Япониянинг Ўзбекистондаги янги тайинланган фавқулодда ва мухтор элчиси Ешинори Фуджияму билан учрашув бўлиб ўтди
2019-09-04 | Иқтисодиёт
Жорий йилнинг 2 сентябр куни Инвестициялар ва ташқи савдо вазири С. Умурзаков Япониянинг Ўзбекистондаги янги тайинланган фавқулодда ва мухтор элчиси Ешинори Фуджияму билан учрашди, учрашув давомида икки мамлакат ўртасидаги савдо-иқтисодий ва инвестицион ҳамкорликни фаоллаштириш масалалари ва истиқболлари муҳокама қилинди.
Таъкидландики, ҳозирги вақтда ўзаро манфаатли шерикликни кенгайтириш учун, қўшма инвестициявий лойиҳаларни амалга ошириш ва товар айланмаси ҳажмини икки мамлакат бозорларида талаб қилинадиган товар позициялари нуқтаи назаридан ҳисобга олган ҳолда, фойдаланилмаган катта имкониятлар мавжуд бўлиб, бу икки томонлама муносабатларни ривожлантиришда янги босқични бошлаш учун замин яратади.
Мулоқот давомида таниқли халқаро экспертлар ва маслаҳатчиларни жалб қилган ҳолда республиканинг айрим тармоқларининг мавжуд потенциали ва Япония компанияларининг манфаатларини ҳисобга олган ҳолда, Ўзбекистондаги иқтисодий вазиятнинг реал ҳолатидан келиб чиқиб истиқболли лойиҳа таклифларини тайёрлашга мутлақо янги тизимли ёндашувни ишлаб чиқиш зарурлиги таъкидланди.
Япония томони Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги билан яқиндан ва доимий ҳамкорликда аниқ таклиф ва ташаббусларни биргаликда таҳлил қилиш ва илгари суришга, шунингдек, Ўзбекистоннинг тегишли вазирликлари ва тармоқ идоралари ўртасида япониялик ишбилармонлар билан яқин алоқаларни ўрнатишга тайёрлигини билдирди.

Состоялась встреча с вновь назначенным Чрезвычайным и Полномочным Послом Японии в Республике Узбекистан
2019-09-04 | Экономика
2 сентября текущего года Министр инвестиций и внешней торговли С.Умурзаков провел встречу с вновь назначенным Чрезвычайным и Полномочным Послом Японии в Узбекистане Ешинори Фуджияму, в ходе которой были обсуждены вопросы и перспективы интенсификации торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества двух стран.
Отмечалось, что в настоящее время имеется значительный неиспользованный потенциал для расширения взаимовыгодного партнерства, имея в виду реализацию совместных инвестиционных проектов и наращивание товарооборота в части товарных позиций, востребованных на рынках обеих стран, что создает предпосылки для начала нового этапа в развитии двусторонних отношений.
В ходе диалога была подчеркнута необходимость выработки принципиального нового системного подхода к подготовке перспективных проектных предложений, исходя из реального состояния экономической конъюнктуры Узбекистана, с учетом имеющегося потенциала тех или иных отраслей республики и интересов японских компаний, с привлечением признанных международных экспертов и консультантов.
Японская сторона выразила готовность в тесном и непрерывном сотрудничестве с Министерством инвестиций и внешней торговли для совместного анализа и продвижения конкретных предложений и инициатив и налаживания тесных связей соответствующих министерств и отраслевых ведомств Узбекистана с японскими предпринимателями.