Ўзбекистон Республикаси делегацияси БСОА Ижроия Кенгашининг навбатдан ташқари мажлисида иштирок этди
2019-09-04 | Сайлов
2019 йилнинг 2 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси МСК раиси ўринбосари М.Истамов бошчилигидаги делегация Ҳиндистоннинг Бангалор шаҳрида бўлиб ўтган БСОА Ижроия кенгашининг навбатдан ташқари мажлиси ишида қатнашди.
Ижроия кенгаши Бош Ассамблея томонидан қабул қилинган сиёсий қарорлар ижроси назорати ҳамда БСОА котибияти қоида ва низомларини тасдиқловчи орган ҳисобланади. Ўзбекистон МСК 2017 йилдан буён кенгаш аъзосидир.
Тадбирда Ижроия кенгашининг 16 аъзосидан 25 нафардан ортиқ вакил, шунингдек, ассоциациянинг (Корея Республикасининг миллий сайлов комиссияси, ЖАР сайлов комиссияси) 2 аъзосидан 4 нафар кузатувчи иштирок этди. Йиғилиш кун тартиби доирасида БСОА раисининг янги ўринбосарини, бош котибини, назорат ва аудит, ташкилот даромад манбаларини диверсификациялаш қўмиталари аъзоларини сайлаш каби масалалар кўриб чиқилди.
Кенгаш аъзолари бир қатор давлатлар сайлов органлари томонидан ассоциацияга аъзо бўлиш учун берилган янги аризаларга алоҳида эътибор қаратишди. Ҳиндистон сайлов комиссияси Нью-Деҳлида БСОАнинг ҳудудий бўлинмасини ташкил қилиш таклифи билан чиқди. Мазкур бўлинманинг сайлов ташкилотчиларини ўқитиш маркази сифатида фаолият юритиши кўзда тутилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси вакиллари БСОАнинг навбатдан ташқари йиғилишидаги иштироки доирасида БСОА бош котиби Ким Ён Хи, Руминия Доимий сайлов органи раиси Ион Минку Радулесу, Корея Республикаси Миллий сайлов комиссияси раиси Сун Ил Квон билан учрашди. Учрашувларда икки томонлама ҳамкорликнинг бир қатор, хусусан, мазкур ташкилот доирасидаги масалалари муҳокама этилди.
Ўзбекистон томонидан бўлиб ўтадиган парламент сайловларига тайёргарлик ҳақида маълумот берилиб, чет эл сайлов органлари ва халқаро ташкилотлар вакилларини халқаро кузатувчилар сифатида таклиф этилиши кўзда тутилаётгани билдирилди.

Делегация Республики Узбекистан приняла участие во внеочередном заседании Исполнительного совета ВАИО
2019-09-04 | Выборы
2 сентября 2019 года делегация Республики Узбекистан во главе с заместителем председателя ЦИК М.Истамовым приняла участие в работе внеочередного заседания Исполнительного совета Всемирной ассоциации избирательных органов (ВАИО), которое состоялось в г. Бангалоре (Индия).
Исполнительный совет является органом, осуществляющим контроль над реализацией политических решений принятых Генеральной Ассамблеей и утверждением правил и положений Секретариата ВАИО. ЦИК Узбекистана является членом совета с 2017 года.
В мероприятии приняли участие более 25 представителей от 16 членов Исполнительного совета, а также 4 наблюдателя от 2 членов Ассоциации (Национальная избирательная комиссия (НИК) Республики Корея, Избирательная комиссия ЮАР).
В рамках повестки дня в ходе заседания обсуждались вопросы, касающиеся избрания нового заместителя председателя ВАИО, назначения Генерального секретаря, членов комитетов по надзору и аудиту, диверсификации источников дохода организации.
Члены совета отдельно уделили внимание на новые заявки к членству в Ассоциацию, которые были поданы избирательными органами ряда стран.
Избирательная комиссия Индии выдвинула предложение создания регионального отделения ВАИО в г. Нью-Дели. Предусматривается, что данное отделение будет осуществлять деятельность в качестве центра обучения для организаторов выборов.
В рамках участия представителей Республики Узбекистан в работе внеочередного заседания Исполнительного совета ВАИО состоялись встречи с Генеральным секретарем ВАИО Ким Ён Хи, президентом Постоянного избирательного органа Румынии Ионом Минку Радулесу, председателем НИК Республики Корея Сун Ил Квон, в ходе которых обсуждались различные аспекты двустороннего сотрудничества, в том числе в рамках данной организации. Узбекской стороной была доведена информация о подготовке к предстоящим парламентским выборам и выражено намерение о приглашении представителей зарубежных избирательных органов и международных организаций в качестве международных наблюдателей.