ЮНЕСКО Бош директори Бухорода бўлди
ЮНЕСКОнинг Бутунжаҳон маданий мероси рўйхатига киритилган Бухоро шаҳрида умумбашарий қийматга эга турли даврларга мансуб 300 дан ортиқ меъморий ёдгорлик жойлашган.
Мамлакатимизда меҳмон бўлиб турган БМТнинг таълим, фан ва маданият масалалари бўйича ташкилоти (ЮНЕСКО) Бош директори Одри Азуле хоним 27 август куни Бухоро шаҳрига ташриф буюриб, ушбу осори-атиқалар билан танишди.
Нуфузли ташкилот раҳбари Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари А.Абдуҳакимов ва Бухоро вилояти ҳокими Ў.Барноев ҳамроҳлигида кўҳна Арк қалъасини томоша қилди. Бу ерда жойлашган Бухоро давлат музей-қўриқхонасидаги халқимизнинг бой тарихидан гувоҳлик берувчи экспонатлар юқори мартабали меҳмонда катта қизиқиш уйғотди.
Одри Азуле хоним Исмоил Сомоний мақбараси, Минораи Калон, Мир Араб мадрасаси ва Масжиди Калон ёдгорликларини ўз ичига олган Пойи Калон мажмуаси ҳамда Мирзо Улуғбек мадрасасини ҳам томоша қилди.
Қадимий Бухоро ҳунармандлиги билан ҳам жаҳонга машҳур. ЮНЕСКО Бош директори шаҳарнинг диққатга сазовор масканлари билан танишув чоғида ҳунармандлик намуналарига катта қизиқиш билдирди.
Бухоро азалдан шариф шаҳар, диний бағрикенглик қарор топган кент сифатида ҳам улуғланади. Бугунги кунда вилоятда 10 га яқин диний конфессиялар фаолият юритмоқда. ЮНЕСКО Бош директори 400 йиллик тарихга эга яҳудийлар синагогасига ташриф буюрди. Яҳудийларнинг эътиқод қилиши ва диний амалларни адо этиши учун барча шароит яратилгани меҳмонда катта таассурот қолдирди.

Генеральный директор ЮНЕСКО побывала в Бухаре
В Бухаре расположено более 300 архитектурных памятников, относящихся к различным периодам, имеющих общечеловеческие ценности, включенных в список Всемирного культурного наследия ЮНЕСКО.
Находящаяся в гостях в нашей стране Генеральный директор организации ООН по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО) госпожа Одри Азуле 27 августа посетила Бухару и ознакомилась с памятниками старины.
Руководитель престижной международной организации в сопровождении заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан А.Абдухакимова и хокима Бухарской области У.Барноева осмотрела древнюю крепость Арк. Большой интерес у высокопоставленной гостьи вызвали экспонаты Бухарского государственного музея-заповедника, свидетельствующие о богатой истории нашего народа.
Госпожа Одри Азуле также ознакомилась с комплексом Пойи Калон, включающим мавзолей Исмаила Сомони, Минораи Калон, медресе Мир Араб и мечеть Масжиди Калон, медресе Мирзо Улугбека.
Ремесленничество древней Бухары также получило всемирную известность. Генеральный директор ЮНЕСКО во время ознакомления с достопримечательностями города проявила большой интерес к изделиям ремесленников.
Бухара издревле славится как почитаемый город, город религиозной толерантности. На сегодняшний день в области свою деятельность осуществляют около 10 религиозных конфессий. Генеральный директор ЮНЕСКО посетила еврейскую синагогу, которая насчитывает 400-летнюю историю. Большое впечатление у гостьи оставило то, что здесь созданы все условия для отправления верующими евреями религиозных обрядов.