2019 йилнинг 10 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Норвегия Қироллиги Ташқи ишлар вазирлигининг мамлакатни БМТ Хавфсизлик Кенгашининг доимий бўлмаган аъзолигига номзод этиб тайинлаш бўйича махсус вакили Кнут Воллебекни қабул қилди.
Суҳбат чоғида икки ва кўп томонлама шаклдаги ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон ва Норвегия турли соҳаларда, жумладан, БМТ доирасида ўзаро манфаатли муносабатларни ривожлантириш тарафдори экани таъкидланди. Шу ўринда учрашувда Норвегия ҳукуматига БМТ шафелигида Оролбўйи минтақаси учун Инсон хавфсизлиги бўйича кўп томонлама шериклик асосида Траст фондини яратиш бўича Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзоёев ташаббусини қўллаб-қувватлагани ва ушбу фондга молиявий маблағ ажратгани учун миннатдорчилик билдирилди.
Томонлар сиёсий мулоқотни фаоллаштириш ва икки мамлакат қонун чиқарувчилари ўртасидаги алоқаларни ривожлантириш зарурлигини таъкидладилар. Ташқи ишлар вазирликлари ўртасида мунтазам сиёсий маслаҳатлашувлар ўтказиш амалиётини узоқ танаффусдан кейин давом эттириш, шунингдек, парламентлараро ҳамкорлик бўйича депутатлар гуруҳларини ташкил этиш имкониятларини кўриб чиқиш таклиф этилди.
Савдо-иқтисодий ва инвестицион алоқаларни ривожлантириш икки томонлама ҳамкорликнинг устувор йўналишларидан бири бўлиши мумкинлиги қайд этилди. Ҳозирги вақтда ушбу соҳадаги кўрсаткичлар йирик салоҳият мавжудлигидан далолат беради. Шу сабабли иқтисодий ҳамкорликни мувофиқлаштирувчи Ўзбекистон-Норвегия институтини яратиш таклифи билдирилди.
Суҳбат чоғида илм-фан, маданият, таълим ва кадрлар тайёрлаш соҳаларидаги ҳамкорликнинг долзарб жиҳатлари ҳам кўриб чиқилди.

Meeting with the Special Envoy of Norway MFA
On September 10, 2019, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov received the Special Envoy of the Ministry of Foreign Affairs of Norway Knut Vollebaek.
Cooperation issues in bilateral and multilateral formats were discussed at the meeting.
It was noted that Uzbekistan and Norway stand for development of mutually beneficial relations in various fields, including within the framework of the UN. In this context, gratitude was expressed to the government of Norway for supporting the initiative of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev on establishment of a Multi-Partner Trust Fund under the auspices of the UN for Human Security for the Aral Sea region and allocation of financial resources for it.
The sides noted the need for intensifying political dialogue and developing ties between the legislators of the two countries. It was proposed to continue the practice of holding regular inter-MFA political consultations after a long break, as well as to consider the possibility of organizing parliamentary groups on inter-parliamentary cooperation.
Current aspects of cooperation in science, culture, education and training were also discussed at the meeting.