Истанбулда Ўзбекистоннинг тиббиёт туризм салоҳияти тақдим этилди
5 сентябрь куни Истанбул шаҳрида туризм саноатининг “Ислом ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатларда тиббиёт туризмини ривожлантириш истиқболлари” мавзусидаги VII форуми бўлиб ўтди. Тадбир Туркия Маданият ва Туризм вазирлиги томонидан ИҲТнинг Савдо-иқтисодий ҳамкорлик қўмитаси билан ҳамкорликда ташкил этилди.
Форум ишида 47 давлат вакиллари иштирок этишди, Ўзбекистон томондан Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси ва «DMC» клиникаси вакилларидан иборат делегация иштирок этди.
Тадбир доирасида Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси вакиллари томонидан Ўзбекистоннинг тиббиёт туризми салоҳияти, соҳада берилган имтиёз ва преференциялар, шунингдек мамлакат ҳудудларининг табиий салоҳияти ва унинг саломатлик учун фойдасига доир тақдимотлар ўтказилди.
“Ислом ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатларда тиббиёт туризмини ривожлантириш истиқболлари” форуми иштирокчилари Ўзбекистон тиббиёт клиникалари имкониятлари – шифокорлар профессионаллиги, клинкада замонавий тиббиёт ускуналарининг мавжудлиги ҳамда тиббий хизматлар учун нархларнинг ҳамёнбоплигини қайд этиб ўтишди. Муҳокамалар давомида яқин орада Ўзбекистон ушбу соҳанинг Марказий Осиёдаги илғор ўйинчиларидан бирига айланиши мумкинлиги таъкидланди.
Форум якунига кўра, ИҲТ мамлакатлари вакиллари тиббиёт туризмини ривожлантириш, яқин келажакда муваффақиятли амалга ошириладиган ўзаро манфаатли лойиҳаларни яратишга доир фикрлари билан алмашишди.

Uzbekistan presents its potential in medical tourism in Istanbul
On September 5, Istanbul hosted the 7th Meeting of the OIC/COMCEC Private Sector Tourism Forum “Prospects for the development of health tourism in the OIC member states”, organized by the Ministry of Culture and Tourism of Turkey and the Standing Committee for Economic and Commercial Cooperation of the Organization of the Islamic Cooperation (COMCEC).
The forum was attended by representatives from 47 countries. Uzbekistan delegation was attended by representatives of the State Committee of the Republic of Uzbekistan for Tourism Development and DMC clinic.
At the event, representatives of the State Committee for Tourism Development made presentations about the potential of medical tourism in Uzbekistan, benefits and preferences in this area, as well as the natural potential of the country’s regions and its health benefits.
Participants of the event noted the capabilities of Uzbekistan medical clinics – the professionalism of doctors, the availability of modern medical equipment in the clinic, as well as an acceptable price for medical services. During the discussions, it was noted that in the near future, Uzbekistan could become one of the leading players in this industry in Central Asia.
Following the forum, participants exchanged experience with representatives of OIC countries in development of medical tourism, opinions on creating mutually beneficial projects that will be successful in the near future.