Хитой Халқ Республикасининг аграр соҳани ислоҳ қилиш тажрибасини мамлакатимизда қўллаш имкониятлари муҳокама қилинди
2019-09-11 | Иқтисодиёт
2019 йилнинг 10 сентябрь куни Тошкент шаҳрида “Хитой Халқ Республикасининг қишлоқ хўжалигини ислоҳ қилиш бўйича тажрибаси ва уни Ўзбекистон Республикасида қўллаш имконияти” мавзусида Ўзбекистон-Хитой халқаро конференцияси бўлиб ўтди. Тадбир Хитойнинг очиқлик ислоҳотлари сиёсати 40 йиллиги ва Ҳаракатлар стратегияси доирасида Ўзбекистоннинг янгиланган ички ва ташқи сиёсатини илгари суриш тажрибасига бағишланди.
Анжуманда ХХР Халқ вакиллари Умумхитой мажлиси делегацияси аъзолари, Ўзбекистон Республикаси парламенти аъзолари, тегишли вазирлик ва идоралар экспертлари, шунингдек оммавий ахборот воситалари ходимлари иштирок этди.
Қайд этилганидек, аграр сиёсат муаммоларининг халқаро даражада муҳокама этилиши ушбу масаланинг муҳим аҳамияти ва бу борада турли давлат доктриналарини қўллаш имкониятлари мавжудлигидан дарак беради. Зеро, озиқ-овқат хавфсизлиги кейинги йилларда энг муҳим стратегик омиллар қаторига қўйилмоқда.
Хитой аграр соҳани ислоҳ қилишнинг ўзига хос йўлини танлади. Бунда мавжуд жамоат тизимини ўзгартириш эмас, балки унинг камчиликларини бартараф этиш вазифаси қўйилган. Субъектларнинг хатти-ҳаракатлари эса иқтисодий тараққиётнинг асосий кучига айланди. Бу йўналишлардаги ўзгаришлар самарадорлигини текшириш ва назорат қилишнинг қатъий ва таъсирчан воситаси бозор ҳисобланади.
Айнан шу нуқтаи назардан қишлоқ хўжалиги соҳасида улкан ютуқларга эришган мазкур дунёдаги энг йирик мамлакатнинг тажрибаси эътиборга лойиқ. Анжуманда сўзга чиққанлар таъкидлаганидек, Хитой аграр тармоғидаги ислоҳотлар муваффақияти бошидан деҳқонларнинг мулк ҳиссини ривожлантириш, шахсий манфаатдорлигини рағбатлантириш, демакки масъулиятини оширишга асосланган. Шу муносабат билан Хитой қишлоқларида олиб борилган ислоҳотлар ва тараққиётнинг асосий қоидалари ва бу йўналишда тўпланган тажриба бартафсил муҳокама қилинди.
Илғор тажрибани Ўзбекистонда жорий этиш имкониятлари ҳақида сўз юритилар экан, таъкидландики, мамлакатимиз аграр соҳада улкан салоҳиятга эга. Кейинги йилларда қишлоқ хўжалигини тубдан ислоҳ қилиш, бозор механизмларини жорий этиш, шунингдек маҳсулотни қайта ишлаш тизими ва қўшилган қийматни шакллантириш занжирини янада такомиллаштиришда сезиларли муваффақиятга эришилди.
Ҳозирги вақтда бу соҳадаги ўзгаришларнинг янги босқичи белгилаб олинди, унинг муҳим вазифаси узоқ истиқболга қаратилган ҳаракатларни амалга оширишдан иборат. Шу мақсадда асосий ўсиш марраси, иқтисодиётнинг драйвери сифатида мамлакатимизда қишлоқ хўжалигини 2020-2030 йилларда ривожлантириш стратегияси ишлаб чиқилмоқда. Натижада минглаб янги иш ўринлари ташкил этилади, аҳоли даромадлари ортади. Бу жараёнда ривожланган мамлакатлар, хусусан Хитойнинг илғор тажрибасидан фойдаланишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Аграр тармоқда инновацион технологияларни жорий этиш анжуман давомида урғу берилган яна бир жиҳат бўлди. Таъкидланганидек, қишлоқ хўжалигини инновацион ривожлантириш ХХР иқтисодий сиёсатининг энг муҳим вазифаларидан саналади. Аграр тармоқ ва қишлоқ ҳудудларини муваффақиятли ислоҳ қилиш 40 йил мобайнида Хитойни ем экинлари, чорвачилик маҳсулотлари, мева-сабзавотчилик каби қишлоқ хўжалиги асосий маҳсулотларини ишлаб чиқариш ҳажми бўйича жаҳон етакчисига айлантирди.
Иқтисодиётнинг аграр секторини модернизация қилишнинг асосий омиллари фан ва технологиялар бўлиб, бу соҳага инновацион ечимларни жорий қилишнинг фундаментал асоси ҳисобланади. Қишлоқ хўжалигида ишлаб чиқаришни ахборотлаштириш ва интеллектуаллаштириш туфайли агроинновацияларни жорий этишда катта мувафақиятларга эришилдики, улар озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш ва миришкорларнинг даромадлари ортишида муҳим ўрин тутади.
Аграр тармоқни ривожлантириш борасидаги Хитой тажрибасини қўллаш имкониятлари кўриб чиқилар экан, анжуманда сув хўжалиги фаолиятини яхшилаш масаласига алоҳида урғу берилди. Таъкидланганидек, сув ресурслари чекланганлиги муаммоси ҳам Хитой, ҳам Марказий Осиё минтақаси, хусусан Ўзбекистон учун долзарб. Шу маънода Хитой амалиётида синалган суғоришнинг самарали усуллари анжуман иштирокчиларининг катта қизиқишини уйғотди, улар пировардида қишлоқ хўжалигидаги ишлаб чиқариш ҳажмларини оширишга хизмат қилади.
Анжуман давомида кўриб чиқилган мавзуга доир бошқа масалалар ҳам муҳокама этилди. Илмий инновациялар ва Хитой қишлоқ хўжалигини экологик жиҳатдан ривожлантиришга, аграр соҳада ишлаб чиқариш самарадорлигини оширишга қаратилган янги инновацион биотехнологиялар, Ўзбекистон қишлоқ хўжалиги соҳасини мониторинг қилиш тизимига ахборот технологияларини жорий этиш шулар жумласидандир.
Шунингдек, Хитойдаги эркин савдо ҳудудларини ривожлантириш ҳамда Ўзбекистон ва Хитой ўртасидаги савдо-иқтисодий ҳамкорликнинг турли жиҳатлари, эркин иқтисодий зоналарнинг Ўзбекистон минтақалари иқтисодий ривожидаги ўрни ҳам кўриб чиқилди.

Обсуждены возможности применения в стране опыта Китайской Народной Республики по реформированию аграрной сферы
2019-09-11 | Экономика
10 сентября 2019 года в Ташкенте состоялась узбекско-китайская конференция на тему: «Опыт Китайской Народной Республики в реформировании сельского хозяйства и возможность его применения в Республике Узбекистан». Мероприятие посвящено 40-летию политики реформ открытости Китая и опыту продвижения обновленной внутренней и внешней политики Узбекистана в рамках Стратегии действий.
Участниками конференции стали члены делегации Всекитайского собрания народных представителей КНР, парламентарии, эксперты соответствующих министерств и ведомств Республики Узбекистан, а также работники средств массовой информации.
Отмечалось, что обсуждение проблем аграрной политики на международном уровне свидетельствует о важнейшем значении этого вопроса и наличии возможностей применения в этом плане различных государственных доктрин. Ведь продовольственная безопасность в последние годы все активнее выдвигается в ряд важнейших стратегических факторов.
Особый путь аграрного реформирования избрал Китай, где поставлена задача не изменения общественной системы, а устранения ее недостатков. При этом поведение субъектов становится движущей силой ускорения развития экономики. Строгим и чрезвычайно действенным средством проверки и контроля эффективности преобразований в данном направлении стал рынок.
Именно с этой точки зрения примечателен опыт этой крупнейшей в мире страны, достигшей огромных успехов в сфере сельского хозяйства. Как было отмечено выступившими на конференции, изначально успех реформ в аграрной сфере Китая основывался на развитии чувства собственности, поощрении личной заинтересованности, а значит и ответственности земледельцев. В этой связи были рассмотрены основные положения реформ и развития в деревнях Китая и накопленный в этом направлении опыт.
Говоря о возможностях внедрения передового опыта в Узбекистане отмечалось, что наша страна обладает огромным потенциалом в аграрной сфере. Подчеркнуто, что за последние годы достигнуты заметные сдвиги, отразившиеся в коренном реформировании сельского хозяйства, внедрении рыночных механизмов, а также дальнейшем совершенствовании системы переработки продукции и цепочки формирования добавленной стоимости.
В настоящее время определен новый этап преобразований в данной сфере, основной задачей которого определена реализация действий на дальнюю перспективу. С этой целью разрабатывается стратегия развития сельского хозяйства на 2020-2030 годы, которая призвана стать основной точкой роста, драйвером экономики. Благодаря этому будут открыты тысячи новых рабочих мест, увеличатся доходы населения. В этом процессе пристальное внимание уделено использованию передового опыта развитых стран, в частности Китайской Народной Республики.
Внедрение инновационных технологий в аграрном секторе – это еще один аспект, на котором был сделан акцент в ходе конференции. Отмечалось, что инновационное развитие сельского хозяйства было и остается одной из важнейших задач экономической политики КНР. Успешное реформирование аграрного сектора и сельских территорий за 40 лет превратили Китай в мирового лидера по объему производства основных видов сельхозпродукции: кормовых культур, продукции животноводства, овощеводства, плодоводства.
Ключевые драйверы модернизации аграрного сектора экономики – наука и технологии, выступающие фундаментальным фактором внедрения инновационных решений в данную сферу. Благодаря информатизации и интеллектуализации сельскохозяйственного производства достигнуты большие успехи в области внедрения агроинноваций, которые играют важную роль в обеспечении продовольственной безопасности и роста доходов земледельцев.
Рассматривая возможности применения китайского опыта развития аграрного сектора, на конференции особое внимание уделено вопросу повышению эффективности функционирования водного хозяйства. Отмечалось, что проблема ограниченности водных ресурсов актуальна как для Китая, так и для региона Центральной Азии, в частности Узбекистана. В этом контексте большой интерес участников конференции вызвали эффективные методы орошения, апробированные в китайской практике, которые в конечном итоге обеспечивают повышение объемов сельскохозяйственного производства.
В ходе конференции также были обсуждены другие вопросы, касающиеся рассматриваемой темы. В их числе научная инновация и зеленое развитие сельского хозяйства Китая, новые инновационные биотехнологии, направленные на повышение эффективности сельскохозяйственного производства, внедрение информационных технологий в систему мониторинга сельскохозяйственной отрасли Узбекистана.
В рамках форума также рассмотрены различные аспекты развития зон свободной торговли в Китае и китайско-узбекское торгово-экономическое сотрудничество, роль свободных экономических зон в социально-экономическом развитии регионов Узбекистана.