Қўқонда меҳмонлар муносиб кутиб олинмоқда
Айни кунларда Қўқон шаҳри бутун дунёга ўз кўрку тароватини кўз-кўз этиб, кундан кунга муҳташам, озода ва ораста қиёфада намоён бўлмоқда.
Халқаро ҳунармандчилик фестивалига тайёргарлик борасида белгиланган қурилиш-бунёдкорлик ишлари сифатли якунланди ҳамда юртимизнинг барча ҳудудлари ва хориждан ташриф буюраётган меҳмонлар ўзбекона удумга кўра байрамона тарзда кутиб олинмоқда.
Қўқон темир йўл вокзалида фестивалда иштирок этиш учун келган юртимиз жануби – Сурхондарё вилояти делегацияси аъзолари тантанали кутиб олинди.
Вилоят делегацияси таркибида 60 нафар моҳир ҳунармандлар, бахшилар, маданият ва санъат соҳаси намояндалари жамул-жам бўлган. Сурхондарёлик машҳур гиламдўз Назокат Собирова Ўзбекистон Республикаси Президенти соврини учун ўтказиладиган “Ташаббус” кўрик-танловининг вилоят босқичида бир неча маротаба “Энг яхши ҳунарманд” номинацияси ғолиби сифатида эътироф этилган. Фестиваль давомида у қатнашчиларга гиламдўзликнинг воҳага хос анъаналарини кенг тарғиб этишни мақсад қилган. Шу билан бирга иштирокчилар кўз ўнгида нафис гилам тўқиш маҳоратини намойиш этишни ҳам режалаштирмоқда.
– Биринчи таассуротимизнинг ўзи ҳайратланарли, – дейди “Ҳунарманд” уюшмаси Сурхондарё вилояти бошқармаси бошлиғи Муҳайё Жўраева. – Қўқон шаҳри ақлни шоширадиган ва завқингизни оширадиган даражада гўзал масканга айланибди. Бир пайтнинг ўзида ҳам шарқона латофат, ҳам замонавий тараққиёт манзаралари ҳар қандай инсонга хуш кайфият бахш этади. Биз шу бугуннинг ўзида тайёргарлик ишларига астойдил киришамиз.
– Бу каби тантаналар халқимизни янада жипслаштиради, бирдамлигини таъминлайди, – дейди Қўқон шаҳрида истиқомат қилувчи Абдусамад Болтабоев. – Болаликдан Алишер Навоийнинг мухлисиман. Ҳазрат Навоийнинг ушбу сатрлари шаҳримиздаги асрларга татигулик бугунги қувонарли ўзгаришларга ҳамоҳанг:
Бу гулшан ичраки, йўқдур бақо гулига сабот,
Ажаб саодат эрур чиқса яхшилик била от.
Адабиёт, санъат ва маданият, миллий қадриятлар ривожига қаратилаётган бундай юксак эътибор том маънода халқимизнинг маънавий юксалиши учун хизмат қилиши билан аҳамиятлидир.

Коканд в ожидании дорогих гостей
В эти дни Коканд становится все краше и благоустроеннее, предстает перед гостями со всего мира во всем великолепии и красе.
Уже завершены строительство и созидательная работа по подготовке к Международному фестивалю народно-прикладного искусства. По узбекским обычаям тепло встречаются гости, приезжающие как со всей нашей страны, так и из-за рубежа.
На железнодорожном вокзале Коканда состоялась торжественная встреча членов делегации, прибывших на фестиваль из Сурхандарьинской области. В ее составе 60 ремесленников, бахши, представителей сферы культуры и искусства.
Известная мастер-ковроткач Назокат Собирова была неоднократно признана победителем в номинации "Лучший ремесленник" областного этапа смотра-конкурса "Ташаббус" на призы Президента Республики Узбекистан. Она поставила перед собой цель - на фестивале пропагандировать среди участников присущие Сурхандарье своеобразные традиции ковроткачества. Планирует продемонстрировать всем участникам мастерство и тонкости ковроткачества.
- Первые впечатления потрясающие, - говорит начальник Сурхандарьинского областного управления ассоциации "Хунарманд" Мухайё Джураева. - Коканд преобразился до такой степени, что дух захватывает. Пейзажи современного развития и восточного изящества дарят каждому приподнятое настроение. Уверены, что выступления наших бахши придутся по душе всем гостям.
Чистые и опрятные улицы города, достопримечательности, социальные объекты, многоэтажные дома, сооружения, парки отдыха оставят самые приятные впечатления о Международном фестивале народно-прикладного искусства. Присущие Коканду гостеприимство, приветливость, искренняя улыбка горожан никого не оставят равнодушными.
- Благодаря царящим в нашей стране миру, прогрессу и экономическому благополучию мы имеем возможность организовывать такие мероприятия, - говорит житель Коканда Абдусамад Болтабоев. - Эти встречи еще более сближают и объединяют наш народ. И в будущем мы должны объединяться вокруг народолюбивой политики и инициатив нашего Президента.
Огромное внимание, оказываемое сегодня развитию литературы, искусства, культуры, национальных ценностей будет служить духовному обогащению нашего народа.