ЎзРТХБ АЖ хорижлик мижозлар учун хизмат кўрсатишнинг ягона механизмини ишга туширди
Ўзбекистон Республикаси товар-хом ашё биржасида (ЎзРТХБ) экспорт биржа келишувлари бўйича ҳисоб-китобларни ташкил этиш мақсадида "Трастбанк" ва "Транскапиталбанк" билан қўшма лойиҳани амалга оширишга бағишланган анжуман бўлиб ўтди.
Унда ЎзРТХБ, "Трастбанк", "Транскапиталбанк", Санкт-Петербург халқаро товар-хом ашё биржаси, Россия экспорт маркази, мамлакатимиз вазирлик ва идоралари вакиллари иштирок этди.
ЎзРТХБ бошқаруви раиси Фароҳиддин Ибрагимовнинг таъкидлашича, икки давлат раҳбарларининг фаол қўллаб-қувватлаши ва эътибори туфайли Ўзбекистон ва Россия ўртасидаги дўстлик алоқалари барча соҳалар, жумладан, савдо-иқтисодиёт, биржалар ва банклараро муносабатларда жадал суръатлар билан ривожланмоқда.
2019 йилнинг 26 июнь куни Москвада Россиянинг "Трастбанк", "Транскапиталбанк" ва Ўзбекистон Республикаси товар-хом ашё биржаси ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди. Ҳужжат ташқи савдо битимлари бўйича биржа савдоси ҳисобларини оптималлаштириш учун қўшимча банк воситаларини қўллаш имконини беради. Бу эса, ўз навбатида, ҳисоб операцияларини жадаллаштиради. Эришилган келишувлар икки мамлакат маҳсулотлари экспорти кўламини ошириш, биржа савдоси механизмларидан фойдаланиш асосида янги товар бозорларини ўзлаштиришга хизмат қилади.
Меморандумга мувофиқ, ЎзРТХБ "Трастбанк" ва "Транскапиталбанк" корреспондентлик ҳисоблари орқали хорижлик мижозлар ҳисоб операцияларининг доллар, евро ва рублда хизмат кўрсатиш ва таъминлашнинг ягона механизми амал қилмоқда. Мазкур механизмдан нафақат Россия тадбиркорлари, балки Қозоғистон, Афғонистон ва Тожикистон ишбилармон доиралари вакиллари ҳам фойдаланмоқда. Лойиҳа ишга туширилган қисқа вақт мобайнида полиэтилен ва суюлтирилган газ етказиб бериш бўйича биржада қайд этилган 7 шартнома бўйича 2 миллионга яқин АҚШ доллари миқдорида валюта даромади келиб тушди. Анжуманда сўзга чиққан "Транскапиталбанк" бошқаруви раиси ўринбосари Елена Ширинская икки мамлакат молия ва биржа тузилмалари ўртасидаги ҳамкорлик муносабатларининг янада ривожланишига умид билдирди, шунингдек, иштирокчиларга "Транскапиталбанк"нинг Ўзбекистон ва ЕОИИ, МДҲ ва ШҲТ мамлакатлари ўртасидаги ҳисоб "кўприги" сифатидаги ютуқлари тўғрисида маълумот берди. Унинг сўзларига кўра, банклараро муносабатлар бўйича воситалар Россия ва Ўзбекистон тадбиркорлари томонидан ташқи савдо операцияларини амалга оширишда биржа механизмидан янада фаол фойдаланишга туртки бўлади.
Анжуман доирасида икки мамлакат тадбиркорларининг ташқи савдо фаолиятини биржа савдолари иштирокида киритиладиган кафолатли маблағларини кредитлаш орқали қўллаб-қувватлаш, мамлакат ишлаб чиқарувчилари маҳсулотлари рақобатбардошлигини ошириш ва Ўзбекистонга хориж сармояларини жалб қилиш истиқболларига доир масалалар кўриб чиқилди.
ЎзРТХБ мутахассислари меҳмонларни ўз фаолияти ва қўлланилаётган савдо платформаларининг алоҳида хусусиятлари билан таништирди. Биржада тузилган битимларни бажариш даражаси 98 фоиздан ортишига хизмат қилган ҳисоб-клиринг хизмат кўрсатиш тартиби тақдимоти ўтказилди.
Умуман олганда, 2019 йилнинг 8 ойи мобайнида ЎзРТХБда қиймати 100 миллион АҚШ долларидан ортиқ экспорт битимлари тузилди. Бу ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 30 фоиз кўпдир. Қайд этиш жоизки, пахта толаси экспорт тузилмасида 49 фоиз улуш билан етакчи ўринни эгаллади. Нефть маҳсулотлари 14 фоиз, суюлтирилган газ 7 фоизни, биржа экспортининг қолган қисмини эса полипропилен, пахта ёғи ва пахта кунжара ташкил этди.

АО "УЗРТСБ" запустила единый механизм обслуживания иностранных клиентов
В АО «Узбекская республиканская товарно-сырьевая биржа» (АО "УзРТСБ") состоялась конференция, посвященная реализации совместного проекта АО «УзРТСБ», ЧАБ «Трастбанк» и ПАО «Транскапиталбанк» по организации расчетов по экспортным биржевым сделкам.
В конференции приняли участие представители ЧАБ «Трастбанк», ПАО «Транскапиталбанк», Санкт-Петербургской международной товарно-сырьевой биржи, АО «Российский экспортный центр», министерств и ведомств Узбекистана.
Председатель правления АО "УзРТСБ" Фарохидин Ибрагимов отметил, что благодаря активной поддержке и вниманию глав двух государств дружеские отношения между Республикой Узбекистан и Российской Федерацией динамично развиваются во всех сферах, включая торгово-экономические отношения, межбиржевые и межбанковские связи.
Так, 26 июня 2019 года в Москве подписан «Меморандум о сотрудничестве между ЧАБ «Трастбанк», ПАО «Транскапиталбанк» и АО «Узбекская республиканская товарно-сырьевая биржа». Документ позволяет применить дополнительные банковские инструменты для оптимизации расчетов биржевой торговли по внешнеторговым сделкам, что ускоряет расчетные операции. Достигнутые договоренности направлены в первую очередь на наращивание объемов экспорта продукции двух стран, освоение новых товарных рынков на базе использования механизмов биржевой торговли в целях обеспечения дальнейшего роста объемов товарооборота между Узбекистаном и Россией.
В соответствии с меморандумом внедрен и уже функционирует единый механизм обслуживания и обеспечения расчетных операций иностранных клиентов АО «УзРТСБ» в долларах, евро и российских рублях через корреспондентские счета ЧАБ «Трастбанк» и ПАО «Транскапиталбанк». Данным механизмом уже начали пользоваться не только российские предприниматели, но и представители деловых кругов Казахстана, Афганистана и Таджикистана. За короткий период с момента запуска проекта уже поступило около двух миллионов долларов США валютной выручки по семи зарегистрированным на бирже контрактам на поставку полиэтилена и сжиженного газа.
Выступившая на конференции заместитель председателя правления ПАО «Транскапиталбанк» Елена Ширинская выразила надежду на дальнейшее развитие партнерских отношений между финансовыми и биржевыми структурами двух стран, а также проинформировала присутствующих о достижениях ПАО «Транскапиталбанк» как расчетного «моста» между Узбекистаном и странами ЕАЭС, СНГ и ШОС. Она отметила, что инструментарий по межбанковскому взаимодействию будет стимулировать предпринимателей России и Узбекистана активнее использовать биржевой механизм при осуществлении внешнеторговых операций.
В рамках конференции рассмотрены вопросы поддержки внешнеторговой деятельности предпринимателей двух стран посредством кредитования гарантийных средств, вносимых при участии в биржевых торга, повышения конкурентоспособности отечественных товаропроизводителей и перспективы привлечения зарубежных инвестиций в Узбекистан.
Специалисты АО "УзРТСБ" ознакомили гостей со своей деятельностью и спецификой работы используемых торговых платформ. Отдельно был представлен порядок расчетно-клирингового обслуживания, благодаря которому уровень исполнения заключенных на бирже сделок превышает 98 процентов.
В целом за восемь месяцев 2019 года на АО «УзРТСБ» заключено экспортных сделок на сумму свыше 100 миллионов долларов США, что на 30 процентов превышает аналогичный показатель 2018 года. Лидирующую позицию в структуре экспорта заняло хлопковое волокно с долей 49 процентов. Удельный вес полиэтилена составил 30 процентов, нефтепродуктов – 14 процентов и сжиженного газа – 7 процентов. Остальную часть биржевого экспорта заняли полипропилен, хлопковое масло и шрот хлопковых семян.