«Наврўз» боғида миллий қадриятларимиз намоён бўлади
Ушбу лойиҳа бўйича 2017 йил 7 августда давлатимиз раҳбарининг қарори қабул қилинган, унга мувофиқ “Наврўз боғи” масъулияти чекланган жамият тузилиб, зарур молиявий ва ташкилий ишлар белгиланган эди.
Шавкат Мирзиёев ўтган йили февралда бу ерга келиб, боғнинг мазмун-моҳиятини бойитиш бўйича тавсиялар берганди.
Шу асосда бунёд этилган ушбу дам олиш масканида халқимиз маданияти, миллий қадриятлари чуқур ифодасини топган. 2,5 гектар майдон этнографик шаҳарчага айлантирилган. Қорақалпоғистон ва барча вилоятлар номлари билан аталадиган кўчалар ва қадимий услубда уйлар бунёд этилиб, ҳар бир ҳудуднинг ўзига хос анъаналари, ҳунармандчилиги, турмуш тарзи акс эттирилган.
Пахса деворли ҳовлилар, айвонлар, чойхона ва устахоналар тимсолида қадимий маҳаллаларимиз қайта тикланган. Бу ёшларнинг халқимиз тарихи ва миллий маданиятимиз ҳақидаги билимларини бойитиб, ватанпарварлик туйғуларини кучайтиради, хорижлик сайёҳлар учун диққатга сазовор маскан бўлади.
- Ўзликни англаш нуқтаи назаридан бу жойнинг аҳамияти катта. Бу ерда миллий қадриятларимиз, тарихимиз яққол кўринади. Ўз тарихини чуқур билган халқ ғурурли, қудратли, бадавлат бўлади, - деди Президент.
Давлатимиз раҳбари бу боғ фақат Наврўз кунлари эмас, йил давомида гавжум бўлиши, бу ерга келганлар маданий ҳордиқ билан бирга маънавий озуқа ҳам олиши кераклигини таъкидлади.
Ушбу ўзига хос шаҳарча марказида Наврўз байрами тантаналарини ўтказишга мўлжалланган амфитеатр барпо этилган. Боғ охиридаги анҳор устида 88 метрлик кўприк қурилган.

Парк «Навруз» станет зеркалом национальных традиций
В соответствии с постановлением главы государства от 7 августа 2017 года были определены необходимые финансовые и организационные меры, создано общество с ограниченной ответственностью “Навруз боги”.
Шавкат Мирзиёев в ходе посещения места строительства в феврале прошлого года дал рекомендации по обогащению его содержания.
В новом парке нашли свое отражение культура и национальные традиции нашего народа: на площади в 2,5 гектара возведен целый этнографический городок. Здесь есть "улицы", названные в честь Каракалпакстана и всех областей страны, с домами в старинном стиле, где отображены присущие каждому региону уникальные обычаи, ремесла и образ жизни.
В образе дворов с глинобитными стенами, террас, чайхан и мастерских взору предстает облик древних махаллей. Все это является источником обогащения знаний молодежи об истории и национальной культуре, приумножения чувства патриотизма, а также достопримечательностью, притягивающей иностранных туристов.
- У этого места очень важная роль в плане формирования самосознания, - подчеркнул Президент. - Здесь наглядно воплощены национальные ценности, наша история. Народ, глубоко осведомленный о своей истории, - гордый, могучий, богатый народ.
Глава государства отметил, что парк должен привлекать посетителей не только в дни празднования Навруза, а круглый год, и посетители должны не только культурно отдыхать, но и получать духовную пищу.
В центре этого нового колоритного городка возведен амфитеатр для торжеств по случаю праздника Навруз. Над каналом, протекающим по территории парка, возведен мост длиной 88 метров.