Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг фармонларига мувофиқ, мустақиллигимизнинг 28 йиллиги арафасида бир гуруҳ юртдошларимиз ва мамлакатимиз билан самарали ҳамкорлик қилиб келаётган хорижликлар фахрий унвонлар, орден ва медаллар билан тақдирланган эди.
31 август куни Кўксаройда ана шу юксак мукофотларни топшириш маросими бўлди.
Президентимиз йиғилганларни, уларнинг тимсолида жойларда давлат мукофотларини қабул қилиб олаётган барча юртдошларимизни муборакбод этди.
Кейинги йилларда Ўзбекистонда катта ўзгаришлар, ислоҳотлар амалга оширилаётгани ва уларнинг дастлабки натижалари кўзга ташланаётгани таъкидланди.
– Халқ билан мулоқот ҳеч қачон бундай бўлмаган. Одамларни эшитсак, режамиз тўғри бўлади. Ҳамма ҳудудлар ва соҳалардаги ўзгаришлар – халқимиз билан биргаликда қилаётган ишларимиз самараси, – деди Президент.
Ўзбекистоннинг халқчил, инсонпарвар сиёсатини дунё ҳамжамияти эътироф этмоқда. Ташқи сиёсат ҳам, ички сиёсат ҳам кенг кўламли мулоқот ва муносабатлар асосида, уйғун ҳолда олиб борилмоқда.
– Биз учун биттаю битта тўғри йўл, ягона мақсад миллатимиз, халқимиз, жонажон Ўзбекистонимиз манфаатини юқори тутишдир. Бунинг учун доимо етти марта ўлчаб, бир марта кесадиган сиёсат олиб боришимиз керак. Олдимизда мураккаб вазифалар турибди. Халқимизга, сизлар каби мард ва шижоатли юртдошларимизга ишониб, маррани катта олдик, – дея таъкидлади давлатимиз раҳбари.
Шавкат Мирзиёев маросимга йиғилганларни номма-ном тилга олиб, давлат мукофотлари билан табриклади. Уларни Ватанимизнинг асл фарзандлари, виждони пок, қалби уйғоқ одамлар деб атади. Самарали фаолияти, ҳалол ва фидойи меҳнати, ёшларга ибрат бўлаётгани учун уларга миннатдорлик билдириб, эзгу тилакларини изҳор этди.
Президентимиз тақдирланган юртдошларимиз ва хорижлик дипломатларга мукофотларни тантанали равишда топширди.
– Мана шундай мукофот олиш ва унга муносиб бўлиш ҳаммага ҳам насиб этмайди. Бугун сизлардаги қувонч, кўтаринки кайфиятдан мен ўзим учун ҳам катта куч, катта қувват олдим. Барчангизни Мустақиллик куни билан яна бир бор чин қалбдан табриклайман, – деди Президент.

Вручены высокие государственные награды
В соответствии с указами Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в преддверии 28-летия независимости нашей страны группа соотечественников, достигших высоких результатов в различных сферах, а также иностранных граждан, внесших большой вклад в укрепление сотрудничества, была награждена орденами и медалями, им присвоены почетные звания.
В резиденции Куксарой 31 августа состоялась церемония вручения этих высоких наград.
Президент поздравил собравшихся и в их лице – всех соотечественников, которые сегодня принимают государственные награды на местах.
Отмечалось, что в последние годы в стране осуществляются масштабные реформы, первые результаты которых дают о себе знать.
- Никогда прежде диалог с народом не выходил на такой уровень. Только слушая людей, мы можем строить верные планы. Изменения, происходящие во всех регионах и сферах, - это результат работы, проводимой сообща с народом, - сказал Президент.
Ориентированную на народ, человеколюбивую политику Узбекистана признает международное сообщество. Внутренняя и внешняя политика реализуются гармонично, на основе выстраивания широкого диалога и взаимовыгодных отношений.
- Для нас единственно правильный путь и единственная цель - всемерно защищать интересы нашей нации, народа, родного Узбекистана. На этом пути нам необходимо проводить всесторонне продуманную политику. Перед нами стоят сложные задачи. Мы поставили амбициозные цели, так как уверены в нашем народе, в таких отважных и самоотверженных соотечественниках, как вы, - отметил глава государства.
Шавкат Мирзиёев поименно перечислил и поздравил награжденных, присутствующих на церемонии, назвав их истинными сынами и дочерями нашей Родины, добросовестными людьми с высоким чувством долга. Выразил им признательность за плодотворный, честный и самоотверженный труд, за то, что они служат образцом для молодежи.
Президент торжественно вручил награды соотечественникам и иностранным дипломатам.
- Честь быть удостоенным таких наград выпадает не каждому. Видя вашу радость и отличное настроение, меня переполняют энергия и энтузиазм. Еще раз от всей души поздравляю всех с Днем независимости, - сказал Президент.