Истанбулда Ўзбекистоннинг тиббиёт туризм салоҳияти тақдим этилди
5 сентябрь куни Истанбул шаҳрида туризм саноатининг “Ислом ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатларда тиббиёт туризмини ривожлантириш истиқболлари” мавзусидаги VII форуми бўлиб ўтди. Тадбир Туркия Маданият ва Туризм вазирлиги томонидан ИҲТнинг Савдо-иқтисодий ҳамкорлик қўмитаси билан ҳамкорликда ташкил этилди.
Форум ишида 47 давлат вакиллари иштирок этишди, Ўзбекистон томондан Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси ва «DMC» клиникаси вакилларидан иборат делегация иштирок этди.
Тадбир доирасида Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси вакиллари томонидан Ўзбекистоннинг тиббиёт туризми салоҳияти, соҳада берилган имтиёз ва преференциялар, шунингдек мамлакат ҳудудларининг табиий салоҳияти ва унинг саломатлик учун фойдасига доир тақдимотлар ўтказилди.
“Ислом ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатларда тиббиёт туризмини ривожлантириш истиқболлари” форуми иштирокчилари Ўзбекистон тиббиёт клиникалари имкониятлари – шифокорлар профессионаллиги, клинкада замонавий тиббиёт ускуналарининг мавжудлиги ҳамда тиббий хизматлар учун нархларнинг ҳамёнбоплигини қайд этиб ўтишди. Муҳокамалар давомида яқин орада Ўзбекистон ушбу соҳанинг Марказий Осиёдаги илғор ўйинчиларидан бирига айланиши мумкинлиги таъкидланди.
Форум якунига кўра, ИҲТ мамлакатлари вакиллари тиббиёт туризмини ривожлантириш, яқин келажакда муваффақиятли амалга ошириладиган ўзаро манфаатли лойиҳаларни яратишга доир фикрлари билан алмашишди.

В Стамбуле презентован медицинский туризм Узбекистана
5 сентября в городе Стамбул состоялся VII форум индустрии туризма «Перспективы развития медицинского туризма в странах ОИС», организованный Министерством Культуры и Туризма Турции совместно с Комитетом по торгово-экономическому сотрудничеству Организаций исламского сотрудничества(ОИС).
В работе форума приняли участие представители из 47 стран, со стороны узбекской делегации участвовали представители Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма и клиники «DMC».
В рамках мероприятия представителями Госкомтуризма были представлены презентации о потенциале медицинского туризма Узбекистана, льготах и преференциях в этой сфере, а также природный потенциал регионов страны и его польза для здоровья.
Участники мероприятия отметили возможности узбекских медицинских клиник – профессионализм врачей, наличие в клинике современного медицинского оборудования, а также приемлемая цена за медицинские услуги. В ходе обсуждений было отмечено, что в ближайшее время Узбекистан может стать одним из передовых игроков этой отрасли в Центральной Азии.
По итогам форума участники обменялись опытом с представителями стран ОИС в развитии медицинского туризма, мнениями о создании взаимовыгодных проектов, которые будут успешными в ближайшем будущем.