Халқаро шартноманинг кучга кириши тўғрисида
2019 йилнинг 2 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати билан Беларусь Республикаси Ҳукумати ўртасида божхона ишларида ҳамкорлик ва ўзаро ёрдам тўғрисидаги Битим кучга кирди. Ҳужжат 2018 йил 13 сентябрь куни Беларусь Республикаси Президенти Александр Лукашенконинг Ўзбекистонга расмий ташрифи давомида имзоланган эди.
Мазкур ҳужжат божхона қонунчилиги бузилишини олдини олиш, суриштириш ва унга қарши курашишда ўзаро ёрдам кўрсатиш тартибини белгилайди. Ушбу Битим доирасида икки мамлакат божхона органлари уларнинг ҳудудларида амалдаги божхона қонунчилигини бузиш мақсадида фойдаланилгани ёки фойдаланилиши мумкинлиги тўғрисида маълумот ёки шубҳа мавжуд бўлган шахслар, товарлар ва транспорт воситалари тўғрисида бир-бирларига маълумот тақдим этадилар.
Битим икки мамлакат божхона органлари ҳамкорлигини ривожлантириш ва кенгайтириш ҳамда божхона ҳуқуқбузарлигини олдини олиш соҳасидаги ҳамкорлик бўйича шартномавий-ҳуқуқий базани мустаҳкамлашга имкон беради.

О вступлении в силу международного договора
2 сентября 2019 года вступило в силу Соглашение между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Республики Беларусь о сотрудничестве и взаимной помощи в таможенных делах, подписанное 13 сентября 2018 года в г.Ташкенте в ходе официального визита Президента Республики Беларусь Александра Лукашенко в Узбекистан.
Документом регламентируется порядок оказания взаимной помощи по предотвращению, расследованию и борьбе с нарушениями таможенного законодательства. В рамках настоящего Соглашения таможенные органы сторон предоставляют друг другу информацию о лицах, товарах и транспортных средствах, о которых известно или имеется подозрение, что они использовались или могут быть использованы при нарушениях таможенного законодательства на территории государств сторон.
Соглашение способствует развитию и расширению взаимоотношений таможенных органов двух стран, а также укреплению договорно-правовой базы по сотрудничеству в области пересечения таможенных правонарушений.