Бандликни таъминлаш миллий стратегияси бўйича Халқаро меҳнат ташкилоти билан ҳамкорликда Форум ўтказилди
2019-09-11 | Жамият
2019 йил 10 сентябрь Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги ҳамда Халқаро меҳнат ташкилоти ташаббуси билан “Ўзбекистонда бандликни таъминлаш миллий стратегияси йўлида” номли Форум бўлиб ўтди.
Тадбирда Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирининг биринчи ўринбосари Эркин Мухитдинов, “Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги ёшлар бандлиги соҳасидаги ҳамкорлик” лойиҳаси раҳбари Рамиро Пизарро, халқаро эксперт Янатул Ислам, Ўзбекистон касаба уюшмалари Федерацияси раис ўринбосари Бахтиёр Махмадалиев, Ўзбекистон савдо-саноат палатаси вакили Ф.Омонов, тегишли вазирлик ва идоралар ҳамда ОАВ вакиллари иштирок этди.
Форумдан кўзланган асосий мақсад 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини амалга ошириш доирасида турган кенг кўламли ижтимоий-иқтисодий вазифаларни самарали ҳал этиш, шунингдек, аҳоли бандлигини таъминлаш бўйича олиб борилаётган комплекс чора-тадбирларни тизимли йўлга қўйиш мақсадида бандлик миллий стратегиясини ишлаб чиқиш борасидаги ишлар хусусида соҳа мутахассислари ва халқаро тажрибага эга экспертлар билан фикр алмашишдан иборат бўлди.
Форум давомида халқаро эксперт Янатул Ислам “Бандликка йўналтирилган макроиқтисодий сиёсат: Ўзбекистон мисолида” тақдимоти билан қатнашиб, Ўзбекистоннинг меҳнат бозоридаги ҳолати ва иқтисодий кўрсаткичлари таҳлилини келтирди. Шунингдек, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирининг биринчи ўринбосари Эркин Мухитдинов миллий бандлик стратегиясини ишлаб чиқиш бўйича бошланган ишлар ҳақида маъруза қилиб, Ўзбекистонда меҳнат соҳаси бўйича сўнгги йилларда бажарилган амалий ислоҳотларга алоҳида тўхталиб ўтди.
Форум якунида “Ўзбекистонда муносиб меҳнат Давлат дастурини амалга оширишни қўллаб-қувватлаш” лойиҳасининг бош техник маслаҳатчиси Антон Хаузеннинг хизмат муҳлати якунлангани муносабати билан унга самарали ҳамкорлик учун Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги томонидан алоҳида миннатдорчилик билдирилди.

Совместно с Международной организацией труда организован Форум по Национальной стратегии занятости
10 сентября 2019 года по инициативе Министерства занятости и трудовых отношений и Международной организации труда прошёл форум на тему «На пути к Национальной стратегии занятости».
На мероприятии приняли участие Первый заместитель министра занятости и трудовых отношений Эркин Мухитдинов, руководитель проекта МОТ «Партнёрство в сфере занятости молодёжи Содружества независимых государств» Рамиро Пизарро, международный эксперт Ианатул Ислам, заместитель председателя Совета Федерации профсоюзов Узбекистана Бахтиёр Махмадалиев, исполнительный директор Конфедерации работодателей Узбекистана Фаррух Омонов, представители соответствующих министерств и ведомств, а также представители СМИ.
Основными целями форума стали обсуждение вопросов эффективного решения широких социально-экономических задач в рамках реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан, а также обмен мнениями с международными экспертами и специалистами сферы касательно выполняемой работы по разработке национальной стратегии занятости с целью систематизации комплексных мер, предпринимаемых для обеспечения занятости населения.
В ходе форума международный эксперт И. Ислам выступил с презентацией на тему «Макроэкономическая политика, ориентированная на занятость: пример Узбекистана», посвященной анализу состояния рынка труда Узбекистана и его показателей. Также, Первый заместитель министра занятости и трудовых отноншений Э.Мухитдинов проинформировал о начатых работах по разработке Национальной стратегии занятости. Он отдельно остановился на практических реформах, проводимых в последние годы в сфере труда в Узбекистане.
В заключение форума, со стороны Министерства занятости и трудовых отношений была выражена отдельная благодарность главному техническому советнику проекта «Поддержка в реализации Страновой программы достойного труда в Узбекистане» Антону Хаузену за плодотворное сотрудничество. Необходимо отметить, что А.Хаузен после долгих лет сотрудничества завершил свою миссию в Узбекистане.