеличения товарооборота. В этом контексте был поднят вопрос о возобновлении после 10-летнего перерыва заседаний Совместного комитета по торговле.
На переговорах также было заявлено о необходимости дальнейшего наращивания двустороннего инвестиционного сотрудничества и туристических обменов, особенно в сфере зиёрат-туризма, обсуждены практические аспекты реализации соответствующих совместных проектов на взаимовыгодной основе.
Особое внимание было уделено перспективам активизации культурно-гуманитарного взаимодействия, в том числе в области образования, информационно-коммуникационных технологий и спорта.
Отдельно рассмотрены вопросы расширения договорно-правовой базы узбекско-малазийского партнерства.
На консультациях также состоялся обмен мнениями по вопросам сотрудничества в рамках международных организаций, по региональной и международной проблематике.