АҚШ Мудофаа вазири ёрдамчисининг ўринбосари билан учрашув
2019 йилнинг 11 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов амалий ташриф билан мамлакатимизда бўлиб турган АҚШ Мудофаа вазирининг Ҳинд ва Тинч океанлари минтақасида хавфсизлик масалалари бўйича ёрдамчисининг ўринбосари Рэндал Шрайверни қабул қилди.
Учрашувда икки томонлама муносабатларга доир масалалар, долзарб халқаро ва минтақавий муаммолар юзасидан фикр алмашилди.
Томонлар Ўзбекистон-АҚШ кўп қиррали ҳамкорлигининг ижобий динамикасини мамнуният билан қайд этдилар. Таъкидланганидек, мамлакатимиз раҳбарининг 2018 йил май ойида АҚШга расмий ташрифи чоғида ўтказилган Президент Шавкат Мирзиёев ва Президент Доналд Трумп ўртасидаги самарали музокаралар Ўзбекистон ва АҚШ шериклигини янада мустаҳкамлаш ва кенгайтиришга туртки бўлган муҳим воқеа бўлди.
Учрашувда минтақавий хавфсизликни таъминлаш, хусусан, афғон муаммосини тинч йўл билан ҳал этиш масалаларига, шунингдек, Марказий Осиёдаги иқтисодий муносабатларга Афғонистонни жалб этиш борасидаги ҳамкорликка алоҳида эътибор қаратилди.

Встреча с заместителем помощника Министра обороны США
11 сентября 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял заместителя помощника Министра обороны США по вопросам безопасности в Индо-тихоокеанском регионе Рэндала Шрайвера, находящегося в нашей стране с рабочим визитом.
Состоялся обмен мнениями по вопросам двусторонних отношений, актуальной международной и региональной проблематике.
Стороны с удовлетворением отметили позитивную динамику узбекско-американского многопланового сотрудничества. Как подчеркивалось, продуктивные переговоры Президента Шавката Мирзиёева с Президентом Дональдом Трампом в ходе официального визита главы нашего государства в США в мае 2018 года стали ключевым событием, давшим импульс дальнейшему укреплению и расширению партнерства между Узбекистаном и США.
На встрече отдельное внимание было уделено взаимодействию в вопросах обеспечения региональной безопасности, в частности по мирному решению афганской проблемы, а также вовлечению Афганистана в экономические взаимосвязи в Центральной Азии.