Олий таълим муассасалари раҳбар ва педагог кадрларининг узлуксиз малакасини ошириш тизимини жорий этиш тўғрисида
2019-08-28 | Ҳужжатлар
Сўнгги йилларда олий таълим муассасалари раҳбар ва педагог кадрларининг (кейинги ўринларда – раҳбар ва педагог кадрлар) касбий билим, малака ва кўникмаларини ривожлантиришга кенг имкониятлар яратилмоқда. Қайта тайёрлаш ва малака ошириш курслари ўқув жараёнига ўқитишнинг замонавий шакл ва технологиялари, жумладан, масофавий таълим, вебинар технологиялари, автоматлашган мониторинг, электрон портфолио ахборот тизимлари жорий этилмоқда.
Шу билан бирга, раҳбар ва педагог кадрлар малакасини оширишнинг амалдаги тартиби самараси паст бўлганлиги, кўп ресурс сарфлашни талаб этаётгани ҳамда замонавий талабларга жавоб бермаётганлиги ушбу жараёнга инновацион ёндашувларни жорий этишни ҳамда кадрларнинг касбий компетентлигини доимий ривожлантириш механизмларини қўллашни талаб этмоқда.
Раҳбар ва педагог кадрларнинг малакасини ошириш тизимини янги босқичга кўтариш, уларнинг касбий малакасини оширишнинг замонавий шаклларини ҳамда илмий ва илмий-педагогик фаолият натижаларини инобатга оладиган табақалаштирилган ва муқобил узлуксиз малака ошириш тизимини амалиётга кенг жорий этиш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги,
ўз тасарруфида олий таълим муассасалари бўлган бошқа вазирлик ва идораларнинг 2019 йил 1 сентябрдан раҳбар ва педагог кадрларнинг узлуксиз малакасини ошириш тизимини жорий этиш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин.
2. Қуйидагилар раҳбар ва педагог кадрлар узлуксиз малакасини ошириш тизимининг асосий вазифалари этиб белгилансин:
раҳбар ва педагог кадрларнинг касбий билими, кўникмалари ва маҳоратини узлуксиз янгилаб бориш механизмларини жорий этиш, замонавий талабларга мувофиқ олий таълим сифатини таъминлаш учун зарур даражада касбий тайёргарликни ошириш;
малака оширишнинг бевосита ва касбий фаолиятга алоқадор билвосита шаклларини вариатив ва бир-бирини тўлдириш тамойиллари асосида амалиётга жорий этишни таъминлаш ва мониторинг олиб бориш;
раҳбар ва педагог кадрларнинг илмий-педагогик салоҳиятидан келиб чиқиб, уларнинг касбий эҳтиёжларини қаноатлантиришга йўналтирилган узлуксиз малака оширишнинг шаклларини мустақил танлаш ва ўзлаштириш имкониятини яратиш;
раҳбар ва педагог кадрларнинг касбий маҳоратини мунтазам ошириш асосида уларнинг илмий ва амалий тадқиқотлар, технологик тараққиёт ҳамда ўқитилаётган фанлар бўйича инновациялар, шунингдек, ўқув жараёнини ташкил этишнинг замонавий услублари соҳаларидаги кўникмаларини ривожлантириш;
юқори самарали замонавий таълим ва инновацион технологиялар, илғор хорижий тажрибани кенг жорий этган ҳолда раҳбар ва педагог кадрларнинг малакасини ошириш бўйича малака талаблари, ўқув режалари ва дастурларини доимий янгилаб бориш, уларнинг фаолиятини зарур даражада ташкил этиш ва самарадорлигини таъминлаш;
раҳбар ва педагог кадрларда Интернет жаҳон ахборот тармоғи, мультимедиа тизимлари ва масофадан ўқитиш усулларидан фойдаланган ҳолда илғор педагогика, ахборот-коммуникация ва инновацион технологияларни эгаллаш ва уларни ўқув жараёнига фаол татбиқ этиш кўникмаларини ривожлантириш;
раҳбар ва педагог кадрларнинг чет тилини амалий ўзлаштириш даражасини ошириш, ўз касбий маҳоратини, педагогик ва илмий фаолияти самарадорлигини муттасил ошириб бориш имкониятларини яратиш.
3. Белгилаб қўйилсинки, раҳбар ва педагог кадрларнинг узлуксиз малака ошириши:
мутахассислик бўйича мустақил малака ошириш;
муқобил малака ошириш;
таълим дастурлари асосида ихтисослаштирилган қайта тайёрлаш ва малака ошириш муассасаларида бевосита ўқиш шаклларини ўз ичига олади.
Бунда раҳбар ва педагог кадрларга уларнинг касбий, ўқув-методик ва илмий-педагогик фаолияти натижаларидан келиб чиқиб, муқобил малака ошириш ёки таълим дастурлари асосида ўқиш шаклларини танлаш имконияти берилади.
4. Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Молия вазирлиги, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги ҳамда Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигининг 2019 йил 1 сентябрдан бошлаб:
раҳбар ва педагог кадрларни қайта тайёрлаш ва малака ошириш курсларида ишдан ажраган ҳолда тўғридан-тўғри (бевосита) ўқиш умумий давомийлигини 144 соат этиб белгилаш;
раҳбар ва педагог кадрларни қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш марказларидапрофессор-ўқитувчиларнинг сонидан келиб чиқиб белгиланадиган, камида 3 та штат бирлигидан иборат таълим технологиялари кафедралариниташкил этиш;
раҳбар ва педагог кадрларни қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш марказларида самарали дарс бераётган профессор-ўқитувчилар, тажрибали амалиётчи мутахассислар фаолияти таҳлилидан келиб чиқиб, уларга базавий лавозим маошининг 30 фоизигача ойлик устамалар белгилаш, шунингдек, машғулотлар ўтказиш учун соатбай иш ҳақи тўлаш шартлари билан жалб этилган малакали профессор-ўқитувчилар, тажрибали амалиётчи мутахассисларни соатбай ҳақ тўлаш миқдорининг 20 фоизигача кўпайтирилган ҳолда моддий рағбатлантириш;
пенсия ёшидаги, уч ёшга тўлмаган фарзанди бор аёллар ҳамда ногиронлиги бўлган раҳбар ва педагог кадрларнинг қайта тайёрлаш ва малака ошириш курсларида ўқишини масофавий шаклда ташкил этиш;
раҳбар ва педагог кадрларни қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш марказларининг қўшимча таълим хизматлари кўрсатиш асосида ишлаб топган бюджетдан ташқари маблағлари ҳисобидан ушбу марказлар ходимлари лавозим маошларига ягона тариф сеткаси бўйича меҳнатга ҳақ тўлашнинг тасдиқланган разрядларига кўра 200 фоизгача устама ҳақ тўлаш;
олий таълим муассасалари педагог кадрларини қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш минтақавий ва тармоқ марказлари тузилмасига халқаро ҳамкорлик бўйича мутахассис лавозимини киритиш тўғрисидаги таклифларига розилик берилсин.
5. Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги ҳамда Молия вазирлиги билан биргаликда бир ой муддатда раҳбар ва педагог кадрларни қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш марказлари ходимларининг меҳнатига ҳақ тўлаш миқдори ва шартларини мазкур Фармон талабларидан келиб чиқиб қайта кўриб чиқсин ва тасдиқласин.
6. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги мазкур Фармоннинг амалга оширилиши учун зарур маблағларни 2019 йилда ижтимоий соҳа учун тасдиқланган маблағлар доирасида ажратсин, 2020 йилдан бошлаб эса Давлат бюджетининг параметрларида зарур молиялаштиришни ҳар йили назарда тутсин.
7. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси бир ҳафта муддатда мазкур Фармонда белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш юзасидан раҳбар ва педагог кадрларнинг узлуксиз малакасини ошириш жараёнларини ташкил этиш тартибини назарда тутувчи қарор қабул қилсин.
8. Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Олий таълим муассасаларининг раҳбар ва педагог кадрларини қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 2015 йил 12 июндаги ПФ–4732-сон Фармонига иловага мувофиқ ўзгартириш ва қўшимчалар киритилсин.
9. Мазкур Фармоннинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси А.А.Абдувахитов ва Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари А.А.Абдуҳакимов зиммасига юклансин.

О внедрении системы непрерывного повышения квалификации руководящих и педагогических кадров высших образовательных учреждений
В последние годы создаются широкие возможности для развития профессиональных знаний, квалификации и навыков руководящих и педагогических кадров высших образовательных учреждений (далее – руководящие и педагогические кадры). В учебный процесс курсов переподготовки и повышения квалификации внедряются современные формы и технологии обучения, в том числе дистанционное обучение, вебинарные технологии, автоматизированный мониторинг, информационные системы электронного портфолио.
Вместе с тем несоответствие современным требованиям, низкая эффективность и ресурсоемкость действующего порядка повышения квалификации руководящих и педагогических кадров требуют внедрения в данный процесс инновационных подходов, а также применения механизмов непрерывного развития профессиональной компетенции кадров.
В целях поднятия на новый уровень системы повышения квалификации руководящих и педагогических кадров, широкого внедрения в практику современных форм повышения их профессиональных навыков, а также дифференцированной и альтернативной непрерывной системы повышения квалификации, принимающей во внимание результаты научной и научно-педагогической деятельности:
1. Одобрить предложения Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан, других министерств и ведомств, имеющих в своем ведении высшие образовательные учреждения, о внедрении с 1 сентября 2019 года системы непрерывного повышения квалификации руководящих и педагогических кадров.
2. Определить основными задачами системы непрерывного повышения квалификации руководящих и педагогических кадров:
внедрение механизмов непрерывного обновления профессиональных знаний, навыков и мастерства руководящих и педагогических кадров, повышение их профессиональной подготовки на необходимом уровне в соответствии с современными требованиями для обеспечения качества высшего образования;
обеспечение внедрения в практику и проведение мониторинга прямых и связанных с профессиональной деятельностью косвенных форм повышения квалификации на основе принципов вариативности и взаимодополняемости;
создание исходя из научно-педагогического потенциала руководящих и педагогических кадров возможности для самостоятельного выбора и освоения форм непрерывного повышения квалификации, ориентированных на удовлетворение их профессиональных потребностей;
развитие навыков руководящих и педагогических кадров в сфере научных и практических исследований, технологического развития, инноваций по преподаваемым дисциплинам, а также современных методов организации учебного процесса на основе непрерывного повышения их профессионального мастерства;
регулярное обновление квалификационных требований, учебных планов и программ по повышению квалификации руководящих и педагогических кадров с широким внедрением современных высокоэффективных образовательных и инновационных технологий, передового зарубежного опыта, организация и обеспечение эффективности их деятельности на должном уровне;
развитие у руководящих и педагогических кадров навыков владения передовыми педагогическими, информационно-коммуникационными и инновационными технологиями и активного внедрения их в учебный процесс с использованием всемирной информационной сети Интернет, мультимедийных систем и методов дистанционного обучения;
повышение уровня практического освоения иностранных языков руководящими и педагогическими кадрами, создание возможностей для непрерывного роста профессионального мастерства, эффективности их педагогической и научной деятельности.
3. Установить, что непрерывное повышение квалификации руководящих и педагогических кадров включает в себя формы:
самостоятельного повышения квалификации по специальности;
альтернативного повышения квалификации;
непосредственного обучения в специализированных учреждениях по переподготовке и повышению квалификации на основе образовательных программ.
При этом руководящим и педагогическим кадрам, исходя из результатов их профессиональной, учебно-методической и научно-педагогической деятельности, предоставляется возможность выбора альтернативной формы повышения квалификации либо обучения на основе образовательных программ.
4. Согласиться с предложениями Министерства высшего и среднего специального образования, Министерства финансов, Министерства экономики и промышленности и Министерства занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан о реализации с 1 сентября 2019 года мер, предусматривающих:
установление общей продолжительности прямого (непосредственного) обучения с отрывом от работы на курсах переподготовки и повышения квалификации руководящих и педагогических кадров в объеме 144 часов;
создание в центрах переподготовки и повышения квалификации руководящих и педагогических кадров кафедр образовательных технологий с численностью не менее 3 штатных единиц, устанавливаемых исходя из количества профессоров-преподавателей;
установление ежемесячной надбавки до 30 процентов от базового должностного оклада профессорам-преподавателям, опытным специалистам-практикам, эффективно преподающим в центрах переподготовки и повышения квалификации руководящих и педагогических кадров исходя из анализа их деятельности, а такжематериальное стимулирование квалифицированных профессоров-преподавателей, опытных специалистов-практиков, привлеченных к проведению занятий на условиях почасовой оплаты труда, путем увеличения размера их почасовой оплаты до 20 процентов;
организацию обучения на курсах переподготовки и повышения квалификации руководящих и педагогических кадров – лиц пенсионного возраста, женщин с детьми до трех лет, а также лиц с инвалидностью в дистанционной форме;
выплату надбавок в размере до 200 процентов по утвержденным разрядам оплаты труда по Единой тарифной сетке к должностным окладам работниковцентров переподготовки и повышения квалификации руководящих и педагогических кадров за счет внебюджетных средств, полученных от оказания данными центрами дополнительных образовательных услуг;
введение должности специалиста по международному сотрудничеству в структуры региональных и отраслевых центров переподготовки и повышения квалификации педагогических кадров высших образовательных учреждений.
5. Министерству высшего и среднего специального образования совместно с Министерством занятости и трудовых отношений, а также Министерством финансов Республики Узбекистан в месячный срок пересмотреть и утвердить размеры и условия оплаты труда работников центров переподготовки и повышения квалификации руководящих и педагогических кадров исходя из требований настоящего Указа.
6. Министерству финансов Республики Узбекистан выделить в 2019 году необходимые средства на реализацию настоящего Указа в пределах утвержденных параметров расходов на социальную сферу, а начиная с 2020 года ежегодно предусматривать необходимое финансирование в параметрах Государственного бюджета.
7. Кабинету Министров Республики Узбекистан в недельный срок исходя из задач, определенных в настоящем Указе, принять постановление, предусматривающее порядок организации процессов непрерывного повышения квалификации руководящих и педагогических кадров.
8. Внести изменения и дополнения в Указ Президента Республики Узбекистан от 12 июня 2015 года № УП-4732 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы переподготовки и повышения квалификации руководящих и педагогических кадров высших образовательных учреждений» согласно приложению.
9. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А.А. и заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Абдухакимова А.А.