Ўзбекистон делегацияси БАА методологияси билан танишди
Адлия вазири ўринбосари Худоёр Мелиев ҳукумат делегацияси таркибида БАА Рақобатбардошлилик ва статистика масалалари бўйича федерал органида бўлди.
Ташриф Бирлашган Араб Амирликлари ҳукумати билан эришилган келишувлар доирасида ташкил этилди.
Рақобатбардошлилик ва статистика масалалари бўйича федерал органи БАА Вазирлар Маҳкамасига ҳисоб берувчи федерал давлат органи ҳисобланади.
Ташриф асносида Ўзбекистон делегацияси БАА Рақобатбардошлилик ва статистика масалалари бўйича федерал органининг маълумотларни йиғиш, рақобатбардошлиликни ошириш, рақобатбардошлилик тўғрисидаги қатор халқаро ҳисоботларни кўриб чиқиш ва таҳлил қилиш соҳасидаги мамлакат миллий салоҳиятини мустаҳкамлашга доир фаолияти билан танишди. Улардан БААни ҳукумат қарашларига мувофиқ ривожлантириш, хусусий сектор вакилларига керакли маълумот ва тавсияларни тақдим этиш воситаси сифатида фойдаланилади.
Бундан ташқари, Ўзбекистон делегацияси БАА томонидан хусусий секторни Барқарор тараққиёт мақсадларига муваффақиятли эришиш жараёнига жалб қилиш методологиясини ўрганди.
Учрашув якунлари бўйича томонлар Ўзбекистон ва БАА ўртасида статистик фаолият тизимини такомиллаштириш, шунингдек, Ўзбекистонда Барқарор тараққиёт мақсадларига эришишга доир ишларни самарали ташкил этиш бўйича истиқболли ҳамкорликни янада кенгайтириш бўйича фикр алмашди.

Uzbekistan delegation visits UAE
Deputy Minister of Justice Khudoyor Meliyev visited the UAE’s Federal Competitiveness and Statistics Authority.
The Federal Competitiveness and Statistics Authority is a federal government agency reporting to the UAE Cabinet of Ministers.
During the visit, Uzbekistan delegation became acquainted with activities of the Federal Competitiveness and Statistics Authority of the UAE on strengthening the country’s national potential in collecting data and increasing competitiveness, reviewing and analyzing a number of international competitiveness reports. They are used as a tool for development of the UAE in accordance with the vision of the government, providing necessary information and recommendations to representatives of the private sector.
According to the Ministry of Justice, Uzbekistan delegation studied the methodology of involving the private sector in the process of successfully achieving the UAE’s Sustainable Development Goals.
Following the meeting, the parties exchanged views on further expanding the prospective cooperation between Uzbekistan and the UAE in improving the system of statistical activities, as well as the effective organization of work for achieving the Sustainable Development Goals of Uzbekistan.