Бангладеш Халқ Республикаси делегацияси иштирокида давра суҳбати бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 10 сентябрь куни Савдо вазири Типу Мунши бошчилигидаги Бангладеш Халқ Республикаси делегациясининг Ўзбекистонга ташрифи доирасида Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги томонидан ташкил этилган икки томонлама иқтисодий ҳамкорлик бўйича давра суҳбати бўлиб ўтди.
Тадбирда икки мамлакат вазирликлари, идоралари раҳбарлари, ишбилармонлар ва бизнес доиралар вакиллари, шунингдек, Бангладеш Республикасининг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва Мухтор эльчиси иштирок этди.
Мулоқотда қишлоқ хўжалиги, тўқимачилик, фармацевтика саноати ва туризм соҳаларидаги ҳамкорлик истиқболлари муҳокама қилинди.
Дипломатик ваколатхона раҳбари Мосд Маннан туризм соҳасидаги имкониятлар ҳақида гапириб, аҳолининг Самарқанд, Бухоро ва бошқа шаҳарлардаги меъморий, маданий ва тарихий ёдгорликларга мурожаат қилди ва зиёрат-туризмига катта қизиқиш билдирди.
Тадбир якунида иштирокчилар ҳамкорликнинг устувор йўналишларини аниқладилар ва белгиланган йўналишлар бўйича ўзаро келишувга эришдилар.

Состоялся круглый стол с участием делегации Народной Республики Бангладеш
10 сентября текущего года в рамках визита делегации Народной Республики Бангладеш во главе с министром торговли Типу Мунши в Узбекистан в Ташкенте состоялся круглый стол по вопросам двустороннего экономического сотрудничества, организованный Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан.
В мероприятии приняли участие руководители министерств, ведомств, предприниматели и представители деловых кругов двух стран, а также Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Бангладеш в Узбекистане.
Диалог затронул перспективы сотрудничества в сфере сельского хозяйства, текстильной промышленности, фармацевтической отрасли и туризма.
Говоря о потенциале в туристическом секторе глава дипмиссии Мосуд Маннан отметил высокий интерес населения к зиёрат-туризму, имея в виду архитектурные и культурно-исторические пямятники в Самарканде, Бухаре и других городах Узбекистана.
По итогам мероприятия участники наметили приоритетные сферы для сотрудничества и достигли договорённости о тесном взаимодействии в выделенных направлениях.