2019 йилнинг 10 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Норвегия Қироллиги Ташқи ишлар вазирлигининг мамлакатни БМТ Хавфсизлик Кенгашининг доимий бўлмаган аъзолигига номзод этиб тайинлаш бўйича махсус вакили Кнут Воллебекни қабул қилди.
Суҳбат чоғида икки ва кўп томонлама шаклдаги ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон ва Норвегия турли соҳаларда, жумладан, БМТ доирасида ўзаро манфаатли муносабатларни ривожлантириш тарафдори экани таъкидланди. Шу ўринда учрашувда Норвегия ҳукуматига БМТ шафелигида Оролбўйи минтақаси учун Инсон хавфсизлиги бўйича кўп томонлама шериклик асосида Траст фондини яратиш бўича Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзоёев ташаббусини қўллаб-қувватлагани ва ушбу фондга молиявий маблағ ажратгани учун миннатдорчилик билдирилди.
Томонлар сиёсий мулоқотни фаоллаштириш ва икки мамлакат қонун чиқарувчилари ўртасидаги алоқаларни ривожлантириш зарурлигини таъкидладилар. Ташқи ишлар вазирликлари ўртасида мунтазам сиёсий маслаҳатлашувлар ўтказиш амалиётини узоқ танаффусдан кейин давом эттириш, шунингдек, парламентлараро ҳамкорлик бўйича депутатлар гуруҳларини ташкил этиш имкониятларини кўриб чиқиш таклиф этилди.
Савдо-иқтисодий ва инвестицион алоқаларни ривожлантириш икки томонлама ҳамкорликнинг устувор йўналишларидан бири бўлиши мумкинлиги қайд этилди. Ҳозирги вақтда ушбу соҳадаги кўрсаткичлар йирик салоҳият мавжудлигидан далолат беради. Шу сабабли иқтисодий ҳамкорликни мувофиқлаштирувчи Ўзбекистон-Норвегия институтини яратиш таклифи билдирилди.
Суҳбат чоғида илм-фан, маданият, таълим ва кадрлар тайёрлаш соҳаларидаги ҳамкорликнинг долзарб жиҳатлари ҳам кўриб чиқилди.

Встреча со спецпосланником МИД Норвегии
10 сентября 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял специального посланника Министерства иностранных дел Королевства Норвегия по выдвижению кандидатуры страны в непостоянные члены Совета Безопасности ООН Кнута Воллебека.
В ходе состоявшейся беседы обсуждены вопросы сотрудничества в двустороннем и многостороннем форматах.
Подчеркивалось, что Узбекистан и Норвегия выступают за развитие взаимовыгодных отношений в различных областях, в том числе в рамках ООН. В этом контексте на встрече была выражена признательность Правительству Норвегии за поддержку инициативы Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева о создании Многопартнёрского трастового фонда под эгидой ООН по человеческой безопасности для региона Приаралья и выделение для него финансовых средств.
Стороны констатировали необходимость активизации политического диалога и развития связей между законодателями двух стран. Было предложено продолжить после многолетнего перерыва практику проведения регулярных межмидовских политических консультаций, а также рассмотреть возможность организации депутатских групп по межпарламентскому сотрудничеству.
Отмечалось, что одним из приоритетных направлений двустороннего сотрудничества могло бы стать развитие торгово-экономического и инвестиционного взаимодействия. В настоящее время показатели в этой сфере свидетельствуют о наличии значительного потенциала. В этой связи было озвучено предложение о создании узбекско-норвежского органа, координирующего экономическое сотрудничество.
В беседе также рассмотрены актуальные аспекты взаимодействия в сферах науки, культуры, образования и подготовки кадров.