Адлия вазири халқаро компаниялар вакиллари билан мулоқотда бўлди
Ўзбекистонда халқаро компаниялар ваколатхоналарининг очилиши мамлакатимизга инвестициялар оқимини оширишга хизмат қилади.
Жорий йилнинг 28 август куни адлия вазири Р.Давлетов «Агротек ГмбХ» компанияси президенти, Австриядаги Бухоро яҳудийлари ассоциацияси фахрий президенти Б. Кандов, шунингдек, «SPECHT & PARTNER» халқаро юридик компанияси раҳбари Л. Шпехт ва «Цифровая страна» АНТ (РФ) бошқарув раиси В. Драгановлар билан учрашди.
Учрашув аввалида Р. Давлетов меҳмонларга Ўзбекистон Республикасида Ҳаракатлар стратегияси доирасида, жумладан, қонун устуворлигини таъминлаш ҳамда суд ҳокимияти мустақиллигини мустаҳкамлаш борасида амалга оширилаётган ислоҳотлар, Адлия вазирлиги тизимида олиб борилаётган ўзгаришлар хусусида маълумот берди.
Хусусан, вазирликнинг норма ижодкорлиги фаолияти такомиллаштирилаётгани, изчил ва бир хил ҳуқуқни қўллаш амалиёти шакллантирилаётгани, инсон ҳуқуқ ва эркинликларини самарали ҳимоя қилишнинг таъминланиши ҳақида маълумот берилди.
Масалан, сўнгги икки йилда 4 мингдан зиёд норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар ҳуқуқий экспертизадан ўтказилиб, фуқароларнинг 23 мингдан ортиқ мурожаатлари кўриб чиқилган.
Фуқаролар ва тадбиркорларга давлат хизматларини кўрсатиш тизими ҳам босқичма-босқич ривожланаётгани айтилди. Ҳозирги кунда давлат хизматлари марказлари аҳолига қарийб 150 га яқин турдаги хизматларни тақдим этиб келмоқда. Хорижий сармоядорлар учун қулай шароитлар яратиш ва Ўзбекистон Республикаси ҳудудида уларнинг манфаатларини ҳимоя қилишга оид қонунчиликдаги ижобий ўзгаришлар ҳам қайд этилди.
Шу билан бирга, адлия вазири адвокатура институтини ислоҳ қилиш, хусусан мамлакатимиздаги адвокатлик ва консалтинг хизматлари алоҳида икки турли соҳаларга бўлинганини билдирди. Шундан келиб чиқиб, консалтинг хизматларини адвокатлик лицензиясини олмасдан, тижорий ташкилий-ҳуқуқий шаклда юридик шахс ташкил қилиш йўли билан кўрсатиш мумкинлиги ҳақида маълумот берилди.
Меҳмонлар давлат ва жамият қурилишининг барча соҳаларида амалга оширилаётган жадал ислоҳотлар асносида Ўзбекистонда, хусусан, адлия соҳасида рўй бераётган улкан ўзгариш ва ислоҳотларни таъкидлашди. Бу жараёнда қонунчилик базасини такомиллаштириш муҳим аҳамият касб этади.
Ўз навбатида «SPECHT & PARTNER» юридик компанияси раҳбари Л. Шпехт мазкур компания фаолияти ҳақида сўзлаб берди ва Тошкент шаҳрида ўз юридик фирмаси ваколатхонасини таъсис этиш имкониятларини ўрганиб чиқишни сўради. Унинг фикрича, мазкур фирма ваколатхонаси очилиши Ўзбекистонга инвестициялар оқимини оширишга хизмат қилади.

Диалог министра юстиции с представителями международных компаний
Открытие представительств международных компаний в Узбекистане будет способствовать увеличению потока инвестиций в страну 28 августа 2019 года министр юстиции Р. Давлетов встретился с президентом компании «Агротек ГмбХ», почетным президентом Ассоциации бухарских евреев Австрии Б. Кандовым, руководителем международной юридической компании «SPECHT & PARTNER» Л. Шпехтом и председателем правления автономной некоммерческой организации «Цифровая страна» (Россия) В. Драгановым.
В ходе встречи Р. Давлетов проинформировал гостей о реформах, осуществляемых в Узбекистане в рамках Стратегии действий, в частности, в направлении обеспечения верховенства закона и укрепления независимости судебной власти, а также о коренных преобразованиях в системе Министерства юстиции Республики Узбекистан. В том числе, отмечалось, что совершенствуется нормотворческая деятельность министерства, формируется последовательная и единая правоприменительная практики, принимаются меры по эффективной защите прав и свобод человека. К примеру, за последние два года проведена правовая экспертиза более 4 тысяч нормативно-правовых актов и рассмотрено более 23 тысяч обращений граждан. Поэтапно развивается система оказания государственных услуг гражданам и бизнесу. В настоящее время центры государственных услуг предоставляют около 150 видов госуслуг.
Отмечены последние позитивные изменения в инвестиционном законодательстве, направленные на обеспечение благоприятных условий для иностранных инвесторов и защиту их интересов на территории Республики Узбекистан.
Министр юстиции рассказал также о реформе института адвокатуры. Так, в соответствии с ней, в республике адвокатские и консалтинговые услуги разделены на разные сферы. Исходя из этого, консалтинговые услуги теперь можно оказывать без получения адвокатской лицензии, путем учреждения юридического лица в коммерческой организационно-правовой форме.
По мнению гостей, в свете масштабной трансформации всех сфер государственного и общественного строительства в Узбекистане ключевое значение имеет совершенствование законодательной базы, реформирование юстиции.
В свою очередь, руководитель юридической компании «SPECHT & PARTNER» Л. Шпехт рассказал о деятельности компании, предложив рассмотреть возможность открытия в Ташкенте ее представительства. По его мнению, это будет способствовать увеличению потока инвестиций в Узбекистан.