2019 йилнинг 12 сентябрь куни Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси ва Малайзия ташқи ишлар вазирликлари ўртасидаги сиёсий маслаҳатлашувларнинг тўртинчи раунди бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирининг ўринбосари Дилшод Ахатов ва Малайзия ТИВнинг икки томонлар муносабатлар бўйича Бош котиби ўринбосари Дато Амран Муҳаммед Зин делегацияларга бошчилик қилдилар.
Маслаҳатлашувлар чоғида икки томонлама муносабатлар сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестицион, туризм, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги ҳамкорликни янада ривожлантириш истиқболларига урғу берган ҳолда батафсил кўриб чиқилди.
Турли даражадаги ташрифлар билан алмашиш орқали сиёсий мулоқотни чуқурлаштиришнинг ва парламентлараро алоқаларни фаоллаштиришнинг муҳим аҳамияти таъкидланди.
Ўзаро савдонинг изчил ўсиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди. Унинг умумий ҳажмлари 2018 йилда 78 млн. АҚШ долларидан ошиб, аввалги йилнинг айни кўрсатгишидан 20% дан кўпроқни ташкил этди. Шу билан бирга томонларда ўзаро савдо айланмасини кўпайтириш учун улкан салоҳият борлиги эътироф этилди. Шу нуқтайи назардан 10 йиллик танаффусдан сўнг Савдо бўйича қўшма қўмита йиғилишини қайта тиклаш масаласи кўтарилди.
Музокараларда икки томонлама инвестицион ҳамкорлик ва туристик алмашинувлар, айниқса зиёрат-туризм соҳасидаги алоқаларни янада кенгайтиришнинг зарурлиги ҳам айтиб ўтилди, ўзаро манфаат асосида тегишли қўшма лойиҳаларни рўёбга чиқаришнинг амалий жиҳатлари муҳокама қилинди.
Маданий-гуманитар ҳамкорликни, жумладан таълим, ахборот-коммуникация технологиялари ва спорт соҳаларидаги муносабатларни фаоллаштириш истиқболларига муҳим эътибор қаратилди.
Ўзбекистон - Малайзия шерикчилигининг шартнома-ҳуқуқий базасини кенгайтириш масалалари алоҳида кўриб чиқилди.
Маслаҳатлашувларда халқаро ташкилотлар доирасидаги ҳамкорлик масалалари, минтақавий ва халқаро муаммолар юзасидан ҳам фикр алмашилди.

Meeting with Malaysian MFA delegation
On September 12, 2019, the fourth round of political consultations between the ministries of foreign affairs of the Republic of Uzbekistan and Malaysia was held in Tashkent.
Delegations were led by Deputy Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Dilshod Akhatov and Deputy Secretary General of the Ministry of Foreign Affairs of Malaysia Dato Amran Mohamed Zin.
During the consultations, a thorough review of bilateral relations was held with an emphasis on prospects for further development of cooperation in political, trade-economic, investment, tourism, cultural-humanitarian and other fields.
The importance of deepening the political dialogue and enhancing inter-parliamentary relations through the exchange of visits at various levels was emphasized.
The parties noted with satisfaction the steady growth in trade turnover, the total volume of which in 2018 exceeded 78 million USD, which is almost 20% more than the same indicator of the previous year. At the same time, as noted, the parties have significant potential for increasing the trade turnover. In this context, the question was raised of resuming the meetings of the Joint Trade Committee after a 10-year hiatus.
At the meeting, the need for further increasing bilateral investment cooperation and tourist exchanges, especially in the field of ziyorat tourism was noted, the practical aspects of implementation of respective joint projects on a mutually beneficial basis were discussed.
Particular attention was paid to prospects of enhancing cultural and humanitarian interaction, including in the field of education, information and communication technologies and sports.
Issues of expanding the legal framework of Uzbekistan – Malaysia partnership were examined.
At the consultations, views were exchanged on issues of cooperation within the framework of international organizations, on regional and international issues.