«Туркия давлат темир йўллари» ОАЖ делегацияси билан учрашув бўлиб ўтди
2019 йил 6 сентябрда Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида «Туркия давлат темир йўллари» ОАЖ бош директори Э. Арикан бошчилигидаги делегация билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда, шунингдек, Туркиянинг Ўзбекистон Республикасидаги элчихонаси ходимлари, «Урта Осие Транс» ОАЖ ва «Silk Road International» МЧЖ ҚК раҳбарлари иштирок этишди. Учрашувда, савдо ҳажми ўсиб бораётгани ва мамлакатда бизнес секторининг фаоллиги ошиб бораётганини ҳисобга олган ҳолда, икки мамлакат ўртасидаги транспортни ривожлантиришнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Хусусан, Туркия-Грузия-Озарбайжон-Туркманистон-Ўзбекистон-Қирғизистон-Хитой йўналиши бўйича мултимодал транспорт қатнови йўлга қўйилганлиги, халқаро транспорт тизимини ривожлантириш бўйича комплекс чора-тадбирларни амалга ошириш муҳимлиги қайд этилди, бу эса юқорида қайд этилган давлатлар иқтисодиётининг ўсишига сезиларли таъсир кўрсатади.
Шунингдек, икки мамлакат ишбилармонлари самарали маълумот алмашиш, янги алоқаларни ўрнатиш, янги лойиҳаларни амалга ошириш устида ишлаш имкониятига эга бўлган Ўзбекистон-Туркия бизнес форумини ташкил этиш бўйича таклифларни кўриб чиқдилар. Ушбу йўналишда яқин ҳамкорлик тўғрисида келишувга эришилди.

Состоялась встреча с делегацией АО «Турецкие государственные железные дороги»
6 сентября 2019 года в Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялась встреча с делегацией АО «Турецкие государственные железные дороги» во главе с генеральным директором Э.Арыканом.
На встрече также присутствовали сотрудники посольства Турции в Республике Узбекистан, руководители АО «Урта Осие Транс» и СП ООО «Silk Road International».
На встрече обсуждены актуальные вопросы развития транспортных перевозок между двумя странами, учитывая возрастающий объем товарооборота и растущую активность бизнес-сектора в стране.
В частности, стороны обсудили вопросы налаживания мультимодальных грузоперевозок по маршруту Турция-Грузия-Азербайджан-Туркменистан-Узбекистан-Кыргызстан-Китай. Была отмечена важность принятия комплексных мер по развитию международной транспортной системы, что окажет значительнойэе влияние на рост экономик вышеупомянутых стран.
Также был рассмотрены предложения по организации Узбекско-турецкого бизнес-форума , на базе которого предприниматели двух стран могли бы эффективно обмениваться информацией, налаживать новые связи и контакты и работать над реализацией новых проектов.