Халқаро шартноманинг кучга кириши тўғрисида
2019 йилнинг 2 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати билан Беларусь Республикаси Ҳукумати ўртасида божхона ишларида ҳамкорлик ва ўзаро ёрдам тўғрисидаги Битим кучга кирди. Ҳужжат 2018 йил 13 сентябрь куни Беларусь Республикаси Президенти Александр Лукашенконинг Ўзбекистонга расмий ташрифи давомида имзоланган эди.
Мазкур ҳужжат божхона қонунчилиги бузилишини олдини олиш, суриштириш ва унга қарши курашишда ўзаро ёрдам кўрсатиш тартибини белгилайди. Ушбу Битим доирасида икки мамлакат божхона органлари уларнинг ҳудудларида амалдаги божхона қонунчилигини бузиш мақсадида фойдаланилгани ёки фойдаланилиши мумкинлиги тўғрисида маълумот ёки шубҳа мавжуд бўлган шахслар, товарлар ва транспорт воситалари тўғрисида бир-бирларига маълумот тақдим этадилар.
Битим икки мамлакат божхона органлари ҳамкорлигини ривожлантириш ва кенгайтириш ҳамда божхона ҳуқуқбузарлигини олдини олиш соҳасидаги ҳамкорлик бўйича шартномавий-ҳуқуқий базани мустаҳкамлашга имкон беради.

International treaty enters into force
On September 2, 2019, the Agreement between the Government of the Republic of Uzbekistan and the Government of the Republic of Belarus on cooperation and mutual assistance in customs affairs, signed on September 13, 2018 in Tashkent during the official visit of the President of the Republic of Belarus Alexander Lukashenko to Uzbekistan, entered into force.
According to Uzbekistan MFA, the document regulates the procedure for mutual assistance on preventing, investigating and combating violations of customs legislation. Under this Agreement, the customs authorities of the parties provide each other with information about persons, goods and vehicles that are known or suspected to have been used or may be used in violation of customs laws on the territory of the countries of the parties.
The Agreement contributes to development and expansion of relations between the customs authorities of the two countries, as well as strengthening the normative-legal framework for cooperation in crossing of customs offenses.