Ёш олимларнинг Германия тадқиқот институтларида икки ҳафта давомида малака оширишлари учун грант дастурининг иккинчи босқичига ўтган номзодлар диққатига
2019-09-09 | Фан
Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлиги Таълим ва тадқиқотлар бўйича Германия федератив вазирлиги билан ҳамкорликда пухта тадқиқот режасига эга 15 тагача ўзбекистонлик ёш олимларнинг илмий ишланмаларини қўллаб-қувватлаш мақсадида Германия тадқиқот институтларида икки ҳафта давомида малака оширишлари учун грант дастурини эълон қилган эди.
2019 йилнинг 31 августига қадар 86 нафар номзод ушбу дастурга қизиқиш билдириб онлайн ариза топширди. Аризалар Инновацион ривожланиш вазирининг германиялик юқори мартабали маслаҳатчиси Карстен Хайнц бошчилик қилган, вазирлик мутасадди ходимларидан ташкил топган комиссия томонидан кўриб чиқилди ва танлов мезонлари асосида баҳоланди.
Натижаларга кўра қуйидаги 22 нафар ёш олим танловнинг иккинчи босқичига таклиф қилинади:
1. Холхўжаев Жасурхўжа Мухтор ўғли
2. Шеримбетов Санжар Гулмирзоевич
3. Эрназаров Дилмурод Зухриддинович
4. Бердиёров Темур Азаматович
5. Тоғаев Улуғбек Рахмонқулович
6. Неъматзода Фирдавс Неъматович
7. Рахимова Латофатхон Собиржоновна
8. Ғиёсов Улуғбек Эшпўлатович
9. Маликов Абдувосид Абдувахоб ўғли
10. Бойхонов Зайлобиддин Уразали ўғли
11. Пўлатов Дилшод Ахмадович
12. Холиқова Рухсора Санжаровна
13. Ражаббоев Музаффар Эркабоевич
14. Хамидов Сардор Солижон ўғли
15. Кулдибаева Лутфия Алижоновна
16. Хамидов Бедилбек Фаёзбекович
17. Салямов Руслан Азатович
18. Игамбердиев Бунёд Ғайратович
19. Бердиназаров Қодирбек Нуридин ўғли
20. Ашуров Рустам Хатамович
21. Қаландаров Мирзажон Ситмаматович
22. Жўллиев Завқиддин Норменгли ўғли
Танловнинг иккинчи босқичи суҳбат шаклида бўлиб, бунда ҳар бир номзод ушбу дастурда қатнашишдан кўзлаган мақсадлари, тадқиқот режаси ҳақидаги саволларга жавоб беришлари талаб этилади. Шу сабаб, барча номзодлар тадқиқот режалари тақдимот материаллари  билан 13 сентябрь (жума) куни соат 10.00 да Илғор технологиялар марказига кечикмай етиб келишлари сўралади. Суҳбат инглиз тилида бўлади.
Инновацион ривожланиш вазирлиги танловнинг кейинги босқичига ўта олмаган номзодларнинг иштироки учун чуқур ташаккур изҳор этган ҳолда, вазирлик томонидан ташкиллаштириладиган кейинги дастурларда янада фаол иштирок этишга чорлаб қолади.

Выявлены кандидаты на второй этап грантовой программы для повышения квалификации в научно-исследовательских институтах Германии
2019-09-09 | Наука
Министерством инновационного развития Республики Узбекистан совместно с Министерством образования и науки Германии была объявлена двухнедельная грантовая программа для повышения квалификации в научно-исследовательских институтах Германии с целью поддержки научных разработок до 15 молодых ученых Узбекистана, имеющих подробный план исследований.
До 31 августа 2019 года 86 кандидатов подали онлайн заявки на участие в данной программе. Они были рассмотрены комиссией, состоящей из должностных лиц Министерства, возглавляемой высокопоставленным советником Министра инновационного развития Карстеном Хайнцом, и оценены на основе критериев конкурса.
По итогам отбора 22 молодых ученых приглашаются на второй этап конкурса:
1. Холходжаев Жасурходжа Мухтор угли
2. Шеримбетов Санжар Гулмирзоевич
3. Эрназаров Дилмурод Зухриддинович
4. Бердиёров Темур Азаматович
5. Тогаев Улугбек Рахмонкулович
6. Неъматзода Фирдавс Неъматович
7. Рахимова Латофатхон Собиржоновна
8. Гиёсов Улугбек Эшпулатович
9. Маликов Абдувосид Абдувахоб угли
10. Бойхонов Зайлобиддин Уразали угли
11. Пўлатов Дилшод Ахмадович
12. Холиқова Рухсора Санжаровна
13. Ражаббоев Музаффар Эркабоевич
14. Хамидов Сардор Солижон угли
15. Кулдибаева Лутфия Алижоновна
16. Хамидов Бедилбек Фаёзбекович
17. Салямов Руслан Азатович
18. Игамбердиев Бунёд Гайратович
19. Бердиназаров Кодирбек Нуридин угли
20. Ашуров Рустам Хатамович
21. Каландаров Мирзажон Ситмаматович
22. Жуллиев Завкиддин Норменгли угли
Второй этап конкурса пройдет в форме собеседования, где каждый кандидат должен рассказать о целях участия в данной программе, ответить на вопросы о плане исследования. Просим всех кандидатов подойти 13 сентября в 10.00 в Центр передовых технологий с презентационными материалами планнов исследования. Просьба не опаздывать. Собеседование будет проходить на английском языке.
Министерство инновационного развития выражает благодарность за участие кандидатов, не прошедших на следующий этап конкурса и призывает их к более активному участию в последующих программах, организуемых Министерством.